Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIK ÇALISANLARI, DIGERLERINDEN 16 KAT DAHA FAZLA SIDDET GÖRÜYOR

Istanbul Barosu Saglik Hukuku Merkezince ‘Makale Sunumlari’ adi altinda düzenlenen panellerin ilki 10 Eylül 2011 Cumartesi günü saat 9.30-18.00 arasinda Orhan Apaydin Konferans Salonunda yapildi.

Açilista konusan Saglik Hukuk Merkezinden sorumlu Istanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Av. Ismail Altay, Baro yönetiminin yaz dönemi çalismalari hakkinda bilgi verdi.

Istanbul Barosu Saglik Hukuku Merkezi Baskani Av. Halide Savas da açilista, panelleri hukuk ve tip mensuplarinin ortak çalismasi olarak düzenlediklerini, panelin ikincisinin 17 Eylül 2011 Cumartesi günü ayni yerde yapilacagini söyledi. Merkezin çalismalari hakkinda da bilgi veren Savas, alt kurullar olusturduklarini ve bu kurullarin saglik hukukunun her alaninda çalismalar yaptiklarini bildirdi.

Açilis konusmalarindan sonra Av. Ismail Altay’in yönettigi ilk oturumda da konusan Av. Halide Savas, genel olarak hasta haklari ve hasta güvenligi ile saglik çalisanlarinin haklari ve güvenligi üzerinde durdu.

Panelin diger konusmacisi Av. Tülay Yildiz Akar, saglik hukuku alaninda köklü bir reform gerektigini, ancak bugün böyle bir siyasi irade bulunmadigini bildirdi. Konusmasinda genel olarak hastane enfeksiyonlari üzerinde duran Akar, tipta her yanlisin bir dogru yolu açacagina inandigini, hastane enfeksiyonlarinin siki bir denetimle önlenebilecegini belirtti ve hastanelerde enfeksiyon kontrol hekimlerinin bu denetimi yapabilecegini söyledi.

Panelin son konusmacisi Av. Yildiz Ertug Ünder, asistan hekimlerin hukuki sorumlulugu ve hekimlere yönelik siddet olgusu üzerinde durdu. 657 sayili Devlet Memurlari Yasasina göre saglik çalisanlarina siddet konusunda çok kolay sorusturma izni verildigini hatirlatan Ünder, saglik çalisanlarinin diger çalisanlara göre 16 kat daha fazla siddet gördüklerini ve bu konuda açilmis davalarin bulundugunu bildirdi.

Ikinci oturumu Saglik Hukuku Merkezi Baskani Av. Halide Savas yönetti. Bu oturumda konusan Av. Doç. Dr. Özlem Yenerer Çakmut, hekimlik meslegi ve genital muayene suçu hakkinda ayrintili bilgi verdi.

Konusmasinda ‘Sahte ya da taklit ilaçla mücadele ve TCK’da yer alan sahte ve taklit ilaç suçlari’ konusunu ele alan Av. Bilge Aydin, ilaçta sahteciligin örgütlü bir is olarak yapildigini, sadece ülkemizde degil, dünyada bu konuyla ilgili büyük bir mücadelenin sürdügünü anlatti.

Av. Pinar Bulut ise, saglik çalisanlarinin suçu bildirme sorumlulugu konusu üzerinde durdu. Bulut, suçu bildirmeme suçunun Anayasa Mahkemesinin aldigi bir kararla ortadan kalktigini, ancak gerekçeli karar açiklanmadigi için yorum yapmanin erken oldugunu bildirdi.

Oturumun son konusmacisi Av. Nazan Altundere ise Türk Hukuk Sisteminde henüz yer almayan ‘Güven Ilkesi’ hakkinda bilgi verdi. Güven ilkesini “faaliyete girisen herkesin karsisindaki kisinin de kurallara uyacagini bilmesi” olarak tanimlayan Altundere, bunun için yatay ve dikey is paylasimlarinda sorumluluk alanlarinin iyi belirlenmesi gerektigini vurguladi. Saglik çalisanlarinin bu ilkeye uymasiyla saglik hizmetlerindeki riskin azalacagini belirten Altundere, uygulamaya iliskin Alman hukukundan örnekler verdi.

Av. Doç. Dr. Özlem YLenerer Çakmut’un yönettigi son oturumda konusan Av. Nesrin Özkaya, adli psikiyatri bakimindan kusur yeteneginin, bilirkisilik müessesesi ve adli rapor hazirlanmasi açisindan degerlendirmesini yapti.

Panelin son konusmacisi Av. Yeter Kiliç ise, iskence ve hekim raporlari, tutuklu ve hükümlünün saglik hakki, cezaevlerindeki açlik grevine müdahale bakimindan hekimin durumunu ele aldi ve ceza kanunu açisindan degerlendirmeler yapti. Kiliç, konusmasinda AIHM kararlarindan da örneklere sundu.

Panelin tamamlanmasindan sonra dinleyicilerin katilimi ile pratik çalisma yapildi. Av. Halide Savas’in yönettigi pratik çalismada, panelde ele alinan konulara iliskin örnek davalar ele alinip degerlendirildi ve benzer Yargitay kararlari ile karsilastirildi.

Oturum sonlarinda panel konusmacilarina Baro Baskanligi adina birer Tesekkür Belgesi sunuldu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası