Genel SağlıkHABERLER

GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) MUCİZE Mİ, ŞEHİR EFSANESİ Mİ?

Asya’da uzun yıllardır uzun bir ömür için tüketilen Goji Berry, bu senenin mucize diye tanıtılan besinlerinin arasında yerini aldı.

Asya’da uzun yıllardır uzun bir ömür için tüketilen Goji Berry, bu senenin mucize diye tanıtılan besinlerinin arasında yerini aldı. Diyetisyen & Yaşam Koçu Gizem Şeber gerçekten mucize mi, yoksa yine zayıflama ve fit olma uğruna abartılarak önümüze mi sunuluyor gibi soruları yanıtlıyor. Ayrıca Goji Güç Topları tarifi de denenmeye değer.
Goji Berry, diğer bütün küçük renkli meyveler gibi antioksidanlar açısından zengin. Bu nedenle yine tüm küçük taneli meyveler gibi vücudun atıklardan ve zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı. Aynı zamanda iyi bir C vitamini ve lif kaynağı.
KURT üZüMü NELERE İYİ GELİYOR?
İyi hissetmek ve sakin kalmak konusunda destek olduğu düşünülüyor. Bu etkisi bilimsel çalışmalarla desteklendiği gibi, çin tıbbında da uzun zamandır kullanılan bu bitkinin Doğu felsefesine göre insanın Yin tarafını ortaya çıkarmakta etkili olduğu söyleniyor.
Sporcu performansını arttırmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Zayıflamaya etkisi olduğu söylense de bu etkisi kanıtlanabilmiş değil.
NASIL TüKETİLİR?
Bir avuç Goji Berry’i ara öğünde meyve yerine tüketebilirsiniz.
Müslilerinizin ve salatalarınızın içerisine ilave edebilirsiniz.
Kuruyemişler ile karıştırarak atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.
Tavuk yemeklerinde tavukla pişirdiğiniz sebzelere ilave edebilirsiniz.
Kek ve ekmeklerinize ilave edebilirsiniz.
Pilavlarınızda kuş üzümü yerine tercih edebilirsiniz.
KİMLER TüKETMEMELİ?
Kan sulandırıcı ilaç kullananların Goji Berry tüketmemesi gerekiyor. Goji Berry; diyabetik ilaçlarla ve hipertansif ilaçlarla da etkileşebildiği için; şeker ve yüksek tansiyon hastalarının da doktor ve/veya diyetisyene danışmadan tüketmemeleri gerekiyor.
GERçEKTEN MUCİZE Mİ?
İngiltere Diyetisyenler Derneği’nin açıklamalarına göre, çin tıbbında 6000 senedir kullanılan bu meyveye mucize demek için çok erken. çünkü üzerinde yapılan bilimsel çalışma sayısı oldukça az, yapılan çalışmalar ise çok az kişi üzerinde yapılmış. İçeriği nedeniyle
beslenmemize renk katmak için tüketilebilecek bu ürünün mucize diye tanıtılması yanlış.
GOJİ Güç TOPLARI
Malzemeler (12 adet için)
3 yemek kaşığı dolusu Goji Berry
3 yemek kaşığı dolusu karışık tohum (ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, çörekotu)
2 yemek kaşığı dolusu kurutulmuş yaban mersini
1 yemek kaşığı damla çikolata
1 yemek kaşığı kakao
1 yemek kaşığı bal
1 çay bardağı dolusu badem
Yapılışı: Kakao dışında tüm malzemeleri blenderdan iyice geçirin ve karıştırın. Karışımı on iki eşit parçaya ayırıp yuvarlayın. Her tarafına eşit şekilde kakao dağılacak şekilde kakaoya bulayın. Afiyet olsun.