Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLAM DISLERIN KATILI , DISETI HASTALIKLARI…

En yaygin hastaliklardan biri olmasina ragmen, ülkemizde yeterince taninmayan diseti hastaliklari tedavi edilmezse basiniza büyük dertler açabiliyor.Dis Hekimi Cansin Özgür diseti hastaliklari ile ilgili bir çok önemli noktanin altini çiziyor.

Diseti hastaliklari sanildiginin aksine, en büyük agiz sagligi problemlerinden biridir. Diseti hastaliklari sinsi ilerlemektedir… Baslangiçta disetlerinde kizarikliklar ve bölgesel olarak kanamalarla baslayan diseti hastaliklari, kemikte büyük dejenerasyonlara sebep olup disin çekimine kadar ilerleyen senaryolar olusturmaktadir.

Diseti hastaliklarini iyi anlayip onlardan korunmak için öncelikle diseti hastaliklarinin neden olustugu bilinmelidir.

Diseti hastaliginin ana nedeni, Mikrobiyal Dental Plak adini verdigimiz bir olusumdur. Mikrobiyal Dental Plak, yedigimiz yemeklerin artiklarinin, agzimizdaki bakterilerle birlesmesiyle olusan, disin ve disetinin üzerini bir film gibi kaplayan yapiya verilen isimdir. Bu plagin olusmasiyla olgunlasmaya baslamasi arasinda geçen süre 12 saattir. 24 saat süreyle agizda temizlenmeden duran plak, artik olgun plaktir ve yapisinda olusturdugu metabolitlerle diseti hastaliklarina ve çürüklere neden olmaktadir. Bu bilgiler isiginda, agiz temizligimizi 12 saat arayla yapmamiz, agiz sagligimiz için çok büyük önem tasimaktadir.

Uzun süreyle temizlenmeyen Mikrobiyal Dental Plak tükürügümüzde bulunan organik ve inorganik yapilarla da birleserek dis tasi dedigimiz sert ve firçayla temizlenemeyen yapilari olusturmaktadir. Dis taslari “Diseti üstü Dis taslari” ve “Diseti alti Dis taslari” olmak üzere ikiye ayrilmaktadir. Bu dis taslari, diseti tedavisi ile temizlenmezse kemikte ve disetinde diseti iltihabinin baslangici olan Gingivitis ile hastaligin sürecini baslatacaktir. Gingivitis, diseti hastaliginin ilk asamasi olup, disetinde kizariklik ve kanama ile karakterize bir görüntü vermektedir. Eger bu asamada hasta Dis Hekimine basvurursa disetlerinde ve özellikle de çene kemiginde belirgin bir travma olusmadan diseti hastaliginin önüne geçilebilmektedir. Bu asamadan sonraki adim, diseti iltihabinin kemigi de dejenere etmesi sonrasinda olusan Periodontitis’tir. Periodontitis, dislerin agiz içinde sabit durmasini saglayan çene kemigi ve çevre dokularindan olusan periodonsiyum denilen yapiyi parçalar. Son asamada ise disi tutan neredeyse bütün yapilar disin çevresinden çekilmekte ve dis kaybedilmektedir.

Dis taslarinin disetinin üstünde kalan bölümleri standart dis tasi temizligi uygulamalariyla temizlenebilirken, disetinin altindaki distaslari, küretaj ve scaling dedigimiz uygulamarla, Dis Hekimleri tarafindan özenle temizlenmelidir.

Bütün bunlardan korunmanin yolu sanildiginin aksine çok basittir. Agiz hijyenimize özen göstermemiz en güzel korunma yöntemidir. Sabah kahvaltisindan sonra 3 dakika süreyle, gece uyumadan önce 3 dakika süreyle dislerimizin bütün yüzeylerini firçalamamiz bu konuda hayati önem arzetmektedir. Ayrica dis ipi uygulamalari gerekmektedir.

Sonuç olarak diseti hastaliklari, sinsidir. Hiçbir zaman ciddi bir agri yaratmaz… Bu sebepten hastalar Dis Hekimine danismakta gecikmektedir. Dis Hekiminize 6 ayda bir genel kontrol için yapacaginiz ziyaret ve disiplinli bir agiz bakimi sizin, saglam dislerinizi kaybetmenize karsi en büyük engeldir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası