Genel SağlıkHABERLER

ALZHEIMER BU KEZ SAHNEDE

Türkiye Alzheimer Derneği, Ali Poyrazoğlu ve Novartis ilaç firması Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve toplumu bilgilendirmek amacıyla yeni bir projeye imza attı. “Alzheimer Sahnede” isimli projeyle bir Alzheimer hastasının ve ailesinin; hastalığın başladığı günden, ileri evreye ulaştığı sürece kadar yaşadıklarını anlatan bir tiyatro oyunu sahneye konuyor.

Türkiye Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve toplumu hastalık konusunda bilinçlendirmek adına yürüttüğü projelere bir yenisini daha ekliyor. Türkiye’nin lider ilaç firmalarından Novartis’in desteğiyle yürütülen “Alzheimer Sahnede” isimli proje kapsamında ünlü tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu tarafından hazırlanan bir oyun sahneleniyor. 21 Nisan Perşembe günü Pera Palace Otel’de basın tanıtımı yapılan oyun, bir Alzheimer hastasının ve ailesinin; hastalığın bulgularının başladığı günden hastalığın ileri evreye ulaştığı sürece kadar yaşadıklarını konu alıyor.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre ve Ali Poyrazoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısında Poyrazoğlu projeyi şöyle anlattı: “Bu projeyle bir gün hepimizin başına gelebilecek olan Alzheimer hastalığını gündeme getirmeyi amaçladık. Bir hastayla birlikte yaşarken öğrendikleriniz, karşı karşıya kaldığınız olgular yaşama bakışınızı ve düşünce yapınızı ister istemez değiştiriyor. Dünyaya daha farklı bakmaya başlıyorsunuz. Belki de bir gün hastalığın hepimizin başına gelecek olması yaşama daha pozitif, daha yaratıcı bakmamızı sağlıyor ve bizleri daha kendiyle barışık olmaya itiyor.” Poyrazoğlu, bu projeyle Alzheimer hastalığını hem hastanın hem de çevresinin, ailesinin gözünden görülmesini sağlamak ve hastalığın girdiği hayatları nasıl değiştirdiğini göstermek istediklerini belirtti.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre’ de, Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdikleri projelere devam edeceklerini belirtti. Alzheimer hastalarına yönelik Novartis desteğiyle yürütülen “evde bakım” projesi gibi çalışmalara imza attıklarını, mesleki bilgilerin paylaşılması ve hastalık hakkında bilinmeyenlerin duyurulması amacıyla ilk kez Ulusal Alzheimer Kongresini düzenlediklerini söyledi. Geçen yıl Ali Poyrazoğlu’nun da içinde bulunduğu sanat, spor ve medya dünyasından ünlü isimlerin katkılarıyla “Bir Gün Alzheimer Olursam” projesini gerçekleştirdiklerine de değinen Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, “Ülkemiz nüfusunun giderek yaşlanmasıyla yaşlılığın en sık hastalıklarından Alzheimer Hastalığı’nın önemi giderek artıyor. Türkiye’de yaklaşık olarak 400 bin Alzheimer hastasının olduğu tahmin ediliyor. Erken teşhisin büyük bir önem taşıdığı hastalıkla ilgili halkı bilgilendirmenin ve gelişmelerin duyurulmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Hastalıkla ilgili yeni tedavi formlarının olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Emre, deri bandı uygulamasının hasta yakınları için büyük bir kullanım kolaylığı yaratacağını belirtti. “Alzheimer Sahne”de projesinde Ali Poyrazoğlu gibi usta bir sanatçıyla aynı amaç için birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Murat Emre, “Bu projede de yanımızda olduğu ve muhteşem bir oyun hazırladığı için Ali Poyrazoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Novartis Uzmanlık İlaçları Bölüm Direktörü Yalçın Göl ise “Novartis olarak misyonumuz geliştirdiğimiz inovatif ilaçlar ile hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini artırmak, yaşam süresini uzatmak ve yaşam kurtarmaktır. Bu çerçevede projeler geliştiriyor, halkı ve sağlık profesyonellerini desteklemeyi amaçlıyoruz” dedi. Bu projede, Alzheimer Derneği ile birlikte Alzheimer konusunda toplumu bilgilendirmeyi ve hastalıkla ilgili farkındalığı artırmayı hedeflediklerini belirten Göl, “ Novartis olarak böyle bir projenin içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz ve Sayın Ali Poyrazoğlu’na Alzheimer hastalığını büyük bir ustalıkla sanatla birleştirdiği ve gösterdiği duyarlılık için şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Ali Poyrazoğlu’nun eski bir matematik profesörü olan ve Alzheimer hastalığıyla karşılaştığı andan itibaren zor günler yaşamaya başlayan Özdemir karakterini canlandırdığı oyun, Özdemir ve ona yardım etmeye çalışırken tamamen hayatları değişen ailesi etrafında gelişiyor. Oyunun sahne aralarında Ali Poyrazoğlu kendi hayatından kesitleri izleyiciye anlatırken Alzheimer hastalığı ve hayat arasında bir köprü kuruyor.

21 Nisan’da Kenter Tiyatrosu’nda, 24 Mayıs’ta İzmir Sabancı Kültür Merkezi’nde ve 21 Eylül’de ise İstanbul Kozy AVM’de seyircisiyle buluşacak olan oyunun bilet satışından elde edilen tüm gelir Türkiye Alzheimer Derneği hastalıkla ilgili geliştireceği eğitim programlarında değerlendirilecek.

Alzheimer Hastalığı hakkında:

Toplumun bütün gruplarını, soysal sınıf ve coğrafi bölge ayrımı olmaksızın etkileyen Alzheimer hastalığı, 65 yaş ve üzeri kişilerin yaklaşık %5 inde, 85 yaş ve üzeri kişilerin ise yaklaşık %30’unda görülüyor. Dünyada 24 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası bulunduğu tahmin ediliyor. Toplumun yaşlanmasına paralel olarak vaka sayıları hem dünyada hem Türkiye’de çoğalıyor. Toplum arasında çoğunlukla yaşlılıkta normal algılanan unutkanlıkla özdeşleşip geç teşhise neden olan hastalık, beyin hücrelerini ilerleyici ve geri dönülmez bir şekilde harap ediyor. Hastalıktan koruyan ya da hastalığı tamamıyla durduran bir tedavi yöntemi henüz olmayan Alzheimer’a karşı günümüzde uygulanan tedaviler hastalığın bazı belirtilerini azaltarak hastanın hayatını rahatlatmak ve hastalığın klinik seyrini yavaşlatmaktadır. Son zamanlarda, hastaların tedavilere uyumlarını artırmak ve tedavi sürelerini optimize edebilmek için yeni uygulama yöntemleri de geliştirilmiştir.