Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzun süren çarpintiniz varsa mutlaka bir uzmana basvurun

Hastalarin kardiyoloji ya da acil polikliniklerine en sik basvurma nedenlerinden biri de çarpintidir. Hemen hemen herkes zaman zaman çarpintidan yakinsa da, ancak çarpinti uzun sürdügü ve fazla rahatsiz oldugunda hekime ya da acile basvurmaktadir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Dr. Güven Caner çarpinti hakkinda en önemli bilgileri derledi.

Normal sartlarda nabiz nasil olmali?

Normal insan nabzi (10 dakika kadar istirahatten sonra) dakikada 60 ila 90 arasindadir. Ancak 40’in altinda ya da 100’ün üzerinde degilse sorun yoktur. Sahis agir spor yapan ya da agir bedensel faaliyet gerektiren iste çalisan biri ise, nabzinin düsük olmasi dogaldir.

Çarpintinin farkli tipleri ve nedenleri vardir!

Çarpintidan yakinan bir hastada öncelikle bu çarpintinin tipini saptamak gerekir. Bazen hastalar kalpteki düzensiz çalismayi da çarpinti gibi algilar. Bu durumda hekimin en büyük yardimcisi, “ritm holteri” dedigimiz hastaya takilip 24 saat (gerekirse daha uzun) kalp ritmini kaydeden alettir. Bu yöntemle ritm bozuklugunun tipi saptandiktan sonra, bunu yapan organik bir kalp hastaliginin olup olmadigi arastirilmalidir. Bu konuda da kardiyologun en büyük yardimcisi kardiyolojinin son yillardaki en büyük buluslarindan bir olan ekokardiografidir. Ekokardiografi sayesinde hastanin canini yakmadan, hiçbir zarar vermeden kalbin yapisini ve fonksiyonunu çok kisa sürede incelemek mümkün olmaktadir.

Yeni tedavi yöntemleri köklü çözüm saglayabiliyor

Bunun yaninda kalp hastaliginin saptanmasi için, daha pek çok yöntem de mevcuttur. Kalp hastaligi saptandiginda tabii ki tedavi bu yönde olmalidir. Örnegin hastada kalp yetmezligi saptanmissa, tedavi bu yönde olmalidir. Yakin geçmise kadar çesitli ritm bozukluklarinda sadece ilaç tedavisi yapilabilirken, son senelerde ablasyon yöntemi denen ritm bozukluguna neden olan odagin ya da fazladan var olan yolun ortadan kaldirilmasina yönelik tedavi ile soruna köklü çözüm bulunabilmektedir.

Fazla çay, kahve, sigara çarpinti yapabilir!

Organik kalp hastaliklari disinda da çarpinti yapan pek çok neden vardir; örnegin guatr bir çarpinti nedenidir. Kansizlik, üzüntü, stres, asiri çay / kahve, sigara kullanimi çarpinti nedenidir. Bir de bütün bunlarin disinda “paroksismal tasikardi” denen, hiçbir nedene bagli olmayan, aniden baslayip kalp hizini 200 / dk. lara kadar çikaran bir çarpinti sekli vardir. Oldukça sik görülen bu hastalikta çarpinti bazen kendiliginden geçer. Bazen de geçmez ve çok uzun sürebilir. Hasta acile müracaat etmek zorunda kalir. Siklikla ilaç tedavisi ile düzelse de, bazen hiçbir ilaca cevap vermedigi de olur. Bu durumda hafif bir genel anestezi altinda elektrik sokuyla kalp ritmini düzeltmek gerekebilir. Cardioversion denen bu yöntem de acil polikliniklerinde sikça kullanilir. Tabii ki bu nöbetler sik sik tekrar ediyorsa bu taktirde antitasikardik pacemaker denen kalici kalp pili takilmasi gerekmektedir.

Sonuç olarak, çarpintiniz varsa, bunu önemsemeniz ve bir kardiyoloji uzmanina basvurmaniz gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası