Genel SağlıkHABERLER

AİLESİNDE ‘OSTEOPOROZ’ BULUNAN YANDI!

Ege Obez Hasta Derneği, Ege Osteoporozlu Hasta Derneği ve Ege Diyabetle Yaşamı Kolaylaştırma Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘kemik erimesi’ taraması ilginç çıktı.

Osteoporozlu 40-65 yaşları arasında 364 kadın, 36 erkek olmak üzere 400 kişi üzerinde yapılan çalışma 3 kişiden 1’isinin ailesinde osteoporoz öyküsü bulunduğunu, her 2 kişiden 1’inde son 3 yıl içinde boy kısalığı görüldüğünü gösterdi. Yaptıkları taramada osteoporozlu her 2 kişiden 1’inin sigara kullandığını, 3 kişiden 1’inin de sigara kullanmaya devam ettiğini gördüklerini açıklayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı’nda görevli Uzman Dr. Fulden Saraç, şöyle devam etti:

“Yaptığımız araştırmada osteoporuzlu hastaların haftada 1.5 gün güneşlendikleri ve günde bir bardaktan az süt içtiklerini gördük. Bu hastalarda menapoz 45 yaşından önce 5 kişiden 1’inde görülüyor. Yine bu hastalar arasında kortizon veya tiroid ilacı kullanımı 20 kişiden 4’ünde görülüyor.”

Osteoporozlu hastaların çanta ve pazar torbasını taşımada yüzde 90 oranında güçlük çektiklerini açıklayan Dr. Saraç, “Her 2 kişiden 1 kişi belirgin güçlükte pazar çantasını taşıyabiliyor. Her 2 kişiden 1’inde merdiven çıkmakta zorluk görülüyor. Bu hastaların iş ve diğer etkinliklerinde, sağlık sorunları yüzünden çalışma süresi yarı yarıya azalmış durumdadır, yüzde 60 oranında az zahmetli işlere yönelim vardır” diye konuştu.

Bu hastaların 100 kişiden 70’inde ağrı yakınması bulunduğunu açıklayan Dr.Saraç, “Her 2 kişiden 1’inde ağrı nedeniyle günlük işlerinde zorlanma, her 3 kişiden 1’inde sürekli yorgunluk hali ve her 5 kişiden 1’inde uyku uyumada zorluk çektikleri görülmektedir” dedi.