Genel SağlıkHABERLER

ODYOMETRİST VE ODYOLOG MESLEK SAHİPLERİNİN GELECEĞİ TEHLİKEDE !

Bu işi doğru yapan ve emek veren , insan sağlığını önemseyen , sağlık konusunda eğitim almış bu insanların işini haksız bir şekilde elinden almak için yapılan bu uygulamaya lütfen dur deyin !

3 Aralık 2008 Tarih ve 27073 sayılı Yönetmelik doğrultusunda “ İşitme Cihazı Satış ve Uygulama Yapan İşyerleri “ Denetim altına alınmış , İl Sağlık Müdürlükleri aracılığı ile T.C.Sağlık Bakanlığı ‘da izin vermiş olduğu ve ruhsatlı işletmeleri , denetimleri doğrultusunda faaliyete geçirmiştir.

Ancak sayın Sağlık Bakanlığı , çıkarılan yönetmelikte sürenin yetersiz olduğunu düşündüğünden olsa gerek ! 08 Aralık 2009 tarih ve 27426 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ek Yönetmelik ile bu süre 03 Aralık 2010 tarihine kadar uzatılmıştır.

İlgi Yönetmelik de de sertifika programı konulmuştur. İşitme cihazını kuralsız ve koşullara uymadan satan , uygulama yapmayı bilmeyen bazı kişiler , Odyometrist ve Odyolog istihdam etmek istemedikleri için , “ biz de sertifika programı yapalım ! “ anlayışı ile Sağlık Bakanlığı’na başvurmuş ve 16-32 saatlik bir basit programla sertifika programını ihtiva eden yeni bir ek yönetmelik çıkarmak üzere uğraş verdiklerini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Maalesef bugün itibariyle de yönetmelik yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Hemşirelik mezunu hemşireler , kurs programı ile doktor olamayacağı gibi ! Diş teknisyenleri , sertifika ile DİŞ HEKİMLİĞİ yapamayacağı gibi ! İşitme cihazı uygulama işini de çok basite almamalıyız !

İşitme cihazı uygulayan , programlayan kişilerin sağlık eğitimi almış olmaları gerekmez mi ?

Ailemizden her hangi bir kişiyi , çocuklarımızı veya ehil olmayan bir yakınımızı ! Sağlık Bakanlığı aracılığı ile başlatılan uygulama ve 3-5 günlük sertifika eğitimine katılmış insanlara güvenerek nasıl teslim edeceğiz ?

Madem bu iş bu kadar kolaydı da ?! Neden yıllarca bu işlemler için insanlar Çeşitli Üniversitelerde , ailelerinin zor yardımlarıyla , Ön Lisans Diploması için okudu ?! Liseden sonra çok zorlu uğraşlar verilerek kazanılan ve 2 yıl okuyarak elde ettikleri meslekleri , 3-5 günlük sertifika programları ile aynı statüde verilecektiyse neden bu insanlar bunca zahmet çekti ? Bu adalet midir ?

Bu konu hakkında düşünülmesi gereken ve de yapılması gereken en önemli konu , Odyometristleri yetiştiren üniversitelerden görüş almak olmalıydı. !

AB Standartlarının en çok konuşulduğu bu dönemde , böylesi bir uygulamanın Türkiye adına çok ciddi bir kayıp ve ayıp olduğunu düşünüyor ! ve bu durumun bir an önce düzeleceğine inancımızla , düşüncelerimizi saygıyla sunuyoruz.