Genel SağlıkHABERLER

SAÇ DÖKÜLMELERİNİZİN NEDENİ DİŞİNİZDEKİ ÇÜRÜKLER OLABİLİR

Geçmeyen cilt yaraları, deri döküntüleri, ani saç kayıpları yaşıyorsunuz ve tüm çabalarınıza rağmen bir çözüm bulamıyorsunuz. Oysaki bu tür sorunlarınız “ne de olsa ağrısı geçti dişçiye gitmeme gerek yok” dediğiniz diş çürüklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Diş çürüklerinden kurtulmak için mutlaka dişçinizi ziyaret edip, diş hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz. Memorial Ataşehir Hastanesi Diş Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Dt. Mert Topçubaşı diş çürüklerinin yol açabileceği sorunlar hakkında bilgi verdi.

Geçmeyen cilt sorunlarınız da diş kaynaklı olabilir

Kronik idiopatik ürtiker (kurdeşen) ile diş çürükleri arasında ilişki olduğunu belirten bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Dişlerden kaynaklanan ileri seviyedeki enfeksiyonlar, ciltte akıntılı yaralar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu durumda ayrıcı tanı önem kazanmaktadır. Kronik cilt sorunları yaşayan kişilerin, radyolojik olarak diş muayenelerini yaptırıp, ağızlarındaki kronik enfeksiyonları tedavi ettirmeleri önerilir. Aksi takdirde bazı cilt sorunları çözülemeyebilir. Diş muayenelerinin bir başka faydası da çeşitli cilt lezyonlarının teşhisine yardımcı olmasıdır. “Liken planus” gibi deriyi ve ağız içini etkileyen deri hastalıkları ağız muayenesi esnasında tespit edilebilir.

Saçkıran ve bölgesel saç dökülmeleri görülebilir

Birden ortaya çıkan saçkıran ve saç dökülmelerinizin sebebi dişinizdeki çürüğün, dolayısıyla enfeksiyonların saçlarınıza uzanan bir etkisi olabilmektedir. Diş rahatsızlıklarıyla vücuda giren bakterilere karşı mücadele eden bağışıklık mekanizmasının kendi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir. Bu durumda da bağışıklık sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple diş çürüklerinin tedavisi ve dolayısıyla saç dökülmelerini önlemek için diş hekimine muayene olmak şarttır.

Diş çürüğü kimi zaman gizlice oluşur

Önlenebilir bir hastalık olan diş çürüğünü deneyimini yaşamayan çok az insan vardır. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Daha sonra bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına sebep olur. Bu durumda diş hekimlerinin “kavite” dedikleri oyuklara neden oluşmaktadır. Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır.

Diş çürüğünün günümüzde “çok sebebe bağlı bir hastalık” olduğunu söyleyebiliriz. Diş çürükleri; bakteri plağı (diş plağı),karbonhidratlı gıdalar (şeker, un vb.), bünyesel etkenler (dişin yapısı. tükürüğün bileşimi vb.) sebebiyle oluşabilmektedir. Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar. Çürük ve oyulmuş bir dişin tanısı doktor tarafından hemen konulabilmektedir. Fakat kimi zaman çürüğün gizli olması sebebiyle diş hekimi örneğin diş röntgeni isteyerek teşhis koyabilmektedir.

Bir süre sonra diş ağrısı kronikleşir

Ağrı, diş çürüğünde diş hekimine başvurmayı gerektiren en önemli belirtidir. Ağrılar; soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalar tüketmekten kaynaklanabilir. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişir ve etken ortadan kalkınca ağrıda geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde ağrılar bir süre sonra sürekli olmaya başlarlar. Bunun için “ne de olsa ağrı geçti” deyip diş sağlığınızı kesinlikle ihmal etmeyin.

Çürüklerden kurtulmak için tedavi şart

Öncelikle diş çürüğünün kendiliğinden iyileşmeyeceğini ve çürüyen dişin kendi kendine eski sağlıklı haline dönüşeceğini beklememek gerekir. Çürük tedavi edilmezse ilerleyen ve farklı sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Diş özüne kadar ilerlememiş çürükler önce temizlenir daha sonra da temizlenen çürük boşlukları şekillendirilir.