Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIYASI TERCIHTE SAGLIGIN ROLÜ

Medipol Üniversitesi’nin katkilariyla hazirlanan SD Dergi’nin yeni sayisinda seçime günler kala sagligin siyaseti etkileme gücü masaya yatirildi. Türkiye’de son dönem seçim arastirmalarinin en basarili ismi olan Adil Gür, “Türk Halki Hükümetin En Basarili Icraati Olarak Sagligi Görüyor” basligiyla yayinlanan röportajinda Türk halkinin, AK Parti’nin en çok sagliktaki uygulamalarindan memnun oldugunu ifade etti

Ömer Çakkal’in imzasiyla yayimlanan röportajda seçim anketlerinde sagligin 3. siradaki sorunken bugün artik 6 ve 7. sorun olarak görüldügünü ifade eden Gür, “Türk halki, AK Parti’nin en çok sagliktaki uygulamalarindan memnun. Ardindan sirayla okullardaki ücretsiz ders kitaplari, TOKI konutlari, duble yollar ve sosyal yardimlar sayiliyor. Partilerin güçlü ve zayif imaj unsurlari vardir. AK Parti’nin en güçlü imajlarindan biri saglik” diye belirtti.

Saglik artik önemli degil, marjinal bir sorun

Medipol Üniversitesi’nin katkilariyla hazirlanan SD Dergi’nin yeni sayisina konusan A&G Arastirma Sirketi’nin Baskani Adil Gür, anketlerde vatandaslara “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir” diye sordugunda ekonomi ve issizligin basta geldigini ifade ettigi röportajinda özetle sunlari dile getirdi: “AK Parti’nin iktidari öncesi terör ve saglik Türkiye’nin en önemli sorunlari arasinda gösterilirken bugün artik marjinal sorunlar olarak öne çikiyorlar. Seçmen tercihlerini etkileyen en temel sey algilardir, var olan gerçekler degildir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin simdi bir aile sigortasi projesi var. Bu proje, seçmen tercihlerini 2 mi etkiler, 3 mü yoksa 10 mu, bunu parti yöneticilerinin performansi belirleyecektir. Ama mutlaka bir etkisi olacaktir.”

Aile hekimi endisesi

“Seçmende, ‘Acaba aile hekiminden baska kimseye gidebilecek miyim?‘ diye bir endise var. Performans ölçümü sistemine karsi olumsuz bir kanaat var. Kamu hastanelerinin modernlestirilmesi halkin ruh halini düzeltiyor. Bazi belediyelerin sadece diyaliz hastasini evinden alip evine biraktigi için çok basarili algilandigini gördük. Özelde tedavi ve tüm eczanelerden ilaç alma imkani, sagliktaki basari algisinin en önemli nedenleri.”

Tercihte ilk sira, saglik

Siyasal Tercihlerde Sagligin Rolü basligiyla yazdigi makalesinde Saglikta Dönüsüm Programi’nin Saglik Bakanligi tarafindan küresel gelismeleri gözeten, ülkenin sosyo- ekonomik gerçeklerine uygun, yapisal, planli ve sürdürülebilir bir Türkiye modeli olarak hazirlandigini kaydeden Doç. Dr. Turan Buzgan, siyasal tercihlerde ilk sirada sagligin rolü oldugunu anlatti.

Siyasi egilim ne olursa olsun…

Osman Güzelgöz, Türkiye’de 1950’li yillardan 1970’lerin sonuna kadar geçen sürede asilama oranlari, hastanelerin durumu ya da sosyal güvenlik sisteminin sorunlarina dair hiçbir gelisme yasanmadigini vurguladigi Saglik Reformu ve Seçimler baslikli yazisinda, “2002 sonlarinda baslayan “Insani yasatarak devleti de yasatma”yi ilke edinmis hizmet anlayisi, seçmen tercihlerini ideolojik olmaktan çikarmis, daha rasyonel bir çizgiye tasimistir. Artik siyasi egilimi ne olursa olsun seçmenler sandiga giderken hastanelerde, saglik ocaklarinda, aile sagligi merkezlerinde, 112 ambulanslarinda gördükleri insanca muameleyi göz ardi etmemektedir” saptamasinda bulundu.

Genel baskan yardimcilari konustu…

Siyasi partilerin sagliga bakisini partilerin genel baskan yardimcilarindan aldigi görüsler araciligiyla ortaya koyan bir haber çalismasina imza atan Ömer Çakkal, Siyasi Partilerin Sagliga Bakisi baslikli yazisinda uygulanan saglik politikalarinin detaylarini ve partilerin bu yönde beklentileri ile gelecege iliskin planlamalarini analiz etti.

Hizmetteki siçrayis oy olarak döndü

Bülent Akarcali, 2007 seçimleriyle birlikte saglik hizmetlerindeki büyük siçrayisin AK Partiye oy olarak geri döndügünü ciddi biçimde gösterdigini ortaya koydugu Seçmen Tercihlerinde Saglik Politikalarinin Etkisi baslikli yazisinda, “Son zamanlarda sahit oldugumuz bazi siyasallasmis meslek kuruluslarin düzenledigi sokak gösterilerinin, bu hizmetlerin getirdigi siyasi kazanimlari küçümsetmek, önemsiz, yetersiz hatta tamamen yanlis göstermek amaçli oldugunu iddia edebiliriz. Ameliyat arasinda disari çikip, “Hastanizda beklenmedik sorun var, ameliyata devam için fazladan 3-5 bin lira vereceksiniz” diyen vicdansiz tuzu kurularin bu gerçegi görmemelerini dogal karsilayabiliriz” diyerek hükümetin saglik alaninda yaptigi yeniliklerin görmezden gelinmemesi gerektigini öne sürdü.

Sagligin siyaseti etkileme gücü konusunun konusunda uzman isimler tarafindan kaleme alinan makaleler araciligiyla islendigi dergide öne çikan makaleler sunlar:

Türk Halki Hükümetin En Basarili Icraati Olarak Sagligi Görüyor- Adil Gür, Siyasal Tercihlerde Sagligin Rolü- Doç. Dr. Turan Buzgan, Saglik Reformu ve Seçimler- Osman Güzelgöz, Siyasi Partilerin Sagliga Bakisi- Ömer Çakkal, Seçmen Tercihlerinde Saglik Politikalarinin Etkisi- Bülent Akarcali, Seçimler ve Sosyal Medya- Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Saglik Hizmetlerinden Vatandas Memnuniyeti ve Yansimalari- Prof. Dr. Nihat Tosun, Partilerin Internet Siteleri ile Programlarinda Saglik ve Bilisim- Ilker Köse.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası