Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hotamisligil karacigerin metabolik haritasini çözdü

Prof. Dr. Gökhan Hotamisligil ve ekibi, karaciger dokusunda metabolizmayi bozarak diyabete yol açan mekanizmanin protein degil “yaglar tarafindan kontrol edildigi sonucunu ortaya çikararak” bu sahada birçok yerlesik görüsü sarsan ve yepyeni bir tedavi yaklasimina ön ayak olacak çok önemli bir bulusa imza atti.

Sismanlik ve diyabetin tedavisine yönelik çalismalariyla taninan Prof. Dr. Gökhan Hotamisligil, sismanlik ve diyabette karacigerin rolüne iliskin yag ve kalsiyum metabolizmasi üzerinde sasirtici buluslar yapti. Ortaya çikarilan bu yeni mekanizmalara deneysel ortamda yapilan genetik müdahaleler sonucu insülin direnci ve seker hastaligi geri döndürülebiliyor.

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölüm Baskani Profesör Gökhan Hotamisligil, bütün dünyada büyük bir hizla yayilan sismanlik, diyabet ve karaciger yaglanmasi probleminde böyle temel bir bozuklugun ortaya çikarilmasinin yepyeni tedavi olanaklari sunabilecegini belirtti. Hotamisligil ve ekibi, bu heyecan verici çalismalarini dünyanin en saygin bilim dergisi “Nature”in 2 Mayis sayisinda yayinlayarak bilim camiasina duyurdu.

Dokularin stresi

Hotamisligil Laboratuvari’nda daha önce yapilan çalismalar, sismanlik ve diyabet gibi metabolik hastaliklarda kronik iltihabi degisikliklerin anahtar bir mekanizma teskil ettigini ortaya çikarmis ve bu hastaliklara yaklasimda yeni bir alan açmisti. Bunun akabinde Hotamisligil, hem deney hayvanlarinda hem de sisman ve diyabeti bulunan insanlarda karaciger ve yag hücrelerinde “endoplazmik retikulum” (kisaca ER) adi verilen yapida stres ortaya çiktigini kesfetmis ve bu stresin giderilmesinde kullanilabilecek kimyasal maddeleri belirleyerek, hem deneysel ortamda hem de insanlarda çarpici tedavi edici etkilerini göstermisti.

Hotamisligil’in bu bulusuna kadar endoplazmik retikulum sadece hücrede protein sentezini, sentezlenen proteinlerin kalitesini ve trafigini kontrol eden, bir üretim tesisi gibi çalisan bir sistem olarak biliniyordu. Bu karmasik sistemin ve ER’in metabolizmanin kontrolündeki rolü bilinmiyordu. Dolayisiyla, bu önemli organelin sismanlik ve diyabette neden hatali çalismaya basladigi sorusu da hem bilim camiasi hem de Hotamisligil için gizemli bir konu idi. “Nature” dergisinde yayinlanan bu yeni çalismayla, bilimadamlari hem bu büyük sirri çözmüs oldular, hem de karacigerin metabolik haritasini gün isigina çikardilar.

Hotamisligil ve ögrencisi Dr. Fu, bu sirri çözebilmek için önce hastalikli karaciger dokularindan endoplazmik retikulumu saflastiracak bir yöntem gelistirdiler ve daha sonra bu yapinin tüm protein ve yag haritasini sistematik olarak ortaya çikardilar. Hotamisligil Laboratuvari, bu haritayi ortaya çikarabilmek için binlerce protein ve yag molekülünü saglikli ve hasta karaciger dokusunda tarayarak birer birer inceledi. Elde ettikleri sonuçlari “büyük bir sürpriz” olarak degerlendiren Hotamisligil, sismanligin herkesin tahmin ettiginin tam tersi olarak karaciger dokusunda protein üretiminden yag üretimine dönüsü tetikledigini ve bu organdaki endoplazmik retikulumun normal çalismasinin bu sekilde bozuldugunu gösterdiklerini belirtti.

Yaglar ve metabolizma

Karaciger dokusunda binlerce yag ve protein molekülünü inceleyen ekip, yaglarin arasinda iki molekülde sismanliga bagli çarpici bir anormallik tespit etti. Posfatidil-kolin (PC) ve posfatidil-etanoamine (PE) isimli bu yaglarin ER cidarinin mimarisi üzerinde çok önemli etkileri oldugunu belirten Hotamisligil, tespit ettikleri bu degisimlerin organel fonksiyonunu bozabilecegi hipotezine ulastiklarini ve akabinde bunu ispat ettiklerini belirtti.

Hotamisligil endoplazmik retikulumu hücre içinde çok çetin ve karmasik yollarda seyreden 12 silindirli bir yaris arabasinin motoruna benzetiyor. Bu motorun performansi için sadece çok miktarda enerji degil ayni zamanda kalsiyum kullanimi gerekiyor ve hücrenin benzini olan enerji kaynaklarinin yani sira organel içerisine yüksek miktarda kalsiyum aktarilmasi da gerekiyor. Kalsiyum hücre içindeki depolardan endoplazmik retikulumu olusturan tüplere özel kanallar araciligiyla aktif olarak tasiniyor ve bu fonksiyonun gerçeklesebilmesi için de bu tüplerin cidarindaki yaglarin belli bir oranda olmasi gerekiyor. Sisman karaciger dokusunda meydana gelen degisiklikler, bu tüplerden kalsiyum kaçagina sebep veriyor ve neticede organ fonksiyonunu bozarak diyabet olusmasina zemin hazirliyor. Hotamisligil ve ekibi bu kaçaga sebep olan mekanizmanin yaglar içindeki degisiklikler nedeniyle olustugunu ve düzeltilebilecegini ortaya çikararak bu büyük probleme önemli bir çözüm getiriyorlar.

Bu mekanizmanin seker hastaligi ve karaciger yaglanmasindaki rolünü ortaya çikarmak için Hotamisligil ve ekibi iki degisik strateji gelistiriyorlar. Bunlardan birincisinde sismanlik sirasinda yaglarda tespit ettikleri bozukluklardan sorumlu PEMT ismindeki enzimin aktivitesini karaciger dokusunda ortadan kaldiracak bir genetik müdahale gelistiriyorlar ve bu müdahale sonucunda hem kalsiyum kaçaklarini önlüyor hem de diyabeti ortadan kaldiriyorlar. Ikincisinde ise endoplazmik retikuluma kalsiyum aktaran en önemli kanal olan SERCA isimli bir molekülün karacigerdeki miktarini bir gen tedavisi yöntemiyle yükselterek organele kalsiyum girisini düzeltiyorlar. Bu girisimde, deneysel ortamda, hem sisman dokudaki ER stresini ortadan kaldirdiklarini hem de diyabet ve karaciger yaglanmasini düzelterek bu hastaliklari etkin bir sekilde tedavi ettiklerini gösteriyorlar.

Bu çalismanin sonunda, Hotamisligil ve ekibi, karaciger dokusunda metabolizmayi bozarak diyabete yol açan mekanizmanin protein degil “yaglar tarafindan kontrol edildigi sonucunu ortaya çikararak” bu sahada birçok yerlesik görüsü sarsan ve yepyeni tedavi yaklasimina ön ayak olacak çok önemli bir bulusa imza atiyor.

Hotamisligil, çalismalarinin, gelistirdikleri yöntemlerle simdi sismanlikta fonksiyonu bozulan diger dokulara yöneldigini, bu arastirmalar sonucunda vücut metabolizmasinin en ayrintili haritasinin ortaya çikarilacagini ve en etkin tedavi yöntemlerine isik tutulacagini belirtiyor.

Prof. Hotamisligil, bu önemli çalismada yer alan tüm çalisma arkadaslarinin, Dr. Alexander Ivanov ve Dr. Steve Watkins’in katkilarinin takdir edilmesi gerektiginin ve özellikle Dr. Fu’nun fedakarliklarla gerçeklestirdigi çalismalarin bu bulustaki hayati yerinin altini çiziyor. Hotamisligil halen Harvard Üniversitesi’nde, JS Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü ve Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölüm Baskani olarak görevini sürdürüyor. Simdiye dek pek çok bilim insani yetistiren ve çok sayida Türk ögrenciyi de laboratuvarina kabul ederek kariyerlerine hazirlayan Hotamisligil, metabolik hastaliklar konusunda dünyanin en önde gelen bilim insanlarindan biri olarak görülüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası