2010’UN EN YARATICI SAĞLIK PROJELERİ BELLİ OLDU!

Acıbadem Üniversitesi ‘nin düzenlediği “FİKRİNE SAĞLIK” LİSELERARASI SAĞLIK BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASINDA; 2010’un en yaratıcı sağlık projeleri belli oldu!

Acıbadem Üniversitesi tarafından “Sağlık Bilimleri” alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilecek genç araştırmacıları desteklemek ve ülkemize kazandırmak amacıyla yapılan liselerarası “Fikrine Sağlık” proje yarışmasının sonuçları belli oldu. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde 17 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da düzenlenen ve Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Mehmet Ali Aydınlar’ın da katıldığı ödül töreninde, ilk 3’e giren proje sahiplerine ödülleri verildi.

Türkiye çapında gerçekleştirilen ve pek çok ilden katılımın olduğu “Fikrine Sağlık” proje yarışmasında ön elemeyi geçen toplam 92 proje yarıştı. Bu projelerden 10 tanesi ön elemeyi geçti ve finale kaldı. Finale kalan 10 proje arasından da değerlendirme komisyonu tarafından birinci, ikinci ve üçüncülük ödülüne layık olan projeler seçildi. İlk üçe giren proje sahipleri ödüllerini Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın elinden aldılar.

2009-2010 eğitim ve öğretim yılı kapsamında düzenlenen ve “Sağlık Bilimleri” alanında en yaratıcı projelerin seçildiği “Fikrine Sağlık” yarışmasında; birinci 5 bin TL, ikinci 3.500 TL ve üçüncü de 1.500 TL ile ödüllendirildi. Ayrıca yarışmada birinci olan proje sahibi, ÖSS sonucunda Acıbadem Üniversitesi’ne girmeye hak kazandığı takdirde, yüzde 50’li burslu okuma şansına sahip olabilecek.

İlk 3’e giren projeler

“Fikrine sağlık” Liselerarası Sağlık Bilimleri Proje yarışması’nda bu yıl ilk 3’e giren projeler şunlar:

Proje: ŞEKER HASTALARINA YÖNELİK OPTİK YÖNTEMLE GLİKOZ TAYİNİ SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Proje: MELİA AZEDARACH (TESPİH AĞACI) MEYVELERİNDEN DEZENFEKTAN ORGANİK SABUN ELDESİ

3. Proje: SAĞLIK TAKİP SİSTEMİ

“Fikrine Sağlık” Proje Yarışmasında Acıbadem Üniversitesi’nin hedefi

Acıbadem Üniversitesi, ülkemizde sağlık bilimleri alanında lider olan üniversitelerden birisi olmayı hedefliyor. Sağlık Bilimlerine ve teknolojilerine ilginin orta öğretim kurumlarından başlayarak bilinçli bir şekilde arttırılmasını, araştırma alışkanlığının kazandırılarak desteklenmesini ve sağlık bilimleri alanında yükseköğretim görmek isteyen adayları vakıf üniversitesi anlayışıyla geniş burs olanakları vererek ülkemize kazandırmayı amaçlıyor.

Bu amaca hizmet etmek üzere geliştirilen projelerden biri olan Fikrine Sağlık Liselerarası Sağlık Bilimleri Proje Yarışması her yıl geleneksel olarak yapılacak. “Fikrine Sağlık” yarışmasının bir sonraki başvuruları ve katılma koşulları Acıbadem üniversitesi’nin WEB sayfasında duyurulacağı gibi, okullara gönderilecek olan afişlerde de belirtilecek.

Bu yıl ilki düzenlenen “Fikrine Sağlık Proje Yarışması”na katılımın çok yüksek olması ve gönderilen projelerin niteliği 2010-2011 eğitim ve öğretim yılında Kerem Aydınlar Vakfı tarafından “yüksek başarı bursu” ve “destek burslarının” ihdas edilmesini de beraberinde getirdi.

ÖSS de başarılı olan ve MF3 puan türüne göre ilk 6 bin içersinde kalan ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih eden adaylara yüzde 100 yüksek başarı bursu verilecek. ÖSS’de başarılı olan ve MF3 puan türüne göre ilk 12 bin içersinde kalan ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih eden adaylara da yüzde 50 destek bursu verilecek. Bu burslar eğitim ve öğretim süresi boyunca geçerli olacak.

“Sağlık bilimleri alanında merak uyandırmak istiyoruz”

Yarışmanın ödül töreninde konuşan Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Tözün bilimi en büyük güç olarak kabul ettiklerini belirterek, “Gençlerin bilimle kucaklaşıp ülkeyi daha iyi yerlere götüreceklerine inanıyoruz. Amacımız bilimi teşvik etmek, merak uyandırmak, araştırma bilincini yaratmak ve evreni tanımayı bir hedef olarak görmelerini gençlerimize aşılamaktı. Yarışmamıza gönderilen 100’ün üzerindeki projenin içinden 92 proje seçildi, 10’u finale kaldı. Bu 10 projenin içinden de dereceye giren 3’ü titizlikle seçildi. Dereceye girenleri belirlerken epeyce ter döktük. Gençleri daha büyük başarılara koşmaları için sevgi ile kucaklıyoruz” diye konuştu. Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir ise Acıbadem Üniversitesi’nin 180 öğretim üyesinin genç, iyi derecede İngilizce bilen ve bilimsel yayın oranı yüksek olan akademik kadrolardan seçilerek oluşturulduğunu bir kısmının da yurt dışından geldiğini söyledi. Daha açılalı bir yıl olmasına rağmen kütüphanelerindeki kitap sayısının 11.000’e ulaştığını 395 olan kontenjan sayısının tamamen dolduğunu belirten Prof. Dr. Necmettin Pamir şunları söyledi: “YÖK’ten TUS iznimiz çıktı, toplam 9 anabilim dalına 11 öğrenci gelecek, yüksek lisans içinde iznimizi aldık. Bu yarışma bizim için bir sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemiz potansiyeli yüksek bir ülkedir ve müthiş yetenekli gençlere sahiptir. Projemizle gençlerde sağlık ve bilimle ilgili merak uyandırabildiysek ne mutlu bize!“

“İlk 5 yılda, sağlık bilimleri alanında Türkiye’nin en iyi üniversitesi olma hedefini koyduk”

Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar da Acıbadem Üniversitesi’nin kurulmasının bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Ben her şeyin en iyisini ve en mükemmelini yapma tutkusunu taşıyan birisiyim. Acıbadem Üniversitesi’ni kurarken, ilk 5 yılda sağlık bilimleri alanında Türkiye’nin en iyi üniversitesi olma hedefini koyduk. Birinci yılımızı doldurmak üzereyiz. Şu anda geçici binamızda hizmet veriyoruz ve yazın Ataşehir’deki kampusümüzün inşaatına başlamak istiyoruz. Resmi prosedürler devam ediyor. Öğrenci, öğretim üyesi ve çalışanlarımızın gurur duyacağı bir kampus yapmayı hedefliyoruz. Biz gerçek bir vakıf üniversitesiyiz. Öğrencilerimize geçtiğimiz yıl burs verme oranımız yüzde 46,5 oranındadır ki bu, Türkiye’de vakıf üniversitelerdeki en iyi orandır. Önümüzdeki yıl tıp fakültesine ilk 6 binde girenlere yüzde 100, ilk 12 binde girenlere yüzde 50 burs vereceğiz. Yeterli maddi gücü olmayan gençlerin ihtiyaçlarını karşılayarak, gençlerin nitelikli ve kaliteli eğitim hizmeti almalarını amaçlıyoruz. Bunun için de Acıbadem Sağlık Grubu’nun tüm imkanlarını seferber ediyoruz.”