Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAÇ DÖKÜLMELERINIZIN NEDENI DISINIZDEKI ÇÜRÜKLER OLABILIR

Geçmeyen cilt yaralari, deri döküntüleri, ani saç kayiplari yasiyorsunuz ve tüm çabalariniza ragmen bir çözüm bulamiyorsunuz. Oysaki bu tür sorunlariniz “ne de olsa agrisi geçti disçiye gitmeme gerek yok” dediginiz dis çürüklerinizden kaynaklaniyor olabilir. Dis çürüklerinden kurtulmak için mutlaka disçinizi ziyaret edip, dis hastaliklarinizi tedavi ettirmelisiniz. Memorial Atasehir Hastanesi Dis Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Dt. Mert Topçubasi dis çürüklerinin yol açabilecegi sorunlar hakkinda bilgi verdi.

Geçmeyen cilt sorunlariniz da dis kaynakli olabilir

Kronik idiopatik ürtiker (kurdesen) ile dis çürükleri arasinda iliski oldugunu belirten bilimsel çalismalar bulunmaktadir. Dislerden kaynaklanan ileri seviyedeki enfeksiyonlar, ciltte akintili yaralar seklinde kendini gösterebilmektedir. Bu durumda ayrici tani önem kazanmaktadir. Kronik cilt sorunlari yasayan kisilerin, radyolojik olarak dis muayenelerini yaptirip, agizlarindaki kronik enfeksiyonlari tedavi ettirmeleri önerilir. Aksi takdirde bazi cilt sorunlari çözülemeyebilir. Dis muayenelerinin bir baska faydasi da çesitli cilt lezyonlarinin teshisine yardimci olmasidir. “Liken planus” gibi deriyi ve agiz içini etkileyen deri hastaliklari agiz muayenesi esnasinda tespit edilebilir.

Saçkiran ve bölgesel saç dökülmeleri görülebilir

Birden ortaya çikan saçkiran ve saç dökülmelerinizin sebebi disinizdeki çürügün, dolayisiyla enfeksiyonlarin saçlariniza uzanan bir etkisi olabilmektedir. Dis rahatsizliklariyla vücuda giren bakterilere karsi mücadele eden bagisiklik mekanizmasinin kendi saglikli vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir. Bu durumda da bagisiklik sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadir. Bu sebeple dis çürüklerinin tedavisi ve dolayisiyla saç dökülmelerini önlemek için dis hekimine muayene olmak sarttir.

Dis çürügü kimi zaman gizlice olusur

Önlenebilir bir hastalik olan dis çürügünü deneyimini yasamayan çok az insan vardir. Agizda bulunan bakterilerden olusan bakteri plagi, sekerli ve unlu yiyeceklerin agizda kalan artiklarindan asit olusturabilmektedir. Daha sonra bu asitler, dislerin mineral dokusunu çözerek disin minesinin bozulmasina ve sonuçta da dis çürügünün baslamasina sebep olur. Bu durumda dis hekimlerinin “kavite” dedikleri oyuklara neden olusmaktadir. Dis çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algilanmaktadir.

Dis çürügünün günümüzde “çok sebebe bagli bir hastalik” oldugunu söyleyebiliriz. Dis çürükleri; bakteri plagi (dis plagi),karbonhidratli gidalar (seker, un vb.), bünyesel etkenler (disin yapisi. tükürügün bilesimi vb.) sebebiyle olusabilmektedir. Dis sagligi dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi degisiklige ugrarsa, çürük ortaya çikar. Çürük ve oyulmus bir disin tanisi doktor tarafindan hemen konulabilmektedir. Fakat kimi zaman çürügün gizli olmasi sebebiyle dis hekimi örnegin dis röntgeni isteyerek teshis koyabilmektedir.

Bir süre sonra dis agrisi kroniklesir

Agri, dis çürügünde dis hekimine basvurmayi gerektiren en önemli belirtidir. Agrilar; soguk, sicak, tatli veya eksi gidalar tüketmekten kaynaklanabilir. Agrinin siddeti kisiden kisiye degisir ve etken ortadan kalkinca agrida geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde agrilar bir süre sonra sürekli olmaya baslarlar. Bunun için “ne de olsa agri geçti” deyip dis sagliginizi kesinlikle ihmal etmeyin.

Çürüklerden kurtulmak için tedavi sart

Öncelikle dis çürügünün kendiliginden iyilesmeyecegini ve çürüyen disin kendi kendine eski saglikli haline dönüsecegini beklememek gerekir. Çürük tedavi edilmezse ilerleyen ve farkli sorunlari ortaya çikarabilmektedir. Dis özüne kadar ilerlememis çürükler önce temizlenir daha sonra da temizlenen çürük bosluklari sekillendirilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası