Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her yil dünyada 1 milyon 400 bin kadina meme kanseri tanisi konuyor

Türkiye’de meme kanserinden hayatini kaybedenlerin sayisi ile trafik kazalarinda yasamini yitirenlerin sayisi ayni

Anadolu Saglik Merkezi, meme kanserine karsi farkindaligi artirmak amaciyla, “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayi” olan Ekim ayi boyunca bir dizi etkinlik gerçeklestirecek. Bu etkinlikler öncesinde bir açiklama yapan Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Bölüm Baskani Prof. Dr. Metin Çakmakçi, dünyada yilda 1 milyon 400 bin kadina meme kanseri tanisi kondugunu belirterek, Türkiye’de tani konan kadinlarin sayisinin ise 10 bini buldugunu söyledi. Prof. Dr. Metin Çakmakçi, meme kanserinde erken taninin hayat kurtardigini belirterek özellikle 40 yas üstü kadinlari yillik meme kontrollerini yaptirmalari konusunda da uyardi.

Meme kanseri Türkiye’de her yil 4 bin 300 kadinin hayatini kaybetmesine neden olurken, bu rakamin trafik kazalari nedeniyle olusan yillik can kaybiyla ayni olmasi hastaligin ciddiyetini ortaya koyuyor. Dünyada ise her yil 1 milyon 400 bin kadina meme kanseri tanisi konuyor.

Meme kanserinde erken taninin önemine deginen Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Bölüm Baskani Prof. Dr. Metin Çakmakçi, Ekim ayinda dikkat çekilen “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayi” kapsaminda kadinlari yillik meme muayenelerini yaptirmaya çagirdi ve yas gruplarina göre tercih edilecek tarama yöntemlerini siraladi:

• Kendi kendine meme muayenesi (20 yasindan sonra düzenli olarak her ay)

• Hekim muayenesi (20-40 yas arasinda 3 yilda bir, 40 yasin üstünde her yil)

• Mammografi (40 yasinda bir defa, 45 yasindan sonra her yil)

Kendi kendine muayene ile bir adim önde olun

Kendi kendine meme muayenesi yapan bir kadin kisa süre içerisinde kendi meme dokusunu taniyacak ve memesinde gelisen bir anormalligi hemen farkedecektir diyen Prof. Dr. Metin Çakmakçi, normal kosullarda tüm kadinlarin her ay kendi kendine meme muayenesi yapmasi gerektigini söyledi. Meme muayenesi için en uygun zamanin adetin baslangicindan sonraki 6-8 günler oldugunu söyleyen Prof. Dr. Çakmakçi, kadinlari, muayenelerini adet döneminin ayni günlerinde yapmalari konusunda önerdi. Bu muayeneler sirasinda önce bir aynanin önünde durarak meme basindan akinti, çekinti, memede çukurlasma, burusma ya da kabuklasma gibi normal disi bir durum olup olmadigina bakilmasi gerektigini söyledi.

Memedeki her kitle kanser demek degil

Her kitlenin kanser gibi algilanmasinin son derece yanlis oldugunu ifade eden Prof. Dr. Çakmakçi, “Memedeki kitlelerin çogu iyi huyludur” dedi. Bu durumun memesinde kitle farkeden bir kadin tarafindan, “Bu kitleler iyi huylu çikiyormus hekime gitmeye gerek yok” seklinde yorumlanmasinin da yanlis oldugunu söyleyen Prof. Dr. Metin Çakmakçi, “ Kitlenin kanser olup olmadigi ancak hekimin meme muayenesi ve gerekli görüldügünde yapilacak radyolojik incelemeler sonucunda anlasilacaktir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası