Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YASI OTUZ OLANLAR SIMDI ANTIAGING VE PEELING ZAMANIDIR!

Hayatin dönüm noktalarindan biri olan otuzlu yaslarda; akip giden yillarin izleri de yüzümüzde belirmeye baslar. Bu durumda panik yapmak yerine, bazi önlemler alarak ve dogru bakim yöntemleri uygulayarak, yaslilik izlerine dur diyebilirsiniz!

Yaslanmayi geciktirmek için antiaging ürünlere baslayin, antioksidan içerikli kremler kullanin. Geceleri meyve asidi içerikli kremler sürmeden uyumayin! Erken kirisikliklarin yerlesmesini peelingle durdurun, sarkan cildinizi mezoliftingle toplayin…

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; hem ruhsal hem de fiziksel açidan önemli bir dönüm noktasi olan otuzlu yaslardaki cilt bakiminin püf noktalarini anlatti:

• RUHU DA ETKILER CILDI DE: Otuzlu yaslar; hayatin önemli bir dönüm noktasidir. Hayatin sorumluluklari bu yaslarda artar; yogun is temposu, evlilik düzeni ve çocuk yetistirme arasindaki dengeyi düzene koymak için zorlu bir mücadele verilir. Dönüm noktasinin oldugu otuzlu yaslarda yaslanma belirtileri de görülmeye baslar. Ciltte birtakim degisiklikler gözlenir. Ancak alinacak birtakim önlemlerle yaslanma süreci geciktirilip, kisinin kendisini daha iyi hissetmesi saglanabilir; bu ruh hali hayata karsi daha güçlü mücadele verilmesine de katki saglar.

• CILDINIZ KURUR KORKMAYIN: Ergenlik dönemi boyunca devam eden yogun yaglanma ve akne sorunu ilerleyen yillarda azalmaya baslar, cildin yag salgisi ve nem salgisinda azalma görülür. Bu da otuzlu yaslarda, kisilerin daha az yagli ve daha nemsiz bir cilde sahip olmasina neden olur.

ERGENLIKTE GÜNES OLGUNLUKTA LEKE DEMEK!

• CILT LEKELERI KENDINI GÖSTERIR: Ergenlik döneminde bilinçsizce yogun günese maruz kalinmasi bu yaslarda ciltte etkisini göstermeye baslar. Kilcal damar genislemeleri, cilt lekeleri belirmeye baslar. Ergenlik döneminde solaryuma girenlerde bu sorunlar daha belirgindir. Yasa bagli olarak ciltte kollajen ve elastin salgisinda azalma baslar ki kirisiklarin baslamasinin ana nedeni bu maddelerin azalmasidir.

• DOGRU ÜRÜNLERI SEÇIN: Otuzlu yaslara merhaba diyenler, öncelikle kullanmis olduklari günlük bakim ürünlerine dikkat etmelidirler. Cilt yapisina uygun olan bir temizleyiciyle cilt temizlendikten sonra, arkasindan nemlendirici kullanilmali. Yagli cilt yapisina sahip olanlar, cildi kurutucu bir temizleyici tercih etmeli. Kuru cildi olanlarin da deriyi kurutmayan bir ürünle ciltlerini temizlemeleri gerekir. Tonik tarzi ürünler kuru cilde sahip olan kisiler için uygun ürün degildir. Yagli cildi olanlara tonik uygundur.

SIMDI ANTIAGING ZAMANIDIR!

• KREMINIZ KORUYUCU OLSUN: Kullanilacak nemlendiricinin yagli cildi olanlarda hafif olmasina, kuru cilde sahiplerde ise yogun yag ve nem içermesine önem gösterilmelidir. Kullanilacak olan nemlendiricide günes koruyucu bulunmasi, günesten kaynaklanan lekelerin tedavisi açisindan faydalidir.

• ANTIOKSIDAN KREM IYI GELIR: Yaslanmayi geciktirmek amaciyla kullanilacak antiaging ürünlerde; vitamin C, vitamin A, koenzim Q ve meyve asidi içermesine önem verilmelidir. Otuzlu yaslar, bu ürünlerin kullanilmasina baslanmasi açisindan uygun zamandir. Özellikle düzensiz beslenen, sigara içen ve yogun stres altindaki kisilerde antioksidan içerikli kremler önerilmektedir.

ÖLÜ CILT IÇIN MEYVE ASIDI

• GECELERI MEYVE ASITLI KREM: Meyve asidi içerikli kremler ciltteki ölü tabakanin atilmasini kolaylastirmanin yaninda cilde parlaklik da kazandirirlar. Özellikle gece kullanimlari tavsiye edilir. Gündüz kullanilacaklarsa, arkasindan günes koruyucu sürülmelidir. Göz çevresinde erken yaslanma belirtilerinin hafifletilmesi amaciyla dermokozmetik ürün kullanima baslanmalidir.

• KIRISIKLIKLARI DURDURUN: Otuzlu yaslar peeling uygulamalari için çok uygun bir zamandir. Peeling hem olusmaya baslayan erken kirisikliklarin yerlesmesini durdurmakta, hem de ciltte bulunan lekelerin tedavisini saglamaktadir. Özellikle derin yerlesimli oldugu düsünülen lekelerde peeling islemi, krem tedavisiyle birlikte iyi bir tedavi semasidir.

PEELING’LE YILLARA MEYDAN OKUYUN

• PEELING’INIZ DE MEYVELI OLSUN: Peelingin amaci üst tabakadaki hücrelerin soyularak atilmasi ve alttan saglam canli deri gelmesini saglamaktir. Peeling iki ya da üçer hafta arayla dört ile alti seans arasinda yapilir. Peeling islemi için kullanilacak asidin gücü, kisinin cilt yapisi ve mevcut olan soruna göre belirlenmektedir.

• GÜNESTEN KORUNUN: Peeling sonrasi ciltte kizariklik, hafif kabuklanma, kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Bu bulgular birkaç günde nemlendiriciler ile hafifler. Peeling sonrasi yeni gelen deri günese karsi çok hassastir. Günesten korunmak çok önemlidir. Günes koruyucu kullanimina tedavi sonrasi da devam edilmelidir.

MEZOLIFTINGLE GENÇLESIN

• SARKAN CILDE NESTERSIZ ÖNLEM: Otuzlu yaslarda ciltte görülmeye baslanan sarkma, elastikiyet kaybi ve kirisikliklar, mezolifting ile tedavi edilebilir. Cildi yenileyen antioksidanlar, vitaminler, mineraller, cilde nem kazandiran hyarülonik asit maddesi minik ignelerle cilt altina enjekte edilir. Cilt nemlenmis, parlak görünüm kazanmis ve yenilenmis olur. Ortalama 4-6 seans, 2-4 haftalik araliklarla uygulanir.

• BOYNUNUZ DA KUGU GIBI OLSUN: Yüz disinda boyun, dekolte bölgesi ve eller de mezolifting uygulanabilen diger alanlardir. Agrisi minimal oldugu için uygulama öncesi lokal anestezik krem uygulamasi yeterlidir. Yan etkisi yok denecek kadar azdir.

BOTOKSLA ÇIZGILERIN YERLESMESINI ENGELLEYIN

• ÇIZGILER KADER DEGIL: Otuzlu yaslarda hafif belirmeye baslayan çizgiler botulinum toksini ya da bilinen ismiyle botoks islemiyle tedavi edilir. Bu yaslarda yapilacak botoks, çizgilerin yerlesmesini engeller. Özellikle yüzün üst kismi ve göz çevresinde bulunan çizgilerinin ortadan kalkmasinda faydalidir.

• EMIN ELLERDE YAPTIRIN: Botoks uygulamasi öncesi hastalarin ilaç hikayeleri, hastaliklari olup olmadiklari sorgulanir. Etkisi, uygulamadan 4-5 gün sonra görülmeye baslar ve 3-6 ay devam eder. Emin ellerde yapildigi zaman yan etkisi yok denecek kadar azdir.

30’LUK TIRYAKILERIN DUDAKLARI DOLGU ISTER!

• Yogun sigara içen kisilerde dudaklarda çizgiler görülmeye baslar. Bu çizgilerin hafifletilmesi ve dudaklara hacim kazandirmak (dolgunlastirmak) amaciyla dolgu maddesi enjeksiyonu yapilir. Dolgu uygulamalarinda genellikle hyarülonik asit içeren ürünler tercih edilir. Dolgu maddesi uygulamasi ile dudaklar daha dolgun ve nemli bir görünüm kazanmis olur.

• Uygulama; poliklinik kosullarinda olan, tek seans, kisa süren bir islemdir. Uygulama öncesi agri hissini ortadan kaldirmak amaciyla anestezik bir krem uygulanir. Enjeksiyon sonrasi hasta günlük aktivitelerine dönebilir. Tedavinin etkinliginin ne kadar sürecegi kisiye göre degisir. Ancak etkinlik ortalama 6 aydir.

YASLANMAMAK IÇIN YASAM TARZINIZI DEGISTIRIN!

• Beslenmenize özen gösterin.

• Günde en az alti saat uyuyun.

• Su içilmesine önem verin; su, cildin nemlenmesi açisindan faydalidir.

• Sigara, cildin yaslanmasini hizlandirir. Derinin oksijen temasini engelleyerek, yaslanmayi hizlandirir.

• Sebze ve meyve tüketimine önem verin. Bunlarin içeriklerinde bulunan antioksidanlarin cildimiz içinde olumlu etkileri bulunmaktadir.

• Günesten kaçinmak, yaslanmanin geciktirilmesi açisindan çok önemlidir; düzenli olarak günes koruyucu kullanin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası