Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IDEAL KILOYA ULASMANIN 10 YOLU

Ideal kiloya ulasmak çogu zaman bir kâbusa dönüsebiliyor. Haftalarca süren diyetler sonucunda hedeflenen kiloya ulasamamak beraberinde depresyonu getirebiliyor. Esteworld Plastik Hastaneler Grubu’ndan Uzman Diyetisyen Ipek Agaca Özger, kâbus yasamadan 10 adimda ideal kiloya ulasmayi anlatti:

Yavas ve iyi çigneyin: Tokluk hissi, yemek yendikten 20 dakika sonra hissedilmeye baslanir. Yavas yemek yemeye özen gösterin. Yemek esnasinda lokmalar arasinda çatalinizi, kasiginizi, biçaginizi masaya birakin, yemeginize sik sik ara verin.

Pilav-makarna tabaginizi küçültün: Tabaginiza koydugunuz pilav, makarna, börek gibi yiyeceklerin miktarini uygun sekilde ayarlayin. Büyük bir tabagin içinde küçük bir porsiyon olmasindansa; küçük bir tabaktaki pilav vb. yiyecegin porsiyonu sizin gözünüzü doyuracaktir.

Su içmeyi asla ihmal etmeyin: Günlük ortalama 2-3 Litre su içilmelidir. Fazladan abur cubur tüketmek yerine aciktiginiz zamanlarda su için. Böylece hem su tüketimini arttirmis olursunuz, hem de suyun bir miktar tok tutma özelliginden faydalanirsiniz.

Yemek yerine spor: Öfke, depresyon, sikinti, anksiyete ve yalnizlik gibi negatif duygu durumlarinda fazla yeme davranisinin ortaya çiktigi yapilan pek çok bilimsel arastirmada da görülmüstür. Böyle durumlarda yemek yerine yürüyüs yaparak veya dans ederek stresinizi atabilirsiniz.

Posali besinlerin tüketimini arttirin: Yeterli posa tüketimini saglamak için ögünlerinizde mutlaka sebze yemegi ve salata tüketmeye çalismalisiniz. Ekmeginizi tam bugdayli/çavdar gibi posa degeri yüksek olanlardan tercih edin, gün içerisinde 3-5 porsiyon meyve tüketin, haftada mutlaka 1-3 kez kurubaklagil (kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi) yemekleri tercih edin.

Yag kullanimi: Yemekleri pisirirken özellikle hayvansal kökenli doymus yaglar (tereyagi, sadeyag, iç yagi vb.) mutfagimizda mümkün oldugunca yer almamalidir. Bu besinler, kandaki kolesterol düzeyini ve buna bagli yüksek tansiyon riskini de arttirabilmektedir. Zeytinyagi ve diger bitkisel sivi yaglar tercih edilmelidir.

Soguk kahve tercih edin: Fazla içilen sekerli ve kalori içerigi yüksek içecekler, kilo almamiza davetiye çikartir. Sunu unutmamaliyiz ki; en güzel içecek sudur. Su disindaki içecek tercihinizi ev yapimi limonata, buzlu yesil çay veya ev yapimi soguk kahveden yana kullanabilirsiniz.

Tatli yerine meyve ikram edin Ailenize, misafirlerinize karpuz, kavun, elma dilimleri, armut dilimleri, erik, incir ve seftali gibi mevsim meyvelerinden olusan meyve tabagi hazirlayabilirsiniz. Agir, serbetli tatlilari tüketmek yerine hafif ve keyifli taze meyveleri tüketmek sevdiklerinizi de mutlu edecektir.

Kahvalti etmeden güne baslamayin Ortalama 8-9 saatlik açlik sonrasi vücut, beslenmeye en çok sabah ihtiyaç duyar. Bu yüzden de en önemli ögün kahvaltidir. Yapilan çalismalarda düzenli kahvalti yapmayan veya kahvaltida yeterli miktarda ve dogru besinleri tüketmeyen kisilerin daha fazla obez oldugu görülmüstür.

Ögün atlamayin Günde 6-8 ögün beslenmelisiniz. 3 ana ögün, digerleri ise ara ögünler olarak planlanmalidir. Atladiginiz ögün, kan sekeri regülasyonunuzda düzensizlige ve çabuk acikmaniza neden olur. Bunun sonucunda ise bir sonraki ögünde farkinda olmadan daha çok besin tüketir, böylece gereginden fazla miktarda enerji almis olursunuz. Bu durum, kilo alimlarini beraberinde getirmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Şehir Hastanesi Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05456938208

0 rh pozitif kana ihtiyaç vardir. Gelmeden önce arayınız. TEŞEKKÜR EDİYORUZ. SAGOLUN.

Tarih: 1/14/2020 9:58:45 AM
Vedat Zenni
  Aranan Kan: A RH +
İSTANBUL ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05334758653

Hamidiye şişli Etfal hastanesinde Yatmakta olan hastz için acil A RH + kana ihtiyaç vardır... Telefon: 05334758653

Tarih: 1/11/2020 12:55:52 AM
GÜLCAN BARIN
  Aranan Kan: AB RH -
Cerrahpaşa Üniversite Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05389373324

Çocuk hastaya AB RH NEGATİF kan gereklidir. LÜTFEN DESTEK OLALIM. *****Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN...

Tarih: 1/8/2020 3:12:21 PM
Ahmet Eymen
  Aranan Kan: B RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.H.'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0534 525 90 24

MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.HASTANESİ 'NİN AKUT LÖSEMİ HASTASI BELGİN PEKDEMİR İÇİN ACELE B GRUBU RH (-) SARI KAN (TROMBOSİT) ARANMAKTADIR. KAN VERECEK GÖNÜLLÜLERİN RÜÇHAN TÖMEKÇE'Yİ ARAMALARI RİCA OLUNUR.

Tarih: 1/8/2020 7:25:35 AM
RÜÇHAN TÖMEKÇE
  Aranan Kan: B RH +
Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Polikliniği 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05345150391

ACİL 8 yaşında çocuk hastanın B rh pozitif kana ihtiyacı var *LÜTFEN yardımcı olalım. Gelmeden önce yine de arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/7/2020 1:46:55 PM
Hatice Elvin Baş
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası