Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Riskli gebeliklerde de saglikli bir bebege kavusmak mümkün

Yüksek riskli gebelikler, birçok kadini yakindan ilgilendiriyor. Diyabet, astim, tansiyon gibi kronik hastaliklara sahip olan kadinlarin hamilelikleri, saglikli gebelere göre biraz daha zor geçiyor. Ayrica modern çagin öncelikleri degistirmesiyle birlikte, evliliklerin ve anne olma yasinin ertelenmesi de gebeliklerdeki riski artiriyor. Bunlarin yani sira gebelik sürecinde yasanabilecek bazi komplikasyonlar da gebeligi riskli hale getirebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Ebru Füsun Isik, bu soruna karsi alinabilecek önlemler ve tedavilerle birçok riskin ortadan kaldirildigini söylüyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Opr. Dr. Ebru Fusun Isik, diyabet, yüksek tansiyon, tiroid, epilepsi, astim, kalp hastaliklari, kronik böbrek hastaliklari, yumusak doku romatizmalari, genetik kan hastaliklari ve obezitenin gebeligin riskli geçmesine neden olabilecegini belirtiyor. Erken dogumlarin da riskli gebelik olarak degerlendirildigini söyleyen Isik, “Riskli gebelikler çok genis bir alani kapsayan bir durum. Gebelik öncesi var olan nedenlere bagli olarak gebelik riskli hale gelebilecegi gibi gebelik sirasinda meydana gelen bedensel degisimlerin sonucunda da bazi riskler ortaya çikiyor. Ayrica günümüzde kadinlar daha geç evleniyor ve ilk çocugun ya da ikinci çocugun dogumu sirasinda anne yasi 30’u hatta 35’i geçiyor. Ileri yaslardaki gebelik riskleri, genç yaslara göre daha fazla oluyor” diye bilgi veriyor.

Op. Dr. Ebru Fusun Isik, alinabilecek önlemler, gebelere uygun tedavi yöntemleri ve ilaçlar sayesinde pek çok risk ortadan kaldirilabildigini aktariyor. Isik, “Bazen sadece yasam tarzinda yapilan küçük degisiklikler bile, bebekte ya da annede olusabilecek saglik sorunlarini önlemeye yetiyor. Bunun için hekimle iletisim içerisinde olmak, düzenli doktor kontrollerini ihmal etmemek ve riskleri olusmadan önlemek çok önem kazaniyor. Riskli gebeliklerde annenin ve bebegin durumu, dogum sonrasi yogun bakim gerektirebilecegi için dogumun ileri teknolojiye sahip merkezlerde gerçeklesmesi gerekiyor” diye konusuyor.

Gebelik öncesinde yapilmasi gereken test ve tedaviler

Op. Dr. Ebru Fusun Isik, riskli gebelik faktörü olan anne adaylarinin yaptirmasi gereken testleri ve kullanilmasi gereken ilaçlari söyle aktariyor: “Gebelik öncesinde kadin dogum muayenesinin yani sira genel bir dahiliye check-up’indan geçmekte fayda var. Siki takip altinda olmak, her zaman erken müdahale sansina sahip olmak anlamina geliyor. Birçok sistemik hastalik gebelikten iyi veya kötü yönde etkilenebiliyor. Gebe kalmadan önce bir takim rutin testler hastanin sahip oldugu temel riskler göz önüne alinarak mutlaka yapilmali. Eger gebelige saglikli bir hazirlik yapilirsa gebelik süresince her sey daha iyi gelisir. Ayrica kadin dogumla ilgili olarak rutin bir muayene yapilmali. Smear testinin yaninda rahim ve yumurtaliklarla ilgili yapisal bir problemin olup olmadigina bakilmali. Bunlarin yani sira kan sayimi, idrar tahlili, hepatit B tasiyiciligi testi yapilmali, gebelik öncesinde var oldugu bilinen medikal bir sorun varsa mümkünse gebelik öncesinde kontrol altina alinmali ve gebelik boyunca tedavi sürdürülmeli. Kansizlik sorunu olanlarda demir takviyesine gebelik öncesinde baslanmali. Gebelik planlandigi andan itibaren folik asit kullanilmaya baslanmali. Böylece nöral tüp defekti olarak tanimlanan bebekte dogumsal olarak beyin veya omurilikle ilgili anomali riski azaltilabilir.”

Gebelik esnasinda neler takip edilmeli?

Dogum öncesi kronik rahatsizliklari olan anne adaylarinin gebelik süreçlerinde kadin dogum uzmani disinda, hastaligiyla ilgili hekimlerin de kontrolü altinda olmasi gerektigini belirten Op. Dr. Isik, diyabet hastasi olan anne adaylari, 24. gebelik haftasi dolaylarinda bebegin ekosunu yaptirmali. Çünkü gebelik öncesi diyabeti olan annelerin çocuklarinda dogumsal kalp hastaliklari riski daha fazladir diye bilgi veriyor ve ekliyor: “Gebelik olustuktan sonra yapilacak rutin tarama testleriyle, bebekte veya anne adayinda görülebilecek problemler ortaya çikariliyor. Ikili veya üçlü tarama testleri, detayli ultrason incelemeleri ve rutin takip süreciyle olusabilecek sorunlar % 60-70 oraninda azaltilabiliyor. Burada unutulmamasi gereken su, hiçbir zaman sifir risk diye bir sey yoktur. Gebeligin ögrenildigi andan, doguma kadar geçen süreç içinde her türlü olayla karsilasmak olasi. Önemli olan bunlarin farkina varilip profesyonel sekilde yönetilmesi. Ancak bu sekilde saglikli bir çocuga sahip olunabilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası