Genel SağlıkHABERLER

HAVUZLARA DİKKAT!

Yaz gelip havalar ısınınca pek çok insan serinlemek ve eğlenmek için yüzme havuzlarını tercih ediyor. Ancak klorlanmış bile olsa yüzme havuzlarından bazı enfeksiyon hastalıkları bulaşabiliyor.

Bunaltıcı sıcakların başladığı şu günlerde yüzme havuzları dolup taşıyor. Okulların da tatile girmesiyle yüzme havuzlarına ilgi daha da artacak. Ancak yeterince temizlenmeyen havuzlar tehlike saçıyor. Kirli havuzlardan bulaşan hastalıklardan korunmak için, usulüne uygun olarak dezenfekte edilen yerlerin tercih edilmesi gerekiyor. Öte yandan suya girmeden önce duş alarak vücudu iyice temizlemek de çok önemli. Ayrıca uzmanlar, hepatit A ve B aşısı olmayan çocukların havuzlara gönderilmemesini tavsiye ediyor.

Özel Sema Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Çaşkurlu, havuz keyfi yapmak isteyenlere ‘hijyene dikkat’ uyarısında bulundu. Özellikle yazları havuzların kısa sürede kirlendiğini belirten Çaşkurlu, “İyi temizlenmeyen havuzlardan en çok tifo, hepatit A ve E, cryptosporidum, kolibasili, giardia, shigella, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar bulaşıyor.” dedi. Ayrıca kirli havuzlardan mantar ve çeşitli kulak burun boğaz enfeksiyonlarının da bulaştığını aktardı. Bu mikroplardan bir bölümünün klorlama ile yok edilebildiğini; ancak bazı enfeksiyonların klorla bile temizlenemediğini kaydetti.

Hülya Çaşkurlu, yüzme havuzlarında hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Bunun için günlük ve haftalık temizlik programları bulunduğunu ifade ederek, “Yüzme havuzunda normal klor seviyesi 0,8 mg/lt düzeyinde olmalı. Ayrıca havuzda çok iyi çalışan bir filtreleme sistemi bulunmalı.” değerlendirmesinde bulundu. Temizliğinden ve hijyeninden emin olunan havuzların tercih edilmesini isteyen Çaşkurlu, “Havuz keyfinizin sonu hastanede bitmesin.” açıklamasında bulundu.

Havuzlardaki bulaşıcı hastalıklardan korunma önerileri

Ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girmeyin.

Havuzda su yutmamaya dikkat edin.

Havuza girmeden önce mutlaka duş alın.

Ayaklarınızı antiseptik suya batırarak dezenfekte edin.

Çocukların havuzlara tuvaletini yapmalarını engelleyin.

Bir yaşından küçük çocukları havuza sokmayın.

Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanın.

Cildinizde sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrasında su ve sabunla temizleyin.

Enfeksiyonlara karşı gözlük ve maske kullanın.

Özellikle yüzme havuzlarında görülen mantar enfeksiyonlarını önlemek için ıslak mayoyla oturmayın.

Çocuğunuzun sağlığı için onu havuza göndermeden önce hepatit A ve B aşılarını yaptırmaya gayret edin.