Genel SağlıkHABERLER

14 NUMARALI KROMOZOMUN GENETİK SIRLARI ÇÖZÜLDÜ

Bugüne kadar 24 kromozomdan 3’ünün genetik kodunu çözmeyi başaran bilimadamları bir kromozomun daha sırlarına ulaştı.

Uzmanlar 14 numaralı kromozomun genetik kodunu çözerek bağışıklık sistemi ve 60’a yakın hastalıkla ilgili önemli ipuçları elde ettiler.

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok bilimadamının oluşturduğu bir ekip insan bedenindeki 24 kromozomdan dördüncüsünün de genetik kodunu çözmeyi başardı. Daha önce 20, 21 ve 22 numaralı kromozomların genetik kodunu çözmeyi başaran bilimadamları 14 numaralı kromozomun genetik sırlarını ortaya çıkardı.

HASTALIKLA İLGİLİ ÖNEMLİ İPUÇLARI ELDE EDİLECEK

İnsan bedenindeki her hücrenin çekirdeğinde bulunan kromozomlar bağışıklık sistemi ve hastalıklarla ilgili çok önemli bilgiler içeriyor. Bilimadamları 14. kromozomun genetik kodunun, bağışıklık sistemi ile bağlantılı 2 önemli kod ile 60 hastalıkla bağlantılı genleri içerdiğini açıkladı. Genetik kodlarla ilgili bu araştırmaların alzheimer, kanser, usher sendromu gibi hastalıkların sebeplerinin tespit edilmesi açısından önem taşıyor.

Gelecekte genetik kodların tamamının çözülmesiyle hastalıkları henüz kromozomdayken belirleyip genetik kodda oluşacak hasarı giderecek ilaçların geliştirilebileceği ifade ediliyor.