Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAÇ DÖKÜLMELERINIZIN NEDENI DISINIZDEKI ÇÜRÜKLER OLABILIR

Geçmeyen cilt yaralari, deri döküntüleri, ani saç kayiplari yasiyorsunuz ve tüm çabalariniza ragmen bir çözüm bulamiyorsunuz. Oysaki bu tür sorunlariniz “ne de olsa agrisi geçti disçiye gitmeme gerek yok” dediginiz dis çürüklerinizden kaynaklaniyor olabilir. Dis çürüklerinden kurtulmak için mutlaka disçinizi ziyaret edip, dis hastaliklarinizi tedavi ettirmelisiniz. Memorial Atasehir Hastanesi Dis Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Dt. Mert Topçubasi dis çürüklerinin yol açabilecegi sorunlar hakkinda bilgi verdi.

Geçmeyen cilt sorunlariniz da dis kaynakli olabilir

Kronik idiopatik ürtiker (kurdesen) ile dis çürükleri arasinda iliski oldugunu belirten bilimsel çalismalar bulunmaktadir. Dislerden kaynaklanan ileri seviyedeki enfeksiyonlar, ciltte akintili yaralar seklinde kendini gösterebilmektedir. Bu durumda ayrici tani önem kazanmaktadir. Kronik cilt sorunlari yasayan kisilerin, radyolojik olarak dis muayenelerini yaptirip, agizlarindaki kronik enfeksiyonlari tedavi ettirmeleri önerilir. Aksi takdirde bazi cilt sorunlari çözülemeyebilir. Dis muayenelerinin bir baska faydasi da çesitli cilt lezyonlarinin teshisine yardimci olmasidir. “Liken planus” gibi deriyi ve agiz içini etkileyen deri hastaliklari agiz muayenesi esnasinda tespit edilebilir.

Saçkiran ve bölgesel saç dökülmeleri görülebilir

Birden ortaya çikan saçkiran ve saç dökülmelerinizin sebebi disinizdeki çürügün, dolayisiyla enfeksiyonlarin saçlariniza uzanan bir etkisi olabilmektedir. Dis rahatsizliklariyla vücuda giren bakterilere karsi mücadele eden bagisiklik mekanizmasinin kendi saglikli vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir. Bu durumda da bagisiklik sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadir. Bu sebeple dis çürüklerinin tedavisi ve dolayisiyla saç dökülmelerini önlemek için dis hekimine muayene olmak sarttir.

Dis çürügü kimi zaman gizlice olusur

Önlenebilir bir hastalik olan dis çürügünü deneyimini yasamayan çok az insan vardir. Agizda bulunan bakterilerden olusan bakteri plagi, sekerli ve unlu yiyeceklerin agizda kalan artiklarindan asit olusturabilmektedir. Daha sonra bu asitler, dislerin mineral dokusunu çözerek disin minesinin bozulmasina ve sonuçta da dis çürügünün baslamasina sebep olur. Bu durumda dis hekimlerinin “kavite” dedikleri oyuklara neden olusmaktadir. Dis çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algilanmaktadir.

Dis çürügünün günümüzde “çok sebebe bagli bir hastalik” oldugunu söyleyebiliriz. Dis çürükleri; bakteri plagi (dis plagi),karbonhidratli gidalar (seker, un vb.), bünyesel etkenler (disin yapisi. tükürügün bilesimi vb.) sebebiyle olusabilmektedir. Dis sagligi dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi degisiklige ugrarsa, çürük ortaya çikar. Çürük ve oyulmus bir disin tanisi doktor tarafindan hemen konulabilmektedir. Fakat kimi zaman çürügün gizli olmasi sebebiyle dis hekimi örnegin dis röntgeni isteyerek teshis koyabilmektedir.

Bir süre sonra dis agrisi kroniklesir

Agri, dis çürügünde dis hekimine basvurmayi gerektiren en önemli belirtidir. Agrilar; soguk, sicak, tatli veya eksi gidalar tüketmekten kaynaklanabilir. Agrinin siddeti kisiden kisiye degisir ve etken ortadan kalkinca agrida geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde agrilar bir süre sonra sürekli olmaya baslarlar. Bunun için “ne de olsa agri geçti” deyip dis sagliginizi kesinlikle ihmal etmeyin.

Çürüklerden kurtulmak için tedavi sart

Öncelikle dis çürügünün kendiliginden iyilesmeyecegini ve çürüyen disin kendi kendine eski saglikli haline dönüsecegini beklememek gerekir. Çürük tedavi edilmezse ilerleyen ve farkli sorunlari ortaya çikarabilmektedir. Dis özüne kadar ilerlememis çürükler önce temizlenir daha sonra da temizlenen çürük bosluklari sekillendirilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası