Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip Asisi Kalp Krizinden Koruyor

Kalp rahatsizliklari, tüm dünyada hala yasam kayiplarina neden olan hastaliklar arasinda ilk sirada yer aliyor. Bu nedenle, hastaligin önüne geçmek için alinacak önlemler büyük önem tasiyor. Arastirmalar, grip ve kalp hastaliklari arasinda önemli bir iliski oldugunu da ortaya koyuyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Dr. Aysegül Karahan Zor, grip asisi yaptiran kalp hastalarinin kalp krizi riskini ciddi oranda azaltacagina dikkat çekerek, diyabet, kalp yetersizligi gibi kronik hastaligi olanlar ve 50 yas üstü kisilerin her yil mutlaka grip asisi yaptirmasi gerektiginin altini çiziyor. Dr. Zor, “Kalp rahatsizligi olanlar, gribe yakalanma açisindan daha fazla risk tasimiyor ancak, kalp yetersizligi olan hastalarda grip ataklarindan sonra daha ciddi solunum yollari enfeksiyonlarinin olustugunu ve zatürre vakalarinin da arttigini biliyoruz” diye konusuyor.

Grip ve kalp hastalari arasindaki iliskiyle ilgili olarak Dr. Zor su bilgileri veriyor:“Damar sertligi süreci iltihabi bir durumdur. Damar sertligi baslangici olan hastalarin damarlarinda, bagisiklik sistem hücreleri plaklar içinde birikir. Grip gibi sistemik hastaliklar ortaya çiktiginda ise buradaki hücreler daha aktif hale gelir. Bu da içerisinde yogun miktarda kolesterol bulunan plaklarda yirtilmalara yol açarak pihtilasmayi tetikler. Bu sonucu önlemek için grip asisi yapilmasi faydalidir. Grip asisi bunlara karsi da bir koruma saglar.”

Bir yil içerisinde eriskin bireylerin yüzde 10’u ya da yüzde 20’sinde grip hastaligi görülüyor. Koroner arter hastaligi olan bireylerde asilanma oraninin yüzde 30’lar seviyesinde oldugunu söyleyen Dr. Zor, herhangi bir kalp krizi veya planlanmis bir anjiyoplasti stent islemi için hastaneye yatan hastalara asi yapildiginda, özellikle grip mevsiminde bu hastalarda ölüm ya da yeniden kalp krizi geçirme oraninin yüzde 50 azaldigini belirtiyor.

Dr. Zor’un verdigi bilgiye göre, grip asisinin daha önce kalple ilgili bir sorun yasamayanlarda, kalp krizini önledigine dair herhangi bir veri bulunmuyor. Grip asisi olmak için önerilen aylar ekim ve kasim aylari ancak grip atagi yasayanlar, sonbahar ve kis sezonu boyunca da grip asisini yaptirabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası