Genel SağlıkHABERLER

UZUN SÜREN ÇARPINTINIZ VARSA MUTLAKA BİR UZMANA BAŞVURUN

Hastaların kardiyoloji ya da acil polikliniklerine en sık başvurma nedenlerinden biri de çarpıntıdır. Hemen hemen herkes zaman zaman çarpıntıdan yakınsa da, ancak çarpıntı uzun sürdüğü ve fazla rahatsız olduğunda hekime ya da acile başvurmaktadır. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Güven Caner çarpıntı hakkında en önemli bilgileri derledi.

Normal şartlarda nabız nasıl olmalı?

Normal insan nabzı (10 dakika kadar istirahatten sonra) dakikada 60 ila 90 arasındadır. Ancak 40’ın altında ya da 100’ün üzerinde değilse sorun yoktur. Şahıs ağır spor yapan ya da ağır bedensel faaliyet gerektiren işte çalışan biri ise, nabzının düşük olması doğaldır.

Çarpıntının farklı tipleri ve nedenleri vardır!

Çarpıntıdan yakınan bir hastada öncelikle bu çarpıntının tipini saptamak gerekir. Bazen hastalar kalpteki düzensiz çalışmayı da çarpıntı gibi algılar. Bu durumda hekimin en büyük yardımcısı, “ritm holteri” dediğimiz hastaya takılıp 24 saat (gerekirse daha uzun) kalp ritmini kaydeden alettir. Bu yöntemle ritm bozukluğunun tipi saptandıktan sonra, bunu yapan organik bir kalp hastalığının olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu konuda da kardiyoloğun en büyük yardımcısı kardiyolojinin son yıllardaki en büyük buluşlarından bir olan ekokardiografidir. Ekokardiografi sayesinde hastanın canını yakmadan, hiçbir zarar vermeden kalbin yapısını ve fonksiyonunu çok kısa sürede incelemek mümkün olmaktadır.

Yeni tedavi yöntemleri köklü çözüm sağlayabiliyor

Bunun yanında kalp hastalığının saptanması için, daha pek çok yöntem de mevcuttur. Kalp hastalığı saptandığında tabii ki tedavi bu yönde olmalıdır. Örneğin hastada kalp yetmezliği saptanmışsa, tedavi bu yönde olmalıdır. Yakın geçmişe kadar çeşitli ritm bozukluklarında sadece ilaç tedavisi yapılabilirken, son senelerde ablasyon yöntemi denen ritm bozukluğuna neden olan odağın ya da fazladan var olan yolun ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi ile soruna köklü çözüm bulunabilmektedir.

Fazla çay, kahve, sigara çarpıntı yapabilir!

Organik kalp hastalıkları dışında da çarpıntı yapan pek çok neden vardır; örneğin guatr bir çarpıntı nedenidir. Kansızlık, üzüntü, stres, aşırı çay / kahve, sigara kullanımı çarpıntı nedenidir. Bir de bütün bunların dışında “paroksismal taşikardi” denen, hiçbir nedene bağlı olmayan, aniden başlayıp kalp hızını 200 / dk. lara kadar çıkaran bir çarpıntı şekli vardır. Oldukça sık görülen bu hastalıkta çarpıntı bazen kendiliğinden geçer. Bazen de geçmez ve çok uzun sürebilir. Hasta acile müracaat etmek zorunda kalır. Sıklıkla ilaç tedavisi ile düzelse de, bazen hiçbir ilaca cevap vermediği de olur. Bu durumda hafif bir genel anestezi altında elektrik şokuyla kalp ritmini düzeltmek gerekebilir. Cardioversion denen bu yöntem de acil polikliniklerinde sıkça kullanılır. Tabii ki bu nöbetler sık sık tekrar ediyorsa bu taktirde antitaşikardik pacemaker denen kalıcı kalp pili takılması gerekmektedir.

Sonuç olarak, çarpıntınız varsa, bunu önemsemeniz ve bir kardiyoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.