Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BABANIN DAVRANISLARI ÇOCUGUN GELECEGINI BELIRLIYOR!

Çocuk gelisiminde her ne kadar anne ön planda gibi görünse de, ailede ‘’baba’’ kavraminin önemi tartisilmaz bir gerçektir. Bir çocugun yetiskinlik dönemindeki davranislarini etkileyen baba-çocuk iliskisinin altin kurallarini 19 Haziran Babalar Günü dolayisiyla Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatiyor...

Bir çocugun hayatinda anne ve babanin rolleri farklidir ve hiçbiri digerinin rolünü üstlenemez. Günümüzde korkulan ve aksam eve geldiginde çocugu azarlayacagi düsünülen ‘’baba’’ modelinin yavas yavas yok oldugunu söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, ebeveynlerin çocuk yetistirme konusunda artik daha bilinçli olduklarini belirtiyor.

Babalar Artik Daha Anlayisli...

Geleneksel ailelerde baba dendiginde akla çalisip para kazanan ve evin ihtiyaçlarini karsilayan, otoriter, aksam isten eve geldiginde rahatsiz edilmemesi gereken bir model gelebilir. Ancak günümüzde, özellikle annenin de çalistigi ailelerde artik ‘’baba’’ rolü ciddi bir degisime ugradi. Eski sert ve sinirli babalar yerini anlayisli, çocuguyla ilgilenen, sorunlari çözmede etkili, tatli-sert bir ‘’erkek’’ modeline birakti.

Iyi Bir Baba Olmanin Yolu Sabir ve Tecrübeden Geçiyor!

Bebeklerin ilk yaslarinda anneye olan ilgi ve bagliliginin ikinci yastan itibaren babaya yönlendigini belirten Dr. Yavuz, baba-çocuk iliskisinde dogru iletisimin fiziksel temas ve birlikte verimli vakit geçirmek oldugunun altini çiziyor. Hiç kimsenin ‘’iyi bir baba’’ olarak dogmadigini söyleyen Yavuz, baba olmanin sevgi, tecrübe, sabir ve bilgi edinmeyle gerçeklesecegini vurguluyor.

Baba, Çocuk Için En Önemli Güven Kaynagi...

Baba; çocugun çevresindeki en önemli modeldir. Erkek ve kiz çocuklarina göre farklilik gösterebilen baba-çocuk iliskisinde en önemli nokta çocukluk döneminde babaya duyulan güvenin, çocugun yetiskinlik döneminde ciddi bir rol oynamasidir. Bunun bilincinde olan ebeveynlerin her hareketlerini çocugun gelecegine bir yatirim olarak düsündügünü belirten Dr. Yavuz, yapilan arastirmalarda erkek çocuga sahip babalarin, çocuguyla daha ilgili oldugunu vurguladi. Erkek çocugun babayla ortak ilgi alanlarinin daha çok oldugunu sözlerine ekleyen Dr. Yavuz, kiz çocuklari için de babanin essiz bir güven kaynagi oldugunun altini çizdi.

Iyi bir baba modeli, hem çocugun gelisimini hizlandirir hem de babanin özgüvenini artirir. Saglikli baba-çocuk iliskisi olan ailelerde babasindan sevgi ve ilgi gören çocuk hem sosyal hayatinda hem de okul hayatinda basarili olur, el becerilerini baba destegiyle gelistirir.

Cinsel Kimligini Baba Sayesinde Kazaniyor

Bir çocugun tanidigi ilk ‘’erkek’’ modelinin baba oldugunu belirten Dr. Yavuz, özellikle erkek çocuklarin cinsel kimligini babadan modelledigini, kiz çocuklarin da karsi cinsi tanimasi ve güvenmesi anlaminda babadan etkilendigini vurguladi.

Baba-çocuk iliskisinde çocugun zihninde olusacak ‘’iyi baba’’ kavramina annenin desteginin kaçinilmaz oldugunu belirten Dr. Yavuz, anne-baba arasindaki iliskinin çocugu büyük ölçüde etkiledigini belirtiyor. Annenin babayi azarlamasi ve asagilamasi, ev islerinde babanin daha aktif olmasi gibi durumlarda çocugun babaya olan güveni azaliyor ve çocuk kimlik karmasasi yasiyor. Bu nedenle annenin, çocuga ‘’baba’’ kavramini dogru bir sekilde tanimlamasi, davranislarinda da çeliskiye düsmemesi çocugun ruhsal sagligi için son derece önemlidir.

Baba-Çocuk Iliskisinde Bunlara Dikkat!

* Çocuga sevgi, ilgi göstermeli ve zaman ayirmalidir.

* Bebegin sagligi, beslenmesi, temizligi gibi ihtiyaçlarini karsilamasi önemlidir. Bu iliski daha gelecekteki saglikli iliskinin önemli bir parçasidir.

* Çocugu oldugu gibi kabul etmeli, baskalariyla kiyaslamamalidir.

* Çocugun çabalarini, olumlu davranislarini desteklemeli, basarisizliklari karsisinda sabirli, sakin ve yapici olmalidir.

* Tüm davranislariyla çocuga iyi bir model olmalidir.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası