AIDS KARŞI İKİ YENİ İLAÇ!

Amerikalı ve Belçikalı bilim adamları, yaptıkları ortak araştırmalarda, AIDS’e karşı etkili 2 ilaç geliştirdiklerini açıkladılar. HIV virüsünün ilaçlara karşı bağışıklık geliştirmesini önleyebilen yeni bileşimlerin, virüsün bulaşmasını da önleyebileceği düşünülüyor.

Dapivirine (TMC 120) ve R165335 (TMC 125) adı verilen ilaçların, çok etkili bileşimler olan dianilinopyrimidine (DAPY) grubundan elde edildiği bildirildi.

İlaçlar, birinci ve ikinci klinik denemelerinde, HIV’in ilaçlara karşı bağışıklık gösteren şekilleri üzerinde etkili bulundu.

Bilim adamları, elde ettikleri üçüncü bir bileşim olan R278474 için birinci klinik denemelerinin yakında başlayacağını açıkladılar.

Birinci ve ikinci klinik denemeleri yapılan iki ilacın, HIV’in birçok şekli üzerinde etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, Dapivirine ilacının imalatının hem kolay hem de ucuz olduğunu, HIV’in etkili olduğu gelişmekte olan ülkelerde büyük avantaj sağlayacağını açıkladılar.

Uzmanlar, yüzlerce kimyasal maddeyi analiz ederek, sonunda anahtar görev üstlenecek maddeleri saptayabildiklerini belirttiler.