Genel SağlıkHABERLER

6. ULUSAL ECZACILIK FUARI BAŞARIYLA SONUÇLANDI

Dev Fuarcılık tarafından 2002 yılında başlatılan ve bu yıl 6’ncısı düzenlenen Ulusal Eczacılık Fuarı, 20 – 22 Nisan 2007 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda
gerçekleştirildi. 7. Ulusal Eczacılık Fuarı hazırlıklarını da başlattıklarını açıklayan Dev Fuarcılık Başkanı Erhan Gölbey, “iki yıl önce fuarımızı uluslararası alana açacağımızı belirtmiştik. 7. Ulusal Eczacılık Fuarı’nda onur konuğu ülke uygulamasıyla uluslar arası alana açılıyoruz’ dedi.

Fuarın son gününde basın toplantısı düzenleyen Dev Fuarcılık Başkanı Erhan Gölbey, 6. Ulusal Eczacılık Fuarı’nın gerek katılımcı gerekse de ziyaretçi anlamında amacına ulaştığını söyledi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Anadolu’dan firmaların hedef kitlesi olan eczanelerin fuarı ziyaret ettiğini belirten Gölbey, “Yaptığımız görüşmelerde fuar katılımcılarının memnuniyetini öğrendik” dedi. İzmir’de başlatılan Eczacılık Günleri’nin ikincisinin fuara dönüştürüldüğünü de açıklayan Gölbey, “Tüm hedefimiz eczacılık sektörünün bileşenlerine etik ve bilimsel değerleri de ön planda tutarak, yüksek standartta hizmet vermektir. Yola çıktığımız ilk günden beri bu amacı adım adım gerçekleştirdik. Haziran ayında uluslar arası hedifimiz doğrultusunda İstanbul Kimyevi İhracatçılar Birliği ile İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenen Uluslar arası Farmakozmetik Fuarı’na gideceğiz. Ulusal Eczacılık Fuarı’nın tanıtımını yapacağız” dedi.

İzmir’e eczacılık fuarı

Bir hafta içinde iki farklı eczacılık fuarı düzenlenmesini de değerlendiren Gölbey, sektörün doğru bileşenlerinin bir araya getirilmesi durumunda birden fazla eczacılık fuarı düzenlenmesinin sıkıntı yaratmayacağını belirterek, “ 2 eczacılık fuarı bazı kesimler tarafından sıkıntılı olarak görülse de, eczacılık sektöründe 5 tane fuar yapılabilir. Yeter ki etik ve bilimsel değerlere bağlı kalınabilsin. Dev Fuarcılık olarak 6 yıldır eczacılık sektörü ile iç içe yaşıyoruz. Dolayısıyla eczacılık mesleğinin sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin, kamu ve özel sektörün tüm çalışmalarında varız. Eczacılık mesleğinin önünün açılması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple daha önce İzmir’de düzenlenen Ege Eczacılık Günlerini önümüzdeki yıl itibariyle fuar olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

En Geniş Tabanlı Eczacılık İhtisas Fuarı

Dev Ajans Başkanı Erhan Gölbey, 6 yıl önce dünyadaki tüm örneklerini inceleyerek ve geliştirerek bölgesel boyutta İzmir’de başlattıkları Eczacılık Fuarı ile ilgili hedeflerinin tüm sektör bileşenlerini aynı platformda toplayan ve alanında ülkenin en geniş tabanlı ihtisas fuarı olma özelliğini koruyan bir boyutu yakaladıklarını söyledi. Gölbey, “Fuarımızda bugüne dek yaptığımız çalışmalarla sektörün tüm parçaları ile aynı platformda buluşacağı bir modeli yakaladık. Bu bağlamda, gücünü ülkemizdeki tüm eczacılarından alan Ulusal Eczacılık Fuarı, sektörün tüm bileşenlerini birleştirerek, eczacılık mesleğine daha iyi hizmet verecek” dedi.

Eczacılık Fuarı’nın ulusal ve uluslararası fuar takvimlerinde 2011 yılına kadar yerini aldığını da dile getiren Gölbey, “2011 yılına kadar 8 bin metrekarelik Uluslararası Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda planlamalarını tamamladığımız fuarımız önemli bir ivme gösteriyor. Önümüzdeki 5 yıl eczacılık fuarının nerde ve hangi tarihlerde yapılacağını, hangi katılımcı ve ziyaretçi grubu ile gerçekleşeceğini, kimlerle düzenleneceğini bugünden planlamış durumdayız” diye konuştu.

Her yıl biraz daha büyüyerek sektörün ulusal buluşma noktası olmayı başaran 6. Ulusal Eczacılık Fuarı Novartis, Pfizer, Bayer, Douglas Laboratuarları, Solgar, Vichy, La Roche Posay, Babe Kozmetik, MT Sağlık, Bioder, Kozmetiks, Sante Kozmetik, Chicco, Farmakom, OTH Kozmetik Ürünleri, Genfarma, Ezaş, Farmax, Eczacıbaşı İlaç, Teha Kozmetik, Nielsen ile Finansbank’ın sponsorluk, katkı ve katılımlarıyla yapıldı.

Açılışına KKTC Sağlık Bakanı Dr. Eşref Vaiz, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, TC. Dış Ticaret Müsteşarlığı, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İMMİB) Başkanı Murat Akyüz ile sektör temsilcilerinin katıldığı 6. Ulusal Eczacılık Fuarı’nı yurt içinden ve yurt dışından ziyaretçiler katıldı.

Sağlık alanındaki sivil toplum kuruluşlarının da kendisini tanıtma olanağı bulduğu Fuarda, Sağlık Bakanlığı’nca açılan stantta, Organ bağışı kampanyası gerçekleştirildi. Kızılay Genel Başkanlığı ise ilaç kampanyası başlattı.

6. Ulusal Eczacılık Fuarı, bilimsel toplantı programının yanı sıra, etkinlik programıyla da sağlık profesyonellerinin bir arada, sosyal yönden dolu bir programı takip etmelerini sağladı. Bir eczacının oğlu olarak büyüyen, çocukluk ve gençlik yıllarını babasının eczanesinde geçiren değerli gazeteci – yazar Fikret Otyam, sağlık profesyonellerimizle bir araya gelerek, anılarını paylaştı. Sunay Akın, Dr. Ender Saraç, Nükhet Duru, Seray Sever, Oya Özyılmazel, Derya Baykal katılımcılarla söyleşiler gerçekleştirirken, Ecz. Nimet Özata, Ecz. Canan Tan gibi değerli isimler katılımcı firmalarımızın standında eczacılara söyleşerek kitaplarını imzaladı. Ayrıca eczacılık sektörüne kattığı değerler ve yaptığı çalışmalarla sektörün duayeni olarak kabul edilen Prof. Dr. Kasım Cemal Güven’e ve eczacılık mesleğinin önde gelen isimlerinden Ecz. Aytaç Akkor’a onur plaketleri verildi.

Fuarın konser boyutunda 21 Nisan 2007 Cumartesi günü MT Sağlık katkılarıyla Ayşegül Aldinç sahne alırken, kapanış etkinliğini Sağlıklı Yaşam Derneği’nin katkılarıyla Türkiye Sahaja Yoga Müzik Grubu gerçekleştirdi.