Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kronik orta kulak enfeksiyonu ciddiye alinmasi gereken bir sorun

Toplumda yaygin bir hastalik olan orta kulak enfeksiyonu, alti ay içerisinde üç defadan fazla tekrar ediyorsa, bu durum hastaligin kroniklestigi anlamina geliyor. Kronik orta kulak enfeksiyonunda cerrahi tedavi büyük önem tasiyor. Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, kronik orta kulak enfeksiyonunda cerrahi tedavinin ayrintilarini anlatiyor.

Kulagin yapisi; Dis, Orta ve Iç kulak olmak üzere üçe ayrilir. Orta kulak; kulak zarinin daha iç tarafinda bulunan bir bosluktan olusur. Isitme organinin, kulak zariyla iç kulak arasindaki bölümünde görülen en¬feksiyonlara orta kulak iltihabi denir. Bütün enfeksiyon hastaliklarinda oldugu gibi orta kulak iltihabinin da akut ve kronik biçimleri var¬dir. Kulak zarinin genellikle enfeksiyona bagli sebeplerle delinmesi sonucu olusan orta kulak enfeksiyonu üç ay süren ilaç tedavisiyle iyilesmedigi takdirde kroniklesmis sayiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, “Genetik yatkinlik, sosyoekonomik faktörler, allerji, iklim, sik görülen üst solunum yolu enfeksiyonu, sigara aliskanligi ve kulagin bazi yapisal özellikleri kronik orta kulak enfeksiyonuna sebep oluyor” diye bilgi veriyor.

Cerrahinin tedavideki yeri

Prof. Dr. Yetiser, cerrahi tedavi yöntemini söyle anlatiyor: “Kronik orta kulak enfeksiyonlari için yapilan ameliyatlar genel anestezi altinda kulak arkasindan kesik açilarak yapiliyor. Enfeksiyon temizleniyor ve kulak zarindaki delik onariliyor. Gelisen teknoloji ile birlikte orta kulak cerrahisinde endoskoplar da kullanilmaya baslandi. Hastanin kemikçik zincirinin enfeksiyonla tahrip olmasi ile birlikte ameliyat esnasinda orta kulak protezi kullanilmasi geregi ortaya çikiyor. Ayrica kulakta bazi protezler de kullaniliyor” diyor ve ameliyat sonrasi süreci de aktariyor: “Ilk 10 gün hastanin pansumanlarina devam ediliyor. Ikinci haftadan sonra kulak açik birakiliyor. Ilk 1-3 ay içerisinde ani basinç degisimlerinin oldugu (uçak yolculugu, dalma, gürültü, vb.) ortamlara girilmemesi gerekiyor. Basarili bir cerrahiden sonraki 3-4 aylik dönemde hasta normal yasantisina dönebiliyor.”

Hastalik tedavi edilmezse

Tedavi edilmeyen kronik orta kulak iltihabinin tehlikeli sonuçlara yol açtigina dikkat çeken Prof. Dr. Sertaç Yetiser, “Tedavi edilmeyen ya da kontrolü saglanamayan kronik orta kulak enfeksiyonlari iç kulak enfeksiyonu, yüz felci, menenjit, beyin apsesi, sinüs trombozu gibi çok ciddi ve bir kismi yasami tehdit eden komplikasyonlarin gelisimine yol açabiliyor. Çocuklarda kronik orta kulak enfeksiyonunun ortadan kaldirilmasi ayrica önem tasiyor. Ancak çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonunun sik görülmesi gibi sebepler yetiskinlere göre basari oraninin daha düsük olmasina yol açiyor” diye konusuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası