Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kardes kiskançligini yok etmeye çalismayin!

Hemen hemen hepimiz belirli dönemlerde iliskilerimizde kiskançlik hissetmisizdir. Genel hatlariyla kiskançlik bizim için önemli ve degerli bir iliskiyi üçüncü bir kisiye, yani bir rakibe kaybetme tehdidi ile karsi karsiya kaldigimizda duydugumuz aci, kaygi ve korkudur diyebiliriz. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Uzman Klinik Psikologu Merve Büyükkucak kardes kiskançligi ile basetme yöntemlerini anlatiyor!

Her ne kadar bu duygusal deneyimi romantik iliskilerimizde veya arkadas iliskilerimizde yasayabiliyor olsak da bu duygunun yasamimizin ilk yillarinda kardes iliskilerinde de büyük yer aldigi bir gerçektir. Kardes iliskilerinde tehdit altina giren önemli iliski bizi hem fizyolojik, hem duygusal anlamda besleyen, koruyan, kollayan annemizle olan iliskimizdir. Kardesin gelisimsel seviyesine göre, annenin ilgi ve sevgisini kaybetmeye dair endiselerin yani sira bu duygu, karsi cins ebeveynin ilgi ve sevgisini kaybetmeye dair bir korku ve kaygiyla da ortaya çikabilir. Bu açidan bakildiginda, çogunlukla büyük kardeslerin kendilerinden sonra dünyaya gelen küçük kardeslerini kiskandiklari öne sürülür.

Büyük kardesler aile içindeki hakimiyeti kaybetmekten korkar!

Bunda dogruluk payi vardir; çünkü yeni dogumla birlikte büyük çocuk kendisine daha önceden sunulan ilgi ve dikkati artik ailenin yeni üyesiyle paylasmak zorundadir. Bir anda büyük çocuk konumuna girmistir ve bu aslinda onun çok da arzu ettigi bir durum degildir. Aile içerisindeki eski hakimiyetini büyük ölçüde kaybedecegine inanan büyük çocuk kendisi için bu denli önemli olan ebeveyn iliskisini tekrar kazanmak adina gelisimsel seviyesine göre tekrar bebek gibi olma, küçük kardes yokmus gibi davranma, eskisine göre daha saldirgan veya durgun olma ya da küçük kardesle ilgili olumsuz sözler sarf etme vb. gibi çesitli tepkiler gösterebilir.

Kardes kiskançligi dogal bir durum, endiseye gerek yok!

Bu gibi durumlarda ailelerin oldukça endiselendigini ve suçluluk duygularina kapildigini gözlemliyoruz. Hatta henüz küçük kardes dogmadan kiskançlik olusturabilecek tüm durumlari bertaraf etmek için yogun bir çaba içine girdiklerini de görüyoruz. Bu ebeveynler açisindan oldukça dogal bir tutum olsa da aslinda isin özü, evrensel olan bu duyguyu ortadan kaldirmaya çalismanin bir yararinin olmayacagidir.

Kiskançlikla mücadele etmek yerine, bu duyguyu dogal kabul edin!

Kiskançlik dogal bir duygudur ve aslinda yasamin birçok alaninda kendini gösterebilir. Zaman zaman kisinin kendindeki eksikleri görmesi kendisi için daha iyisini hedefleyebilmesi, basarmak için çaba göstermesi açisindan rekabet içeren durumlar ve bununla baglantili duygular destekleyici de olabilir. Önemli olan bu durumun ve bu duygunun nasil karsilandigi, aile içerisinde nasil ele alindigidir. Bu duygunun ortaya çikmamasi için yogun ugras sarf etmek, zamaninizin büyük çogunu küçük çocugunuzdan ziyade büyük çocuklar geçirmeye çalismak vb. davranislar ebeveynleri vicdanen ve duygusal olarak rahatlatsa da büyük çocuk tarafindan ebeveynler açisindan bir seylerin yolunda gitmedigi ve telafi edilmeye çalisildigi sezgisini daha da kuvvetlendirebilir. Bunun yerine, tipki diger duygular gibi, bu duygunun dogal ve kabul edilebilir bir duygu oldugunu, büyük kardesin küçük kardese ya da o sirada ebeveynlerine karsi olumsuz duygular hissetme hakkinin oldugunu, onu anlayabildiginizi ona göstermeniz ve hissettirebilmeniz büyük çocugunuz açisindan bu süreci daha kolaylastiracaktir.

Dogru yaklasimla kiskançlik zamanla azalir!

Dogru bir yaklasimla ele alindiginda yasamin ilk yillarinda daha yogun olan bu hislerin zamanla siddeti azalir ve yerlerini yavas yavas sevgi, sefkat, uyum ve destek olma gibi duygusal deneyimlere birakmaya baslarken, kardes iliskisi de yasami ve insan iliskilerini deneyimlemeye dair en önemli ve kiymetli iliskilerden biri olma yolunda ilerler. Buradan yola çikarak ona, “evet kardesini kiskanabilirsin, bizi de kiskanabilirsin, böyle hissetmek en dogal hakkin, kardesler zaman zaman böyle hissedebilirler ancak ilerde kardesinle daha iyi vakit geçirmeyi ögreneceksin” diyebilirsiniz. En az bu sözler kadar önemlisi ise bu süreçte onun da duygularini söze dökmesine alan ve firsat tanimaktir. Bu durum, büyük çocuk için önemli bir geçis sürecidir. Onun duygusal adaptasyonu için ona zaman tanimalisiniz. Ancak bunu kiskançligi engellemeye ya da ortadan kaldirmaya çalisarak degil, onun bu duyguyu anlamasina ve bas edebilmesine olanak saglayarak basarabilirsiniz.

Küçük kardesler de kiskanabilir!

Büyük kardeslerin kiskançligi her zaman daha çok ön planda olan bir konu olmasina ragmen gözden kaçan baska bir olgu ise küçük kardeslerin de aslinda kiskançlik hissettigi gerçegidir. 2009 yilinda yapmis oldugum bir arastirmada da birçok çalismayla benzer sekilde küçük kardeslerin de büyük kardesler gibi çocuk yaslarda kiskançlik yasadigina dair bulgular elde etme forsati buldum. Sasirtici gibi görünen bu durum söyle açiklayabiliriz: Kardes dogumuyla birlikte her ne kadar büyük kardesin aile içerisinde deyim yerindeyse “saltanat”ini kaybetmesine odaklanilsa da aslinda durum küçük kardes için de hiç kolay degildir. Büyük kardes gibi bir kayip yasamamasina ragmen, küçük kardes de büyügün aile içerisinde çoktan bir prestij ve yer edinmis oldugu bir dünyaya gelir. Ve özellikle yasaminin ilk yillarini bu dünyada kendisinden gelisimsel anlamda daha ileride (ör: konusabilen, yürüyebilen veya okula gidebilen vb.) bir çocugun varliginda, ona yetisebilme çabalariyla sürdürür ve bu hiç de kolay bir süreç degildir. Bu anlamda büyük kardesin duygularina odaklanirken küçüklerin de kiskançlik yasadigini, onlarin da ebeveynleri ile en az büyük kardesler kadar özel ve kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaç duyduklari unutulmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası