Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevsimsel saç dökülmesinde kritik esik ne?

Günde 50 ile 100 arasi, bahar aylarinda ise günde 200’e kadar saç teli kaybi normal; ancak durum daha vahimse Reversa tedavisi imdadiniza yetisiyor

Yasadiginiz saç dökülmesi mevsimsel mi? Öyleyse bekleyin, her sey normale dönecek… Degil ise, bir an önce harekete geçip dökülen saçlariniza “Dur!” demelisiniz. Bunun için en etkin çözümlerden birini ise toksik madde içermeyen ve Transmed’de basariyla uygulanan Reversa tedavisi sunuyor.

Mevsimsel saç dökülmesinin nedenleri hala arastirilmaktadir. Ancak son çalismalar; bahar aylarinda günes isinlarinin saç döngüsünü düzenleyen hormonlarin salgilanmasini arttirdigini gösteriyor. Özellikle bahar aylarinda böyle bir durumla karsilastiginizda endiselenmenize gerek yok. Ancak eger mevsimler degisiyor, takvim yapraklariyla birlikte saçlariniz da dökülmeye devam ediyor ise tedaviye baslamanin vaktidir! Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Klinigi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçi, mevsimsel saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Önce test edin: Yasadiginiz saç dökülmesi mevsimsel mi, degil mi?

Normal bir insanin kafa derisinde 100.000 saç kökü vardir. Her saglikli saç folikülü sayisiz kez kendini yenileme yetenegine sahiptir. Günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Mevsimsel degisimler ise bu sayiyi iki kat arttirabilir.

Durum tespiti için, basit bir test uygulayabilirsiniz. Bu test için saçlarinizin en az iki gün yikanmamis olmasi gerekmektedir. Testi uygulamak için önce parmaklarinizi saçinizin ön çizgisinden arkaya dogru götürün. Sonra, elinize gelen dökülmüs olan saçlari bir kagit üstüne koyun. Bes kere bu hareketi tekrarlayin.

Eger toplam 10’dan az saç varsa: Her sey yolunda saç kaybi normaldir.

10–15 saç varsa: Mevsimsel saç dökülmesi basliyor denebilir. Saçlarinizi desteklemek için vitamin tedavisine baslanilabilir.

15’ten fazla saç varsa: Saç kaybi var demektir. Tedaviye ihtiyaç vardir.

Reversa tedavisi, toksik madde içermiyor

Saç dökülmesine “Dur!” demek için uygulanan Reversa tedavisi herhangi bir toksik madde içermediginden hamilelere bile uygulanabilecek nitelikte!

Reversa tedavisini su sekilde açiklayabiliriz: Normal saç uzama / dökülme otomasyonu üzerinde kisinin sifaci kan hücreleri olarak bilinen trombositlerin etkili olabildigini göstermektedir. Trombositlerimiz yogun bir sivi haline getirilip saç köklerine enjekte edildiginde, saç köklerini tetikleyerek uzama evresini harekete geçirebildigi anlasilmistir. Özellikle yogun saç dökülmesi yasayan kisilerde bu etki hizla dökülmeyi durdurarak kaybin ilerlemesini engellemektedir. Tibbin birçok alaninda uygulama bulan ve Uluslararasi Saç Cerrahisi Dernegi (ISHRS)’nin 2010’da Boston’daki dünya kongresinde sunumu basariyla gerçeklestirilen bu uygulamayla tanismak için Transmed’i ziyaret edebilirsiniz.

Neden bunlar basimiza geliyor?

Mevsimsel degisikliklerin saç üzerindeki etkisi ile ilgili çalismalar devam etmektedir. Arastirmacilara göre en yogun olarak kisin büyüyen saçlarin baharda dökülmesi gün içinde 100-200 tele kadar yükselebiliyor. Mevsimsel saç dökülme ve yeniden büyümesi kisiden kisiye degisebiliyor. Bazi insanlarin saçlari dökülmeye yatkindir. Ama çok geçmeden yeni sezonla birlikte yeniden yeni saçlari yerini alir.

Arastirmacilar Avrupali erkeklerde testosteron seviyelerinde mevsimsel dalgalar oldugunu tespit etmistir. Testosteron kafa derisi üzerinde saçin yeniden büyümesini düzenleyen önemli bir hormondur. Hormon düzeyindeki bu dengesizlik kadinlarda ve erkeklerde kellige yol açar. Ayrica hormonal dengesizlik kadinda saç incelmesine neden olur. Testosteron düzeyinde yasanan dengesizlik de mevsimsel saç dökülmesinin nedeni olabilir.

Ayrica mevsimlerin degisim dönemlerinde taze meyve ve sebzelerin çesitlerinin degisimi göreceli bir vitamin eksikligine yol açiyor olabilir. Bu dönemlerde saçin ihtiyaç duydugu B2 B5 B6 vitaminlerinden besin destegi olarak alinmasi önerilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası