Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BATIK TIRNAK TEDAVISINDE KESIN ÇÖZÜM

Bütün yükümüzü tasiyan ayaklarimizin sagligi önemlidir. Tirnak sagligimizda ayak sagligimizin önemli bir parçasidir. Son derece aci veren tirnak batiklari yasam kalitemizi önemli ölçüde etkiler. En çok ayak basparmaklarda olmakla beraber tüm tirnaklarda batik gelisebilir. En çok ayak tirnaginin kendi özel yapisindan kaynaklanan bu problem; yanlis ayakkabi seçimiylede gelisebilir. Sivri uçlu ayakkabilar giyinmek tirnaklarda batik gelisimini kolaylastirabilir. Tirnak mantari gibi bazi tirnak hastaliklarinin tirnakta olusturdugu sekil bozukluklari, tirnakta kalinlasmalar, tirnaklarin hatali ve çok dibinden kesilmesi, travmalar, gebelik dönemi ; batik gelismesinin diger sebepleri arasindadir.

Tirnak batiklarinda en büyük sorun izdirap veren agridir. Bu agri bazen kisinin yasam kalitesini ciddi boyutta etkiler. Günlük yasaminda, is yasaminda ,gece uyurken agri sorun yaratabilir. Ayni zamanda batik tirnak tirnak yataginda enfeksiyon gelisimine ve tirnaklarda daha kolay mantar olusumuna da zemin hazirlar.

Batik tirnaklar özellikle kadinlarda agrinin yanisira; estetik görünümü de bozdugu için istedikleri ayakkabiyi giyinmelerine de engel olur. Bu durumda hastalarin ilk basvurusu genelikle kuaförlerdir. Pedikürle batik tirnagin basi yapan kismi kesilerek geçici olarak agri dindirilir. Ardindan çesitli merkezlerde uygulanan ilik kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatagin genisletilmeye çalisilmasi ile çözüm aranir. Ancak tirnagin yumusak dokuya batmasindaki temel sebep olan tirnagi uzatan kök ordan uzaklastirilmadikça yapilan tüm geçici islemler sonuç vermeyecektir.

Bu hastalara yapilan önemli bir yanlis ise tirnagin bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tirnak neyazikki ayni sekilde geri çikacaktir.

Kesin çözüm; son derece basit ve efektiftir. Sadece batik olan kisimin çikarilmasi ile sorun çözümlenir. Batik olan kisim lokal anestezi ile uyusturulduktan sonra tirnak yatagi ile birlikte ince bir serit halinde çikarilir. Sadece batigi olusturan ve onu uzatan yatak yani kök kisim törpülenerek yeniden batik tirnak olusmasi da önlenmis olur.

Son derece efektif olan bu islemle batik tirnak tedavi edilir. Islem çok kisa sürede tamamlanir; islem sonrasinda herhangi bir istirahat dönemi gerekli degildir, aksine hasta batik olan kisim artik çikarildigi için rahatlamistir ve hemen günlük yasamina ve is hayatina dönebilir. Enfeksiyon gelisim riskini önlemek için gerek görülürse kisa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle tedavi tamamlanmis, hasta sagligina kavusmus olur.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Klinigi
Dr.Ayfer Aydin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası