Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAÇ DÖKÜLMELERINIZIN NEDENI DISINIZDEKI ÇÜRÜKLER OLABILIR

Geçmeyen cilt yaralari, deri döküntüleri, ani saç kayiplari yasiyorsunuz ve tüm çabalariniza ragmen bir çözüm bulamiyorsunuz. Oysaki bu tür sorunlariniz “ne de olsa agrisi geçti disçiye gitmeme gerek yok” dediginiz dis çürüklerinizden kaynaklaniyor olabilir. Dis çürüklerinden kurtulmak için mutlaka disçinizi ziyaret edip, dis hastaliklarinizi tedavi ettirmelisiniz. Memorial Atasehir Hastanesi Dis Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Dt. Mert Topçubasi dis çürüklerinin yol açabilecegi sorunlar hakkinda bilgi verdi.

Geçmeyen cilt sorunlariniz da dis kaynakli olabilir

Kronik idiopatik ürtiker (kurdesen) ile dis çürükleri arasinda iliski oldugunu belirten bilimsel çalismalar bulunmaktadir. Dislerden kaynaklanan ileri seviyedeki enfeksiyonlar, ciltte akintili yaralar seklinde kendini gösterebilmektedir. Bu durumda ayrici tani önem kazanmaktadir. Kronik cilt sorunlari yasayan kisilerin, radyolojik olarak dis muayenelerini yaptirip, agizlarindaki kronik enfeksiyonlari tedavi ettirmeleri önerilir. Aksi takdirde bazi cilt sorunlari çözülemeyebilir. Dis muayenelerinin bir baska faydasi da çesitli cilt lezyonlarinin teshisine yardimci olmasidir. “Liken planus” gibi deriyi ve agiz içini etkileyen deri hastaliklari agiz muayenesi esnasinda tespit edilebilir.

Saçkiran ve bölgesel saç dökülmeleri görülebilir

Birden ortaya çikan saçkiran ve saç dökülmelerinizin sebebi disinizdeki çürügün, dolayisiyla enfeksiyonlarin saçlariniza uzanan bir etkisi olabilmektedir. Dis rahatsizliklariyla vücuda giren bakterilere karsi mücadele eden bagisiklik mekanizmasinin kendi saglikli vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir. Bu durumda da bagisiklik sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadir. Bu sebeple dis çürüklerinin tedavisi ve dolayisiyla saç dökülmelerini önlemek için dis hekimine muayene olmak sarttir.

Dis çürügü kimi zaman gizlice olusur

Önlenebilir bir hastalik olan dis çürügünü deneyimini yasamayan çok az insan vardir. Agizda bulunan bakterilerden olusan bakteri plagi, sekerli ve unlu yiyeceklerin agizda kalan artiklarindan asit olusturabilmektedir. Daha sonra bu asitler, dislerin mineral dokusunu çözerek disin minesinin bozulmasina ve sonuçta da dis çürügünün baslamasina sebep olur. Bu durumda dis hekimlerinin “kavite” dedikleri oyuklara neden olusmaktadir. Dis çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algilanmaktadir.

Dis çürügünün günümüzde “çok sebebe bagli bir hastalik” oldugunu söyleyebiliriz. Dis çürükleri; bakteri plagi (dis plagi),karbonhidratli gidalar (seker, un vb.), bünyesel etkenler (disin yapisi. tükürügün bilesimi vb.) sebebiyle olusabilmektedir. Dis sagligi dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi degisiklige ugrarsa, çürük ortaya çikar. Çürük ve oyulmus bir disin tanisi doktor tarafindan hemen konulabilmektedir. Fakat kimi zaman çürügün gizli olmasi sebebiyle dis hekimi örnegin dis röntgeni isteyerek teshis koyabilmektedir.

Bir süre sonra dis agrisi kroniklesir

Agri, dis çürügünde dis hekimine basvurmayi gerektiren en önemli belirtidir. Agrilar; soguk, sicak, tatli veya eksi gidalar tüketmekten kaynaklanabilir. Agrinin siddeti kisiden kisiye degisir ve etken ortadan kalkinca agrida geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde agrilar bir süre sonra sürekli olmaya baslarlar. Bunun için “ne de olsa agri geçti” deyip dis sagliginizi kesinlikle ihmal etmeyin.

Çürüklerden kurtulmak için tedavi sart

Öncelikle dis çürügünün kendiliginden iyilesmeyecegini ve çürüyen disin kendi kendine eski saglikli haline dönüsecegini beklememek gerekir. Çürük tedavi edilmezse ilerleyen ve farkli sorunlari ortaya çikarabilmektedir. Dis özüne kadar ilerlememis çürükler önce temizlenir daha sonra da temizlenen çürük bosluklari sekillendirilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası