Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜZENSIZ ANORMAL KANAMALARI IHMAL ETMEYIN!...

Istanbul Medipol Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Sema Ovali, üreme çagindaki kadinlarin yüzde 10 ile 30’unda, menopoza yakin kadinlarin ise yüzde 50’sinde anormal kanamanin görülebildigini söyledi.

Istanbul Medipol Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Sema Ovali, normal adet kanamasinin 24-35 günde bir görülen, yedi günden az süren ve toplami 80 ml‘den az olan kanama olarak tanimlandigini, anormal kanamanin ise herhangi bir neden olmadan, adet kanamalarinin düzensiz olmasi veya durmayan uzun süreli kanama oldugunu açikladi.

Üreme çagindaki kadinlarin yüzde 10 ile 30’unda, menopoza yakin kadinlarin ise yüzde 50’sinde anormal kanamanin görüldügünü belirten Ovali, “Kanamalarin çogu düzenli yumurtlama olmadigi için ortaya çikar. Yumurtlama olmadigi ve ilk evrede östrojen karsisina çikacak progesteron bulunmadigi için rahim iç dokusunda kalinlasma görülür, dokularin normal islevi bozulur. Bazen gecikmenin arkasindan sik kanamalar yasanir” dedi.

Op. Dr. Sema Ovali, bu tür kanamalarin yeni adet görmekte olan kizlarda veya menopoza yakin dönemlerde, polikistikover sendromu veya böbrek üstü bezinin düzensiz çalismasi gibi hormonal hastaliklarda, tiroid bezinin az veya çok çalismasinda, prolaktin hormonunun fazla oldugu durumlarda, erken menopoz olgularinda, asiri istahsizlik ve yemek yememeye (anoreksi) bagli hipotalamus bezi bozuklugunda ortaya çiktigini vurguladi.

‘Tedavi için ana neden ortaya çikarilmali’

Op. Dr. Sema Ovali, “Anormal kanamalarin tedavisinde; öncelikle anormal kanamaya yol açan ana neden ortaya çikarilmali ve bu nedene yönelik tedaviler uygulanmalidir. Diger yandan, progesteron veya östrojen içeren ilaçlar veya her ikisini birden içeren dogum kontrol haplari veya progesteron içeren rahim içi araç kullanilmasi de düsünülebilir” dedi.

“Anormal kanamalarin bir diger nedeni, düzenli yumurtlama olmasina karsin rahim içindeki damar ve doku bozukluklaridir” diyen Op. Dr. Sema Ovali, “Bu tip kanamalar çok nadirdir; hormon tedavileri genellikle etkili olmaz, ancak agri kesici ilaçlar ile sikayetler gerileyebilir. Rahim içi dogum kontrol araçlari kullanan kadinlarda görülen kanamalar da bu yöntemlerle azaltilabilir” diye konustu.

Dogurganlik çagindaki bir kadinda düzensiz kanama oldugunda, öncelikle gebelik, dis gebelik ve düsük ihtimallerinin akla gelebilecegini hatirlatan Op. Dr. Sema Ovali, eger kadin yeni dogum yapmis ise emzirmeye bagli düzensiz kanamalarin da ortaya çikabilecegini ifade etti.

Teshiste, muayene ve ultrasonografi önemli

Endometriumun kanseri veya kanser öncesi hiperplazileri, rahim agzi kanseri veya kanser öncesi lezyonlari, myomlar, polipler ve kronik enfeksiyonlarin anormal kanamalarin en korkulan nedenleri arasinda sayildigini belirten Op. Dr. Sema Ovali, sunlari kaydetti: “Teshiste, muayene ve ultrasonografi en önemli yöntemlerdir. Servikalsmear testi, rahim içi kalinligin artmasi durumunda kürtaj ile materyal alinip incelenmesi, (endometriyal biyopsi) içeriye sivi verilerek yapilan ultrasonografi, hem teshis hem de tedavinin bir arada yapilabildigi histeroskopi ile rahim içini gözleyip sebebi görüp polip veya myom gibi olusumlarin çikarilmasi, kanayan dokularin yakilmasi ayni seansta yapilabilir.”

Menopoz öncesi dönemdeki kadinlarin adet gününe bakilmaksizin endometrium kalinligi 12 mm’yi geçiyorsa mutlaka biyopsi yapilmasini öneren Op. Dr. Sema Ovali, “Ayrica, 35 yasin altindaki kadinlarin tedaviye cevap vermeyen kanamalari varsa, 35 yas üstü kadinlarin da düzensiz kanamalari oldugu an, derhal biyopsilerinin yapilmasi gerekir” dedi.

Sebep ortaya çikarildiktan sonra gerekli cerrahi müdahalelerin duruma göre laparoskopik veya açik ameliyat seklinde yapilabilecegini dile getiren Op. Dr. Sema Ovali , “Bazen, anormal kanamanin hiçbir nedeninin bulunamadigi ve ilaç tedavilerinin etkisiz oldugu durumlarda, menopoza yakin olan ve çocuk istegi bulunmayan kadinlarda rahim agzi birakilarak yapilan laparoskopik histerektomi (rahmin çikartilmasi) uygun bir tedavi yöntemidir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası