Genel SağlıkHABERLER

MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİNDE KRİTİK EŞİK NE?

Günde 50 ile 100 arası, bahar aylarında ise günde 200’e kadar saç teli kaybı normal; ancak durum daha vahimse Reversa tedavisi imdadınıza yetişiyor

Yaşadığınız saç dökülmesi mevsimsel mi? Öyleyse bekleyin, her şey normale dönecek… Değil ise, bir an önce harekete geçip dökülen saçlarınıza “Dur!” demelisiniz. Bunun için en etkin çözümlerden birini ise toksik madde içermeyen ve Transmed’de başarıyla uygulanan Reversa tedavisi sunuyor.

Mevsimsel saç dökülmesinin nedenleri hala araştırılmaktadır. Ancak son çalışmalar; bahar aylarında güneş ışınlarının saç döngüsünü düzenleyen hormonların salgılanmasını arttırdığını gösteriyor. Özellikle bahar aylarında böyle bir durumla karşılaştığınızda endişelenmenize gerek yok. Ancak eğer mevsimler değişiyor, takvim yapraklarıyla birlikte saçlarınız da dökülmeye devam ediyor ise tedaviye başlamanın vaktidir! Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, mevsimsel saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Önce test edin: Yaşadığınız saç dökülmesi mevsimsel mi, değil mi?

Normal bir insanın kafa derisinde 100.000 saç kökü vardır. Her sağlıklı saç folikülü sayısız kez kendini yenileme yeteneğine sahiptir. Günde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Mevsimsel değişimler ise bu sayıyı iki kat arttırabilir.

Durum tespiti için, basit bir test uygulayabilirsiniz. Bu test için saçlarınızın en az iki gün yıkanmamış olması gerekmektedir. Testi uygulamak için önce parmaklarınızı saçınızın ön çizgisinden arkaya doğru götürün. Sonra, elinize gelen dökülmüş olan saçları bir kağıt üstüne koyun. Beş kere bu hareketi tekrarlayın.

Eğer toplam 10’dan az saç varsa: Her şey yolunda saç kaybı normaldir.

10–15 saç varsa: Mevsimsel saç dökülmesi başlıyor denebilir. Saçlarınızı desteklemek için vitamin tedavisine başlanılabilir.

15’ten fazla saç varsa: Saç kaybı var demektir. Tedaviye ihtiyaç vardır.

Reversa tedavisi, toksik madde içermiyor

Saç dökülmesine “Dur!” demek için uygulanan Reversa tedavisi herhangi bir toksik madde içermediğinden hamilelere bile uygulanabilecek nitelikte!

Reversa tedavisini şu şekilde açıklayabiliriz: Normal saç uzama / dökülme otomasyonu üzerinde kişinin şifacı kan hücreleri olarak bilinen trombositlerin etkili olabildiğini göstermektedir. Trombositlerimiz yoğun bir sıvı haline getirilip saç köklerine enjekte edildiğinde, saç köklerini tetikleyerek uzama evresini harekete geçirebildiği anlaşılmıştır. Özellikle yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde bu etki hızla dökülmeyi durdurarak kaybın ilerlemesini engellemektedir. Tıbbın birçok alanında uygulama bulan ve Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği (ISHRS)’nin 2010’da Boston’daki dünya kongresinde sunumu başarıyla gerçekleştirilen bu uygulamayla tanışmak için Transmed’i ziyaret edebilirsiniz.

Neden bunlar başımıza geliyor?

Mevsimsel değişikliklerin saç üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Araştırmacılara göre en yoğun olarak kışın büyüyen saçların baharda dökülmesi gün içinde 100-200 tele kadar yükselebiliyor. Mevsimsel saç dökülme ve yeniden büyümesi kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı insanların saçları dökülmeye yatkındır. Ama çok geçmeden yeni sezonla birlikte yeniden yeni saçları yerini alır.

Araştırmacılar Avrupalı erkeklerde testosteron seviyelerinde mevsimsel dalgalar olduğunu tespit etmiştir. Testosteron kafa derisi üzerinde saçın yeniden büyümesini düzenleyen önemli bir hormondur. Hormon düzeyindeki bu dengesizlik kadınlarda ve erkeklerde kelliğe yol açar. Ayrıca hormonal dengesizlik kadında saç incelmesine neden olur. Testosteron düzeyinde yaşanan dengesizlik de mevsimsel saç dökülmesinin nedeni olabilir.

Ayrıca mevsimlerin değişim dönemlerinde taze meyve ve sebzelerin çeşitlerinin değişimi göreceli bir vitamin eksikliğine yol açıyor olabilir. Bu dönemlerde saçın ihtiyaç duyduğu B2 B5 B6 vitaminlerinden besin desteği olarak alınması önerilebilir.