Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖMÜR BOYU ET YEMEYEBILIR!

9 yasindan küçük çocugun kurban kesimini izlemesine izin vermeyin

9 yasindan küçük çocuklarda ibadet, paylasmak ve ölüm gibi soyut kavramlar henüz gelismedigi için kurban kesimini izlemek travma etkisi yaratabiliyor. Bu nedenle bayramda et yemek istemeyen çocuklar üzerinde kesinlikle baski kurulmamasi gerekiyor. Aksi halde çocuklar hayatlari boyunca et yemeyebiliyor!

Bayramlar, tüm ailenin bir arada oldugu, güzel birlikteliklerin yasandigi ve lezzetli sofralarin kuruldugu özel günlerdir. Yetiskinler için çok önemli olan bayramlar, çocuklar için çok daha degerli oluyor. Yapilan bayram ziyaretleri, alinan yeni kiyafetlerin yani sira seker ve çikolatanin bolca tüketiliyor olmasi, onlarin gözünde bu günleri çok daha güzel kiliyor. Ancak Kurban Bayrami’nda çocuklarin psikolojisine de özellikle dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bilmeden yapilan bazi hatalar onlarin hayatinda ömür boyu giderilemeyen etkilere neden olabiliyor. Örnegin kurban kesimine sahit olan çocuklar yasamlari boyunca et yemeyi reddedebiliyor. Ayni zamanda psikolojilerinin de etkilenmemesi için Kurban Bayrami’nin sosyal faydalarinin da çocuklara mutlaka anlatilmasi gerektigine dikkat çeken Acibadem Fulya Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmani Dr. Aylin Aksoy Çoban, bayrama özel önerilerde bulundu.

Eti sadece markette gören çocugunuza kurbanin önemini aktarin

Kirsal kesimde yasayan çocuklar için hayvanlari beslemek, onlarin sütünden, yününden ve yeri geldiginde etinden faydalanmak, günlük hayatin bir parçasi. Bu nedenle Kurban Bayrami’nda hayvanlarin kesilmesi bu çocuklari çogunlukla etkilemiyor. Ancak sehir hayatinda yasayan çocuklar için durum biraz daha farkli. Kurban kesimi çocuklarda merak uyandirmanin yani sira, sasirtan ve korkutan bir durum olarak yasaniyor. Günümüzde mahalle kasabi kavrami bile kalmadigi için çocuklar eti markette paketlenmis ve yemeye hazir biçimde görüyor. Bir hayvanin kesilmesi, etlerinin ayrilmasi gibi kavramlar bu çocuklar için yabanci ve oldukça ürkütücü oluyor. Bu nedenle çocugunuza kurban kesiminin sosyal önemini mutlaka anlatmaniz gerekiyor.

Amacin paylasmak oldugunu anlatin

Öncelikle kurban kesmenin bir ibadet oldugunu çocugunuzla paylasin. Ayrica pahali bir gida olan etin besin degerinin çok yüksek oldugunu ve maddi durumu iyi olmayan insanlarin ete kolaylikla ulasamadigini anlatin. Kurban kesen insanlarin bu etleri fakir insanlarla paylasarak ibadetlerini yerine getirdiklerini belirtin. Bayramlarin amacinin tanimadiginiz insanlarla bile bir seyler paylasmak ve bayramlasmak oldugunu aktarin. Çocuk, bayrami küslüklerin sona erdigi, zenginin fakire destek oldugu ve büyük küçük herkesin bir arada oldugu özel günler olarak düsünmeli.

9 yasindan küçükse kurban kesimini izlemesine izin vermeyin

Çocuklar, soyut kavramlarin gelistigi 9-11 yasindan sonra din, onur, günah ve ölüm gibi kavramlari algilamaya basliyor. Bu nedenle kurban kesiminin önemini de ancak bu yaslardan sonra anlayabiliyorlar. Kurban kesimini izleyen küçük bir çocuk bu olayin önemini bilmedigi için korku filmi izlemis gibi oluyor. Kendi zihninde anlamlandiramadigi bu olayla ilgili bir süre sonra sorular sormaya basliyor. Bu da çocugun yasadigi bu deneyimden ne kadar etkilendigini gözler önüne seriyor. Çocugunuz 9 yasindan küçükse kurban kesimini izlemesine izin vermeyin. 9 yasindan büyük ise detayli açiklama yapin. Her türlü açiklamaya ragmen etkileniyorsa asla üzerine gitmeyin. Bu gibi durumlarda çocuklarin psikolojik destek almasi gerekebiliyor.

Bayramda et yemeye zorlamayin

Kurban kesimine tanik olan çocuklarin genel olarak verdikleri ilk tepki et yememek oluyor. Ailelerin de bu konuda hassas ve dikkatli olmalari gerekiyor. Çocuklariniza bu dönemde et yemeleri için kesinlikle baski yapmayin. Kesim sirasindaki görüntülerden etkilenen bazi çocuklar, aileleri tarafindan et yemeye zorlandiklarinda kendilerine özel bir tepki gelistirebiliyor. Bu tepkinin bir sonucu olarak da hayati boyunca et yemeyi reddedebiliyor. Oysa ki bu konunun üzerine gidilmediginde bir süre sonra et yemegi kendiliginden isteyebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası