Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EMZIRME DÖNEMINDE KILO KAYBI

Bebeginizin sagligi için özellikle ilk 6 ay, anne sütü en iyi besindir. Süt veriminizin iyi olmasi, emzirme dönemindeki yeterli ve dengeli beslenme ile baglantilidir. Emzirme sirasinda enerji ve besin ögeleri ihtiyaci, gebelikte oldugundan biraz daha fazladir. Bu dönemde annenin protein, kalsiyum, demir ve sivi ihtiyaci artmaktadir.

Gebelikte yeterli ve dengeli bir beslenme uygulamissaniz süt üretimi için gerekecek enerji depolarinizdan kullanilir. Böylece süt vererek, gebelikte biriken yag depolariniz kullanilmis olur ve bu da kilo vermenizi saglar.

Emzirirken salgilanan sütün karsiligi olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri yeterli olarak almaniz gerekir, bu kendi vücudunuzdaki besin depolarinizi dengede tutmak için de gereklidir. Bu nedenle bu dönemde dogru beslenmeniz son derece önemlidir.

Dogumdan sonra kilo verme endisesini azaltabilmek için hamilelik döneminde “nasil olsa daha sonra kilo veririm” seklinde ki düsünce tarzinda kaçinilmalidir. Hamilelik döneminde hedeflenen kilo alimi ayda 1–1,5 kg olacak sekilde olmalidir. Böylece dogum sonrasinda kilo kaybi daha kolay olacaktir. Bu dönemde ilk hedefimiz; bebegimize en azindan ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek olmalidir. Anne sütünün yeterli miktarda olmasi hem annenin beslenmesi hem de emzirme sikligi ile birlikte annenin stresten uzak durmasiyla iliskilidir. Bu nedenle özellikle ilk 6 ay kilo kaybina yönelik çok siki diyetler yapmamak gerekir. Dogumla birlikte yaklasik 6–7 kg bebekle birlikte gitmektedir. Daha sonra hedeflenen kilo kaybi ilk 6 ay sonrasina birakilmalidir.

Çünkü yapilan siki ve kontrolsüz diyetler hem sütün miktarini hem de sütün kalitesini etkilemektedir. Tabii ki süt kalitesini ve miktarini arttirdigi düsünülen sekerli tatlilar, komposto tarzi besinler sadece anneye fazla kilo olarak geri dönmektedir. Ilk 6 aylik dönemde kilo kontrolü için su önerilere dikkat edilmeli:

• • Günde 2,5–3 litre sivi ihtiyacinizi sadece su olarak tüketiniz.

• • Caniniz çok tatli istediginizde sütlü ya da meyveli tatlilari tercih ediniz.

• • Asiri yagli besinlerden uzak durunuz.

• • Az miktarlarla ve sik besleneceginiz bir yeme düzeni olusturunuz.

Fakat 6 aydan sonra bebek ek gidalara basladigi zaman ayda 1–2 kg gibi yavas kilo kaybi olacak sekilde beslenme programi uygulanabilir ancak bu program kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde uygulanmalidir.

BESLENME PROGRAMI NASIL OLMALI?

1-Kalorilere dikkat!

Su anda her lokmaniz bir zamanlar içinizde gelismekte olan bebeginizle paylastiginiz kadar önemli olmasa da, besin seçiminiz süt kaliteniz açisindan önem tasimaktadir. Özellikle yeni bir anne olarak çok daha fazla enerjiye ihtiyaciniz olacak. Bu nedenle eger emziriyorsaniz hamilelik öncesi agirliginizi korumak için almaniz gereken kalori miktarina günde 400 ile 500 ekstra kalori eklemeniz gerekiyor.

2-Proteinler; beslenmenin yapi taslari

Hamileliginiz boyunca aldiginiz proteinler, yavrunuz henüz bir embriyo iken onu saglikli bir bebege dönüstürmek için gerekli olan hücrelerin meydana gelmesini saglayacak olusumda en büyük görevi üstlendi. Simdi ise, yeterli ve dengeli bir beslenme uygulamak için proteinlere ihtiyaciniz bulunmaktadir. Enerjinin %15’i proteinlerden gelmelidir. Et, tavuk, balik, yumurta ve kurubaklagiller proteinler zengin olan besinlerdir. Ayrica bu besinler B grubu vitaminleri, demir ve çinko açisindan da zengindir.

3-Kalsiyum; gelecek için önemli

Bu dönemde kalsiyum ihtiyacinizi tam anlamiyla karsilamak en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Günlük beslenme içerisinde 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmek yeterli olacaktir. Kilo kontrolü açisindan az yagli olanlari tercih edebilirsiniz. Eger bu besinleri gaz yaparsa diye korkup tüketemiyorsaniz gaz yapici özelligi alinmis olan laktoksuz sütü tercih edebilirsiniz. Ayrica haftada 1-2 kez olacak sekilde sütlü tatli olarak ta tüketebilirsiniz.

4-Dogal vitamin kaynaklari sebze ve meyveler

Meyve ve sebzelerde hayati önem tasiyan vitaminler ve mineraller bulunur. Her ögünde mutlaka sebze meyve tüketmeye çalisiniz. Pisirme sekli vitamin ve mineral içerikleri üzerinde etkilidir. Bu nedenle sebzeler önce yikanip sonra mümkün oldugu kadar büyük parçalar seklinde çigden olacak sekilde pisirilmelidir.

5-Demir açiginizi mutlaka telafi edin

Vücuttaki demir eksikligi hamilelik döneminde birçok kadinin karsisina çözülmesi gereken bir sorun olarak ortaya çikiyor. Bunun için hamilelikte demir ihtiyacina yönelik beslenmenin yani sira doktorun önerdigi sekilde disaridan demir takviyesi yapiliyor. Çünkü hamileligin ikinci yarisinda bebeginiz, demir depolarini olustururken sizin demir depolarinizdan yararlanir. Bu nedenle, dogum sonrasinda da devam eden demir eksikliginizi gidermek için ögünlerinizi demir yönünden zenginlestirmek için kirmizi et, pekmez, yumurta sarisi günlük beslenmeye eklenmelidir.Yiyeceklerle beraber alinan demirin vücutta kullanilmasini önemli ölçüde engelleyen çay tüketimini ise mümkün oldugunca azaltmalisiniz. Ayrica demir emilimini arttirmak için C vitamini içeren besinler ile tüketilmesi daha iyi olacaktir. Salata, taze sikilmis meyve sulari gibi.

6-Yaglarlardan uzak durun

Enerjinin %30’u bu gruptan saglanmalidir. Özellikle n-3, n-6 ve n-9 yag asitleri örüntülerine dikkat edilmelidir.n-3 yag asitleri deniz ürünleri özellikle yagli baliklarda( somon, uskumru), soyayagi, kanola yagi, yumurta sarisi ve anne sütünde bulunmaktadir. n-6 yag asiti; soyayagi, ayçiçek ve misirözü yaginda bulunmakta, n-9 yag asiti ise findik ve zeytinyaginda bulunmaktadir.

7-Iyotlu tuz dostunuz

Hamilelik dönemi vücudun iyot gereksiniminin arttigi bir dönem. Çünkü hamilelikte görülen iyot eksikligi düsük, ölü dogum ve bebek ölümlerinde artmaya neden olurken, bebeklerde zeka geriligine, sagirlik ve cücelige neden oluyor. Emzirme döneminde iyotlu tuz kullanmak iyot ihtiyacini karsilamak için yeterli olacaktir. Tuzu kapali ve isik almayan yer saklayiniz.

8-Bol bol sivi tüketin

Dogumdan sonra emzirme döneminiz içerisinde günlük 2,5-3 litre sivi almaya özen gösteriniz.Bu miktar sivinin tamamini su ile tamamlayabilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta, hazir meyve sulari ve asitli içecekler yerine, az sekerli komposto suyu ve taze sikilmis meyve sularini tercih ediniz.

9-Vitamin takviyesi gerekebilir

Emzirme dönemi içerisinde doktor tavsiyesi ile ek vitamin takviyesi alinabilir. Bu noktada sebze-meyvede bulunan dogal vitaminlerden daha fazla yararlanabilmek için ;meyve sulari sikildiktan sonra yarim saat içinde tüketlimeli, salata yaparken mümkün oldugu kadar az biçak ile islem uygulanmasina dikkat edilebilir. Ayrica salatanin limonu yemeden hemen önce sikilmasina dikkat edilmelidir.

10- Enerji için karbonhidrat tüketiniz

Emzirme döneminde hamilelikte oldugu gibi günlük enerjinin %55-60’ini karbonhidratlardan saglamaniz gerekmektedir Burada dikkat edilecek nokta seker gibi basit karbonhidrat yerine pilav, makarna, patates, tam bugday ekmek’i gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Kilo kontrolü saglamak açisindan iyi olacaktir.

Amerikan Hastanesi
Dyt. Ayse KORKMAZ
Beslenme ve Diyet Bölüm Sorumlusu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası