Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi ara vermeden bir kerede birakin!..

Prof. Dr. Erdogan Kunter, sigara içenlerde uzun dönemde kalp ve damar hastaliklarindan ölüm ihtimalinin kanserli hastalardan daha yüksek oldugunu ifade etti.

Istanbul Medipol Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Erdogan Kunter, sigarayi birakmanin en kesin sonuç veren yolunun farkinda olarak ve çekilecek zorlugun her gün azalarak yok olacagini bilerek, bir kerede ve asla tekrar içmemek karariyla birakmak oldugunu söyledi.

Insanlarin sigarayi birakmalarina yardimci olmanin en etkili yolunun neden oldugu hastaliklari anlatmak olmadigini belirten Kunter, “Çünkü her birey anlatilanlarin bir baskasinin basina gelecegini düsünmektedir. En etkili yöntemin bunun gerçek anlamda bir bagimlilik oldugunun ve kisiye özel bir planla tedavisinin mümkün oldugunun anlatilmasi oldugunu düsünüyorum” dedi.

Bunu basaramayanlarin öncelikle bir gögüs hastaliklari uzmanina müracaat etmeleri ve diger yöntemlerden hangisinin kendisi için uygun olacagini ögrenmeleri gerektigini dile getiren Kunter, söyle devam etti: “Bu yöntemlere örnek olarak sigaranin verdigi keyif duygusunu ve sigara içme arzusunu azaltan ilaçlar, nikotin ihtiyacini karsilamaya yarayan bantlar, sakizlar, vs. verilebilir. Ayrica birçok saglik kurumunda sigara biraktirma poliklinikleri bulunmaktadir. Ancak unutulmamalidir ki her yöntem herkes için uygun degildir. Bu nedenle kendi kendine aniden birakma yöntemini uygulayamayanlar mutlaka bir uzmandan yardim almalidirlar.”

Fiziksel ve psikolojik bagimlilik

Sigaranin iki tip bagimlilik yaptigini dile getiren Kunter, sunlari kaydetti: “Bunlar fiziksel ve psikolojik bagimliliktir. Bagimlinin sigara dumaninda bulunan nikotini belli araliklarla almadiginda ortaya çikan sinirlilik, sikinti duygusu ve dikkatini toplamada güçlük gibi belirtiler fiziksel bagimliligin sonucudur. Sanilanin aksine, bu belirtiler aci verici olmakla beraber yaklasik bir hafta kadar bir sürede giderek azalir ve kaybolur. Diger taraftan istedikleri zaman sigarayi birakabildiklerini ve bu nedenle bos yere kendilerine eziyet etmelerine gerek olmadigini düsünmeye baslarlar.

Psikolojik bagimlilik olarak isimlendirilen bu süreç en az 6 ay ama genellikle 1 yil sürmektedir. Bu süreçte yenik düsenler yasadiklari basarisizlik nedeniyle kendilerine olan güvenlerini kaybederek sigarayi birakmanin imkansiz olduguna karar verirler. Dolayisiyla hangi yöntemle olursa olsun sigarayi birakanlar bu gerçegi bilmeli ve 1 yil dolmadan kendilerini sigarayi birakmis saymamali, sadece ara verdiklerini ve birakma sürecinin devam ettigini bilmelidirler.”

Sigara kanserden daha ölümcül

Prof. Dr. Erdogan Kunter, sigara içenlerde uzun dönemde kalp ve damar hastaliklarindan ölüm ihtimalinin kanserli hastalardan daha yüksek oldugunu ifade etti.

Kunter, kanser disinda sigaraya bagli hiçbir hastalik ölümcül olamazmis gibi bir yanlis alginin söz konusu oldugunu hatirlatarak, “Bilimsel arastirmalar, sigaranin gözle görülür bir hastaliga yol açmasa bile insan ömrünü 5-8 yil kisalttigini, eger herhangi bir asikar hastaliga yol açmissa 18-22 yil kadar kisalttigini göstermektedir” diye konustu.

Kunter, gögüs hastaliklari uzmanlarinin en sik karsilastigi hastaliklardan birinin de KOAH oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası