Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda alerjik rinite dikkat

Allerjik rinit yasami tehdit eden bir hastalik olmamakla birlikte çocuklarin yasam kalitesini bozuyor

Alerjik rinitli çocuklar burun tikanikligi nedeniyle agiz solunumu yapmakta buda ileri dönemde çene gelisim bozukluklarina yol açabilmektedir. Çocuklarda alerjik rinitlerin ihmal edilmemesi gerektigini belirten Bayindir Hastanesi Kavaklidere Kulak Burun Bogaz Bölümü doktorlarindan Dr. Yusuf Ziya Güler, “Alerjik rinitler özellikle çocuklarda dis çürümelerine yol açabilir, kulaklari alerjiden etkilenebilir, isitme kayiplari görülebilir, gözaltlarinda koyu renk degisikligi gelisebilir ve bu renk degisikligi tedavi edilmezse kalici hal alabilir” dedi.

Alerjinin, vücuda giren yabanci maddelere karsi gösterilen asiri duyarlilik hali olup, bu asiri duyarliligin burun ve sinüsleri döseyen mukozada gerçeklesmesiyle ortaya çikan tablo alerjik rinit olarak tanimlanmaktadir. Dr.Güler, “Alerjenler ev tozlari, küf mantarlari, kedi, köpek tüyü kümes hayvanlari tüyü, polenler, hamamböcegi ve gidalar olabilir.” dedi.

Alerjik rinitli çocuklarda huysuzluk dikkat çekiyor

Hapsirik, burun akintisi, burun tikanikligi, gözlerde burunda, kulaklarda ve bogazda kasinti sikayetlerine dikkat çeken Dr.Güler alerjinin türüne, yogunluguna, maruz kalinma sikligina göre sikayetlerin degisebildigini, ev tozu alerjisi olanlarda burun tikanikliginin, polen alerjisi olanlarda hapsirma ve burun akintisinin daha fazla görüldügünü vurguladi.

Dr.Güler bu belirtilerin disinda kuru öksürük, tat ve koku alma bozukluklari, horlama ve uyku problemlerinin görülebildigini belirti ve “ özelikle alerjik rinitli çocuklar huzursuzdurlar, yerlerinde duramazlar, sürekli kasinir, burunlarini ovustururlar.” dedi.

Alerjik rinit baska hastaliklara yol açabilir

Alerjik riniti olan kisilerde bazi hastaliklarin sik görüldügünü, bu durumun hem alerjik reaksiyonun diger bölgelerde de olmasindan hem de burun solunumunun saglikli olmamasindan kaynaklandigini belirten Dr.Güler “Özellikle seröz otit denilen orta kulagin havalanma bozuklugu ve isitme azligi, sik tekrarlayan orta kulak iltihaplari, alerjik astim, alerjik konjunktivit, deride egzema ve benzeri rahatsizliklar siklikla görülmektedir. Alerjik rinitin tedavi altinda olmasi, eslik eden bu hastaliklarin da kontrol altinda tutulmasini kolaylastirmaktadir” dedi.

Alerjik rinit tedavisinde korunmanin yaninda ilaçlar, asilama ve cerrahi tedavinin uygulandigini ifade eden Dr.Güler, “Basarili bir tedavi için hastalarin alerji hakkinda bilgili olmalari, doktor ve yardimci saglik personeli tarafindan egitilmeleri, takip eden doktoruyla irtibatlarini kesmemeleri sarttir. Hasta bir kutu ilaç alarak iyilesmeyecegini bilmeli, tedaviden beklentileri konusunda gerçekçi olmalidir.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası