Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlama sosyal bir problem

Asiri horlayan ve uykuda nefes durmasi (uyku apnesi) olan kisilerde kalp-damar hastaliklari ve yüksek tansiyonun, saglikli kisilere göre daha sik görüldügüne dikkat çeken Bayindir Hastaneleri Sögütözü Kulak Burun Bogaz Bölümü doktorlarindan Doç. Dr. Tuncay Özçelik, horlamanin ve uyku apnesinin ciddi bir saglik problemi oldugu kadar ayni zamanda sosyal bir problem oldugunu belirtti.

Normal eriskin insanlarin en az %45’i zaman zaman horlamaktadir. Bu sikayet %25’inde sürekli bir haldedir. Horlama problemi en sik sisman erkeklerde görülür ve yasla birlikte her geçen gün artar.

Horlamaya karsi degisik tedavi yöntemleri ve cihazlar gelistirilmistir. Çene ve boyun askilari, boyunluklar ve agiz içine yerlestirilen cihazlar hiçbir yarar saglamamaktadir. Horlama sesi ile çalisip hastayi uyandiran elektronik cihazlarin bazi modelleri ise pijama arkasina tenis topu yapistirmak gibi eski bir modelin modifikasyonlaridir (Sirt üstü yatarken horlama daha çok artar. Bu nedenle kisinin sirt üstü yatmasini önleyerek horlamayi engellemek amaçlanir). Bütün bunlar hastanin horlamadan uyumasini saglama alistirmalari olarak düsünülmüstür. Ancak horlama kisinin kontrolünde olmayan bir problem olup tüm bu cihazlar hastayi sadece uyutmamaya yöneliktir.

Horlamanin nedeni nedir?

Agiz ve burun arkasindaki hava yolunda darlik oldugunda ortaya çikan gürültü biçiminde ki sese horlama denir. Dilin arkasi ve yumusak damak ve küçük dilin oldugu kismin genizle birlestigi bölge kendiliginden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiginde solunumla birlikte titresmekte ve horlama ortaya çikmaktadir. Horlayan biri asagidaki problemlerden en az birine sahiptir.

1.Dil ve bogaz kaslari gerginliginin azalmasi. Gevsek kaslar sirt üstü yatinca dilin bogaz arkasina dogru kaymasina engel olamaz. Bu olay alkol ya da ilaç alarak gevsemis birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolmasi ile ortaya çikar. Bazi insanlarda uykunun derin fazinda gevsemeye bagli olarak yine horlama görülebilmektedir.

2.Bogazdaki dokularin asiri büyük olmasi. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sik rastlanan horlama nedenidir. Sisman insanlarda kalin boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

3.Yumusak damak ve küçük dilin asiri sarkik ve uzun olmasi bogaza dogru hava yolunu daraltir. Hava yoluna sarktigi için bir valv gibi horlamaya neden olur.

4.Burun tikanikligi olan kisi havayi almak için genizde asiri vakum yaratir. Bu vakum bogazda kollabe olabilen dokulari hava yoluna dogru çeker. Böylelikle burun açik iken horlamayan kiside horlama görülmeye baslar. Bu durum, neden bazi insanlarin sadece allerjik dönemlerde veya grip, sinüzit oldugu zamanlarda horladigini izah etmektedir. Burun deformasyonlari bu tip burun tikanikligi nedenleri olarak bilinir. Deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara tasmasi olarak tanimlanir. Burun içi deformasyonlari içinde en sik rastlanilanidir.

Horlama ciddi bir sorun mudur?

Horlama aile yasamini ciddi bir sekilde tehdit eder. Horlayan kisi alay konusu olur. Ailenin diger bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kisi tatil ve is gezilerinde istenilmeyen oda arkadasi olur. Kisinin kendine verdigi zarar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardir. Asiri horlayan kisilerde yüksek tansiyon horlamayan kisilere göre daha sik görülür. Horlamanin en agir formu “tikayici tipte horlama hastaligidir.” “Uyku apnesi” diye bilinen bu hastalikta siddetli horlama nefessiz kalinan bir dönemle kesilmektedir. Bu sirada solunum tam olarak durur. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7 den fazla görülmesi yasami ciddi sekilde tehdit eder. Apneli (nefesin kesilmesi) hastalarda saatte 30-300 defa tikanmalara rastlanilmaktadir. Böylelikle uykuda kan oksijen düzeyi asiri oranda düser. Oksijenin düstügü bu dönemde kalp kani daha çok pompalamak zorundadir. Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yillar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerlesir. Tikayici tipte horlama hastaligi olan kisiler uykularinin çok az bir kisminda derin uyku fazina geçebilmektedirler. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçecektir. Araba kullanirken ya da is basinda uyuklamalar görülecektir.

Horlama tedavi edilebilir mi?

Horlamanin birçok tipi tedavi edilebilir. Eriskin horlayan kisiler için asagida siralana önerilere uyulmalidir.

1. Iyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yasam biçimi seçilmelidir.

2. Horlayan kisiler uyku ilaçlari, sakinlestirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarini uykudan önce almamalidir.

3. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakinmalidir.

4. Uykudan 3 saat önce agir yemekten sakinmalidir.

5. Asiri yorgunluktan sakinmalidir.

6. Uykuda yana yatmak tercih edilmelidir.

7. Yataginizin basi daha yukarida olmalidir(10 cm).

8. Evde horlamayan kisilerin daha önce uykuya geçmeleri için onlara süre taninmalidir.

Horlama kisi ve ailesi için zararli hale geldiginde uzman bir doktor ile görüsülmesi uygun olacaktir. Bu özellikle uyku sirasinda nefes alamama problemi oldugunda (Yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.) daha da önem kazanmaktadir. Horlama hastasinin burun, agiz, bogaz ve boynunun detayli muayenesi yapilmalidir. Horlamanin boyutu ve horlayan kisinin sagligini belirlemek açisindan uyku laboratuari çalismalari degerlidir.

Tedavi süphesiz taniya dayanir. Bu allerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit yada bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarinin cerrahi gerektirir biçimdedir. Çok ileri boyutlarda solunum yolu daralmasi olan kisilerde, Horlama - Nefessiz kalmaya neden olan hareketli dokularin sabitlestirilmesi ve hava yolunun daha genisletilmesini saglayan horlama ameliyatlarindan basarili sonuçlar elde edilmektedir. Daha önceleri agresif cerrahi müdahaleler yapilirken son yillarda bunun yerini daha az agrili ve kolay yöntemler aldi. Son yillarda uygulanan popüler yöntemlerden birisi Radyo Frekans Cerrahisi’dir. Bu islem yüksek frekansli ve ayarlanabilir düsük isili radyo dalgalarinin damak, küçük dil, dil kökü ve burun etine uygulanmasidir. Burada amaç bu bölgelerde hacim - volüm küçültme islemidir. Böylece bu bölgelerdeki darlik ve temas ortadan kalkacak, horlama anlamli ölçüde azalacak ya da ortadan kalkacaktir.

Son yillarda horlama ve uyku apnesiyle ugrasan merkezlerde uygulama alani bulan bu yöntemle yumusak damaga yan yana yerlestirilen küçük implantlarla damak yapisi güçlendirilmekte ve böylece horlamayi olusturan yumusak damak titresimlerinin önüne geçilmektedir. Islem poliklinik kosullarinda, lokal anestezi altinda 10-15 dakikada gerçeklestirilmektedir. Islem sonrasi kisi normal hayatina dönmekte ve günlük aktivitelerine devam etmektedir. Cerrahinin çok riskli veya hasta tarafindan istenilmedigi durumlarda bogaza basinçli hava veren maske takarak (CPAP) kisinin daha rahat uyumasi saglanabilir. Kronik olarak horlayan ve uykuda solunum sikintisi olan her çocuk KBB uzmani tarafindan detayli olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatinin gerekli oldugu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sagligina ve gelisimine çok önemli yararlar saglamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası