Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Babalar Için Çocukla Anlasma Rehberi

Çocukla birlikte oyun oynamak, parka veya sinemaya gitmek gibi gün içerisinde yapilan aktivitelerde babanin da aktif rol oynamasi, baba-çocuk iliskisinin daha saglam kurulmasina yardimci oluyor. International Hospital´dan, Psikolog Ferahim Yesilyurt, baba ve çocuk arasinda saglam bir iletisim kurmanin temellerini atabilmeniz için size 12 maddelik bir liste hazirladi.

Kurallari Önceden Belirleyin

Çocuklarin nerede nasil davranilmasi gerektigini önceden bilmeye ihtiyaçlari vardir. Çünkü ani gelisen durumlarda söylenen kurallara uyulmasi güç olabilir. Anne-babalarin bu gibi durumlarda, tepkilerini bagirarak göstermesi sik yaptiklari davranislardir. Eger aile içindeki genel kurallar önceden belirtilirse, çocuk bildigi bir kuralin hatirlatilmasindan rahatsizlik duymaz.

Yasaklarin Mantigi Olmali

Babanin kiz çocuguna getirecegi kurallarin gerekçelerinin anlasilir bir dilde söylenmesi gerekir. "Bilgisayarda oyun oynamak istemeni anliyorum, ama buna bir kisitlama getirmeliyiz. 1 saatten fazlasi senin için zararli." gibi.

Konulan Tavir Degismemeli

Kiz çocuguna kisitlama getirildiginde ya da sinir konuldugunda, bu kural her zaman geçerli olmalidir. Alinan kararlarin ruh haline göre degistirilmemesi gerekir. Bugün yapilmasina izin verilmeyen bir davranisa yarin göz yumulmasi, çocugun kurallari ögrenmesinde güçlük çekmesine neden olacaktir. Çünkü çocuk, kurallarin ne zaman uygulanmasi veya uygulanmamasi gerektigini bilemez. Bu da anne-baba ve çocuk arasinda çatisma yasanmasina neden olabilir. Babanin kararlarinda tutarli davranmasi, çocuklarinin söz dinlemeye daha istekli olmasini saglar.

Sen Iyisin, Dünya Kötü

Günümüz babalarinin kizlarina en çok söyledigi cümlelerin basinda, "Sana kurallar koyuyorum, çünkü dünya kötü!" gelir. Oysa bu tür cümleler, çocugun çevresine olan güvenini sarsabilir. Babanin kizina, çevreden gelebilecek olumsuz etkilerle neler yapabilecegini ve çözüm yollarini anlatmasi daha dogrudur. Kiz çocuklarinin özgüvenlerini gelistirebilmesi, çevreyi tanimasiyla ve bu da bazi sorumluluklar verilerek saglanmalidir.

Ders Çalismak Sorumluluktur

Anaokulundan sonra ilkögretim ile birlikte baslayan dersler ve verilen ödevler her zaman eglenceli olmaz. Aileler böyle bir durumda, endise duygusuyla çocuga baski yapmaya baslar. Çocuga, "Ders çalismak zorundasin" yerine, "Hepimizin bazi sorumluluklari var. Annen evde (isinde), ben isimde sen ise okuldaki sorumluluklarini yerine getirmeye çalismalisin" gibi açiklayici ve olumlu mesajlar verilmesi dogru olur.

Birlikte Zaman Geçirin

Kiz çocuklarinin sorumlulugu genellikle anneye birakiliyor. Oysa çocugun karsi cinsi tanimasi ve Ilk tecrübesi baba modeliyle baglantilidir. Baba ile yapilan aktiviteler, kiz çocuklarinin kendine olan güveninin artmasina yardimci olur. Kizlar için baba figürü, ihtiyaç duyuldugunda ona yardimci olabilecek bir güç olarak algilanir. Baba ile vakit geçiren veya yakin bir bag kuran kiz çocugu, kendisini daha güçlü hissedecektir. Baba-kiz iliskisi hem zihinsel hem de psikoseksüel gelisim açisindan önem tasir.

Kosulsuz Kabul Etmeye Çalisin

Bazi babalar kizlarini, kendi isteklerine yanit veren davranislariyla kabul ederler. Böyle bir yaklasim sekli, kiz çocuklarinin endise ve korku duygularini artirabilir. Özellikle kiz çocuklarinin da kendisini degerli hissetmeye haklari vardir.

Büyümelerine Izin Verin

Türk aile yapisinda karsilastigimiz gibi "erkek çocuklara sorumluluk verilmemesi" gibi bir egilim, gelecekteki yasamlarinda sorunlara yol açabilir. Baslangiçta verilmeyen sorumluluklar bir süre sonra, "Neden yapilmiyor?" diye kizilan davranislara dönüsebilir. Baba, bu noktada çocugun kendi basina aldigi kararlarin sonuçlarini görmesi için ona olanak saglamalidir. Çocuklar ancak böyle "gerçekten" büyüyebilir.

Kendinizle Kiyaslamayin

Çocugu kendisiyle kiyaslayan baba, hem erkek hem de kiz çocugunun büyük tepkisini alir. Unutulmamalidir ki aile bireyleri ile çocuk arasinda zaman farki vardir. Babanin çocugu kiyaslamasi, oglunun kendisini yetersiz ve mutsuz hissetmesine neden olur. Bunun yerine baba, çocugun farkli yönlerini kesfederek gelistirmesine yardimci olmalidir. Çocugun farkli yönlerini bulabilmek, her zaman kolay olmayabilir. Bunun için büyük çaba gösterin ve asla pes etmeyin. "Ablan kadar güzel resim yapamiyorsun" yerine, "Renkleri güzel kullaniyorsun." gibi olumlu yaklasmak daha faydali olacaktir.

Cinsel Konularda Çekinmeyin

Çocuklar küçük yastan itibaren cinselligi merak ederler. Bu nedenle meraklarini gidermek için sürekli soru sorarlar. Sorulan sorularin yanitlarinin kisa ve çocugun anlayabilecegi düzeyde olmasi gerekir. Özellikle 7 yasindan sonra çocuklar, bu tür sorulari sormaya çekinirler. Bu dönemde baba erkek çocuguna, anne de kiz çocuguna yakin olursa bazi sorularin sorulabilmesi kolaylasir. Eger ebeveynler bu konuda konusmaya çekiniyorlarsa, çocuk bu bilgileri uygun olmayan baska kaynaklardan ögrenmeye çalisacaklardir.

Inatlasmaktan Kaçinin

"Inatlasmak" kötü bir davranis degildir. Ayni zamanda da oglunuzun size karsi istemedigi bir konuda direnebildigini ve kendi kisisel sinirlarini olusturmaya çalistigini gösterir. Size karsi bunu yapabilen oglunuz, baskalarina da, "Hayir" demeyi ögrenmis olacaktir.

Yeterli Zaman Ayirin

Çocugun büyüme döneminde bazi sorunlar yasanabilir. Bu dönemdeki sorunlarin çözebilmesi için, babadan alacagi destek çocugu rahatlatacaktir. Ancak bunun için babanin çocukla iletisiminin iyi olmasi ve ona zaman ayirmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası