Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULU ISTEMEYIP AGLAYAN ÇOCUGU EVE GÖTÜRMEYIN

Okul dönemi gelince çocuklar annelerinin güvenli kucagindan ve alistiklari evlerinden uzakta yeni bir hayata basliyor. Bazi çocuklar için bu baslangiç psikolojik olarak çok sancili geçebiliyor. Ilkokul birinci sinifa baslayan çocuklarin okul fobisini yenmeleri ve okulda daha basarili olmalari için neler yapmalari gerektigini International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yesilyurt açikladi.

ÇOCUK OKULA GITMEK ISTEMIYORSA AILE NELER YAPMALI?

Özellikle ilkokula yeni baslayan bir çocuk ise bu durum son derece normaldir. Çünkü çocuk yeni bir ortama baslama ile ilgili birçok kaygi yasayacaktir. Ögretmenine kendisini gösterebilecek mi, arkadaslari onunla oyun oynayacaklar mi, annesi okul çikisi kendisini almaya gelecek mi gibi sorular çocugun zihninden geçebilir. Aileler bu süreçte sabirli davranmalilar. Her uyum sürecinde oldugu gibi okula baslama sorunu da belirli bir süreçte asilabilir.

ÖNERILER:

- Okul öncesi okul ortami ve ögretmen iliskileri ile ilgili kendi yasantilarinizdan örnekler verin. Baslangiçta sizin de yasadiginiz kaygilari onunla paylasin.

- Okul ile ilgili negatif konusmalardan kaçinin.

- Mümkünse kendi okul resimlerinizi ona gösterin.

- Okula baslayan çocuklarin yasayabilecegi sorunlari içeren kendinizin olusturdugu bir öykü anlatin.

- Okul bittiginde onu kimin karsilayacagini mutlaka anlatin. Belirsizlik kaygiyi artirir.

- O evde yokken sizin neler yapacaginizi anlatin. Çocuklar bunu çok merak ederler. Eger evde bir kardes varsa bu çocugun yasayacagi meraki artiracaktir.

- Bir süreligine onunla okula gidin asamali olarak yavas yavas okula alistikça okuldan uzaklasabilirsiniz.

ÇOCUK OKULA GITMEK ISTEMIYOR, AGLASA DA GÖTÜRELIM MI?

- Bazi çocuklar okula hiçbir zaman gitmek istemezler. Özellikle de ailesi ile çok siki bir iliski içerisinde olan, her türlü istegi aninda karsilanan çocuk dis dünyaya yeni insanlarin arasina katilmakta isteksiz davranabilir. Bu çocuklar her türlü ihtiyaçlarini karsilayan anne babalarindan uzaklasmak istemezler.

- Diger taraftan ailede kavgalarin olmasi küçük kardesin varligi da çocugun okula gitmesini güçlestirebilir. Ancak burada velilerin yapacagi en büyük hata agladigi için çocugu alip evlerine geri dönmek olacaktir. Çocuk aglasa da okula gitmelidir.

- Okul da bazi çocuklar için fobi olabilir baslangiçta. Ancak bu fobinin üzerine asamali olarak gidebilmemiz gerekir. Örnegin bir çocuk 4 yasinda anaokuluna gitmis. Ilk günlerde agladigi için çocugun hazir olmadigini düsünerek ailesi kaydini sildirmis. 5 yasinda ve 6 yasinda da ayni sekilde okula baslangiçlari olmus ancak ayni nedenden dolayi aile çocugu okula vermekten vazgeçmis. Bu defa ilkokula baslamayla birlikte daha ciddi bir sorunla karsilasiyorlar.

OKULU SEVERSE GERÇEKTEN DE BASARISI YÜKSELIR MI? SEVMEK BASARININ TEK ÖLÇÜSÜ MÜ?

Sadece okulu sevmek yeterli degil ayni zamanda çocugun ögrenmeyi de sevmesi gerekir. Merak eden ögrenmeye karsi ilgisi uyarilmis bir çocuk okulda basarili olma olasiligi en yüksek çocuklardandir. Tabi bu arada zihinsel ve bedensel sorunlari yoksa…

ÇOCUGA DERSLERINI YAPMASI KONUSUNDA DISIPLIN UYGULAMAK GEREKIYOR MU?

Disiplin kelimesi genellikle kati bir otorite gibi algilaniyor. Oysa disiplin çocugun genel toplumsal kurallari ögrenmesinde ona yardimci olmaktir. Bu açidan bakildiginda her çocuk yetistirilme asamasinda belirli bir disipline ihtiyaç duyar. Kuralsizlik sanilanin aksine çocuk için mutluluk verici degil, mutsuzluk yaratan bir durumdur. Çocuga kurallari yavas yavas anlatmak gerekir. Yasina uygun cümlelerle kuralin nedenini de kisaca açiklamak iyi olur. Ölçüsü çocugun sizi dinlemesiyle dogru orantili. Çünkü bir kurali oturtmadan aliskanlik haline getirmeden baska bir kurali da getirmek çocugun kurallara uymasini zorlastirir.

CEZA VERELIM MI, VERMEYELIM MI?

Toplumsal yasamda kurallarin yerlesmesi için ödül ve ceza sistemlerinden yararlanilir. Aile içinde de kullanilabilir. Burada hassas nokta ödülün rüsvete, cezanin da siddete dönmemesidir. Ceza siddet olmamali sevilen bir aktiviteden kisitlanmak seklinde uygulanabilir. Cezanin etkinligi için istenmeyen davranistan hemen sonra verilmesi ve caydiriciliginin olmasi, kisitlamanin çocugu o davranistan uzak tutabilmesi gerekir.

VELILER ÇOCUKLARIYLA BIRLIKTE DERS ÇALISMALI MI?

Okulun ilk dönemlerinde veliler çocuklarina yardimci olmak için çocuklari ile birlikte ders çalisabilirler. Ancak bir süre sonra sorumlulugun çocuga verilmesi gerekir. Bazi anne babalarin ders çalisma sorumlulugunu kendi üzerilerine aldiklarini görüyoruz. Bu son derece sakincali bir durum. Çünkü ailenin yükü gün geçtikçe artmasina karsin, çocugun ilerleyen dönemlerde bu sorumlulugu almasi da zorlasiyor. Anne baba çocugu ders çalisirken ona yardimci olabilir, bazi sorularini yanitlayabilir, yardim istediginde katkida bulunabilir. Ancak ders çalisma sorumlulugunun çocuga ait oldugu unutulmamalidir.

BU BASARILARINI ARTIRIR MI?

Kisa vadede artirabilir. Ancak uzun vadede ögrenci ve veli için bir kabusa dönüsebilir. Özellikle ergenlik döneminde anne baba ile ders çalismak çok fazla çatismaya neden olacaktir. Ayni zamanda anne baba ile ders çalisan bir çocuk sinavlarda kendisini yalniz hissedebilir ve sinav kaygisi artabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası