Genel SağlıkHABERLER

ANİ VE GÜÇLÜ HAVA DEĞİŞİKLERİ KALP KRİZİNE DAVET ÇIKARIYOR

Havaların 10 derece kadar alçalıp yükseldiği şu günlerde özellikle kronik kalp rahatsızlığı olanların son derece dikkatli olması gerekiyor. Kalp krizlerinin ani ve güçlü hava değişikliklerinde arttığını ve bahar aylarında kendilerine en fazla gelen vakaların kalp rahatsızlıklarına bağlı olduğunu belirten Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, dikkatli beslenerek ve vücut direncini artırarak bu riskin azaltılabileceğini söylüyor.

Ani hava değişikliklerinin sağlık açısından riskine işaret eden Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, havaların bir ısınıp bir soğuyarak kışa hazırlandığı şu dönemde, sık değişen sıcaklık değerlerinden en fazla kalp hastalarının etkilendiğini belirtiyor. Son zamanlarda konuyla ilgili vaka sayılarında artış gözlemlediklerini belirten Mutluer, ani hava değişimlerinin neden olabileceği tehlikelere, kalp krizinin belirtilerine ve alınacak önlemlere değiniyor.

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer’e göre güçlü hava değişiklikleri, vücudumuzdaki ısı düzenleme bölgelerini daha vücudumuz yeni koşullara adapte olamadan yakalıyor ve bu durum, vücut direncimizin düşmesine neden oluyor. Sonbahar ve ilkbahar aylarında geceyle gündüz arasındaki ısı, nem ve basınç farklılıkları uyum sağlamaya çalışan vücudu, özellikle de kalp problemi olanları ciddi ölçüde tehdit ediyor.

Kalp krizi belirtilerini önceden anlamanın bilinçli bir şekilde ve gecikmeden en yakın sağlık kurumuna ulaşmak için önemli olduğunu belirten Dr. Barış Mutluer belirtileri ise şöyle sıralıyor; göğüste ya da sırta vuran ağrı, çarpıntı ve göğüste bası hissi, nefes darlığı, terleme, bulantı ve bilinç farklılığı.

Türkiye’de kalp problemlerinin en büyük sebeplerinin kalp damarlarındaki tıkanıklıklar ve hipertansiyon olduğunun altını çizen Dr. Barış Mutluer, önlem olarak, ailesinde kalp problemi ve kolesterol sorunu olan, hipertansiyon problemi yaşayan, sigara içen ve/veya şeker hastalığı olan 40 yaş üzeri erkeklerin yılda bir kez mutlaka tetkik yaptırmalarını öneriyor.

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer’e göre, güçlü hava değişimlerine karşı vücut direncini artırmak için alınabilecek önlemler şunlar:

– Check-up kontrolünden geçmek.

– Sağlıklı beslenmek. Kolesterol kontrolü için sebze-meyve ve doymamış yağlardan oluşan bir diyeti takip edip, tansiyonu artıracak fazla tuzlu gıdalardan uzak durmak.

– Sigarayı tamamen bırakamasanız bile azaltmak.

– Özellikle açık havada spor yaparak fiziksel aktiviteyi artırmak.