Genel SağlıkHABERLER

KEPÇE KULAK AMELİYATI NE ZAMAN YAPTIRILMALI?

En sık rastlanan kulak şekli bozukluklarının başında halk arasında “kepçe kulak” olarak da tabir edilen “yelken kulak” görünümü geliyor. Özellikle böyle bir sorunu olan ailelerin en çok merak ettiği konuların başında ise düzeltme ameliyatlarının ne zaman yapılabileceği bulunuyor.

Kepçe kulak sorunu ile ilgili olarak bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer,,böyle bir durumda kulak kepçesi kıkırdağının fazla geliştiğini ve kulak kıvrımlarının düzleşerek silindiğini anlatıyor. Bu kişilerde kulak kepçesi ile kafa arasında 30 derecenin altında olması gereken açı da 40 derecenin üzerine çıkıyor.

Kulağında bu tür şekil bozukluğu olan herkese otoplasti yani kulak estetiği uygulanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Sertaç Yetişer, sözlerine şöyle devam ediyor: “Otoplastinin amacı doğal görünümlü kulak kepçesi elde etmektir. Operasyon sırasında özel sütür tekniği ile yeni kulak kepçesi görünümü oluşturulur. Operasyondan sonraki bir hafta içinde kulak kepçesi ideal görünümüne ulaşır.”

İdeal yaş 13

Kepçe kulağın kısmen kalıtımsal bir şekilde aileden de geçebildiğini belirten Prof. Dr. Yetişer, bu operasyonun uygulanabileceği en ideal yaşın kulak kepçesi gelişiminin, erişkin ölçüsünün neredeyse yüzde 60’ına ulaştığı 13-14 yaş civarında olduğunu vurguluyor. Kulak kepçesindeki şekil bozukluğunun çocuklar arasında alay konusu olması nedeniyle operasyon daha erken yaşlara da çekilebilir ancak bu cerrahi işlem bakım ve takip zorlukları nedeniyle 6 yaşından küçük çocuklara önerilmiyor.

Kepçe kulağın izole ya da kulaktaki diğer anomalilerle beraber de olabileceğini belirten Prof. Dr. Yetişer, ancak kozmetik kaygılar dışında başka bir hastalığa yol açmayacağını söylüyor.