Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Unutkanlik yaslanmanin degil, hastaligin belirtisi

Unutkanlik her yastan insanin en sik yakinmasidir ancak çogunlukla bir hastalik belirtisi olarak görülmemektedir. Gençlere “bu yasta unutkanlik olmaz” denirken, yaslilara “unutmasi normal” gözüyle bakilir. Oysa unutkanlik altta yatan bir hastaligin belirtisi olarak düsünülmeli ve uzman bir hekim tarafindan arastirilmalidir. KadiköySifa KadiköyHastanesi Nöroloji Uzmani Dr. Erem Tokus unutkanlik ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledi.

Unutkanlik kimi zaman depresyon, vitamin eksiklikleri, tiroit fonksiyon bozukluklarina bagli olarak görülebilir ve uygun tedavi ile tam sifa saglanir. Ancak unutkanligin bunamanin ilk belirtisi olabilecegi de bilinmelidir. Bunama (demans), orta-ileri yaslarda baslayan, akli becerilerde ilerleyici kayiplara neden olan bir hastaliktir. Hastalik, zihinsel fonksiyonlar ve günlük yasam aktivitesinde ilerleyici bozulma ve davranis problemleri ile tanimlanir. Alzheimer hastaligi, demansin en sik nedeni olmakla birlikte, bunamaya neden olabilen pek çok baska hastalik da vardir.

Hastalik, dogasi geregi ilerleyici özelliktedir. Su anki mevcut tedavi seçeneklerimiz hastaligin ilerleme hizini duraklatma ile sinirlidir. Güncel klinik arastirmalar yakin gelecekte çesitli tedavi olanaklarinin mümkün olabilecegini düsündürmektedir. Demans hastaliginin seyrini baslangiç, orta ve ileri evreler olarak gruplandirabiliriz.

Baslangiç evresindeki hastanin zihinsel fonksiyonlarinda aksakliklar mevcuttur. Zihinsel fonksiyonlarimiz konusma, anlama, iletisim, soyut düsünme, muhakeme gibi entelektüel becerilerimizdir. Demans hastasi okudugunu anlayamaz, konusurken kelime bulmakta güçlük çeker, okudugunu anlayamaz/yorumlayamaz. Basit unutkanliklar olarak baslayan bu yeti kayiplari genellikle fark edilmez ya da yasla iliskili olagan degisiklikler olarak yorumlanir. Ne yazik ki bu evrede hekime basvuru son çok azdir. Oysa erken teshis, her hastalikta oldugu gibi bunamada da tedavinin daha yüz güldürücü olmasini saglamaktadir.

Zihinsel islevlerdeki aksakliklar, günlük yasami etkilemeye basladiginda sorunlar dikkat çekici hale gelir. Örnegin hasta telefonu nasil kullanacagini bilemez, kisisel temizliligi/bakimini yapamaz, para hesabini yapamaz hale gelir! Günlük yasam aktivitelerinin etkilenmeye basladigi orta evrede, hastalar temel gereksinimleri için bile yakinlarina bagimli hale gelirler. Bu dönemde hasta çorbasini çatalla içmeye çalisir veya yemek yedigini unutarak tekrar ister.

Ileri evrede ise artik davranis problemleri baslar. Bu dönem, sosyal ve ahlak ögretilerine uygun olmayan davranislar nedeniyle hasta yakinlarinin en sikintili oldugu evredir. Hasta tuvaletini nereye yapacagini bilemez, fiziksel veya sözlü tacizler de bulunabilir, saldirganlik gösterebilir. Zaman içinde hastalar yataga bagimli hale gelir.

Demans 65 yasinin üstünde olan insanlarin yaklasik %15'inde görülür. Hastaligin görülme sikligi yasla dogru orantili olarak artmaktadir. 80’li yaslarda her iki yaslidan birinde demans görülmektedir. Dünyada yasli nüfusun artmasiyla, demans görülme sikliginin artisinin da katlanarak artacagi öngörülmektedir.

Demans için risk faktörleri: ileri yas, düsük egitim düzeyi, kadin cinsiyeti, kafa travmasi öyküsü, orta yaslarda baslayan seker hastaligi ve kalp-damar hastaligi olarak sayilabilir.

Bunama, hasta kadar yakinlarini da sosyal ve ekonomik olarak etkileyen bir hastaliktir.

Demans için uyarici 10 isaret:

1. Unutkanlik

Randevularimizi, telefon numaralarini unuttugumuz olmustur ancak demans hastasinda unutkanlik daha siktir ve özellikle yakin geçmise ait olaylar daha kolay unutulur, geçmis döneme göre hafiza daha iyidir.

2. Düzenli görevleri yapmada güçlük

Zaman zaman hepimiz zihinsel daginiklik yasariz ve yemege tuz koyup koymadigimizdan emin olmayiz. Ancak demans hastasi yapmayi iyi bildigi bir yemegi pisirirken içine koymasi gereken ana maddeleri eklemeyi unutabilir.

3. Konusma/iletisim problemleri

Demans hastasi kelime bulmakta güçlük çektigi için konusmasinin akiciligi bozulmustur. Kendisine söylenen uzun cümleleri anlayamaz.

4. Yer ve zamana oryantasyonunda bozulma

Bazen ayin kaçi oldugunu unuttugumuz olmustur ancak bir demans hastasi evinin yolunu bulmaz, evde odalarin yerini karistirabilir.

5. Bozulmus yargilama

Hasta, mevsimlere uygun giyinemez, bahar geldiginde hale kislik kalin kiyafetlerini giymeyi sürdürebilir.

6. Soyut düsüncede problem

Bir demans hastasi masayi görünce taniyabilir ancak masanin yemek yemek için kullanilacagini düsünemez.

7. Esyalarin yerlerini karistirma

Anahtar ya da günes gözlügünüzü nereye koydugunuzu hatirlayamadiginiz zamanlar oluyordur. Bir demans hastasi ise esyalari uygunsuz yerlere koyabilir; ütüyü buzdolabina, makasi firina.

8. Davranis ve duygularda degisiklikler

Hepimiz zaman zaman üzgün oluruz. Demans hastasinin duygularinda dalgalanmalar dikkat çekicidir, nedensiz öfkelenme ya da aglamalar siktir

9. Kisilik degisiklikleri

Demans hastasi süphecidir, yersiz öfkelenmeleri olabilir.

10. Inisitayif kaybi

Demans hastasi oldukça pasif hale gelmistir, karar vermekte zorlanir, desteklenmeye ihtiyaci vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası