Genel SağlıkHABERLER

ADET DÜZENSİZLİĞİ ÇOK YAYGIN

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, ergenlik çağında özellikle kızların, başkaları tarafından nasıl göründüklerini merak ettiklerini, düzgün vücut hatlarına sahip olabilmek uğruna sağlık sorunları yaşadıklarını bildirdi. Aşırı ve vücut kapasitesinin kaldıramayacağı düzeydeki spor ve bilinçsiz rejimin, adet görmeden kaynaklanan sorunları tetiklediğini, bunun sonucunda da vücut metabolizmasının bozulduğunu ifade eden Kadayıfçı, “Oysa, vücut dengesi için kas ve yağın belli oranda bulunması lazım” dedi.

Prof. Dr. Kadayıfçı, kızlar açısından en önemli sağlık sorunlarının “adet görmeden” kaynaklanmasına ve bunların tedavisinin bulunmasına rağmen çok az sayıda kişinin hekime başvurduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Kızların en az yüzde 50’sinde, ilk adetlerinden itibaren geçen 2- 3 yıllık süre içinde adet kanamaları düzensiz ve sancılı oluyor. Yumurtlamadan kaynaklanan bir adet görülüyorsa sancı artıyor. Tedavi imkanı da varken ergenlik dönemindeki birçok genç kız boşu boşuna acı çekiyor.

İlaçlı tedavide hem adet düzensizliği hem sancılarda yüzde 99’a ulaşan başarı sağlanırken, halk arasında ise genç kızlar, yapılan eğitim çalışmalarına rağmen (evlenince sancı geçer) diye avutuluyor. Oysa bunun hiçbir bilimsel temeli yoktur. Öyle olsaydı, bugün evli olan hiçbir kadının adet sancısı çekmemesi gerekirdi.”