Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis Aylarinda aldiginiz kilolardan nasil kurtulabilirsiniz?

Kis aylarinda bol bol üsüdük, canlanmak için tatli ve hamurislerini yemekten çekinmedik. Aldigimiz fazla kilolari kolayca bol giysilerimizin altinda sakladik. Bahar kapimizi çalinca kilolarimizdan kurtulmamin yollarini aramaya basladik. Kisin kilo alip bahar aylarinda vermeye çalismak çogumuz için rutin bir kisirdöngüdür. Ancak önemli olan baharda kilo vermek degil, önemli olan ideal kilomuzu korumaktir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Burcu Erdöl ideal kilonuzu kalici olarak korumaniz için önerilerde bulunuyor!

Kis aylarinda neden genelde kilo aliyoruz ?

Kis aylarinda soguk havalar nedeniyle rahatça disari çikamadigimiz için, hareketlerimizin azligi kilo almamizin en temel sebeplerinden biri. Kis boyunca, vücudumuzu gizlemek zorunda olmayisimiz, daha genis, bol, üst üste kiyafetler giyerek vücudumuzu kamufle ediyor olusumuz bizi biraz da rahat davranmaya itiyor. Kisin kendimizi daha yorgun, kimi zaman halsiz hissediyoruz ve hemen tatlilara hamurislerine sariliveriyoruz. Tatli yiyecekler tüketerek salgilanan serotonin hormonu ile kendimizi daha mutlu hissediyoruz. Daha sik hastalanmamiz, metabolizmamizin degisiklikler göstermesine sebep oluyor. Ayrica kilo alimi, kisinin genetik, metabolik ve hormonal özellikleriyle de yakindan iliskili bir durum.

Bahar aylarina girerken, kisilere saglikli ve kalici biçimde kilo vermeleri için ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz ?

Tipta “obezite” olarak tanimlanan kilo fazlaliginin yüksek tansiyondan seker hastaligina, bazi kanserlerden kalp - damar hastaliklarina kadar oldukça ciddi saglik problemlerine yol açtigi tartismasiz bir gerçektir. Dahasi, obezite yaslanmayi hizlandiran tüm sebepler arasinda birinci sirada yer aliyor. Fazla kilolu olmanin beraberinde getirdigi psikolojik ve sosyal problemlerin hiç de küçümsenecek düzeyde olmadigini da göz ardi etmemek lazim.

Ideal vücut agirliginin üzerine çikmanin altinda bedenimizin ihtiyaç duydugundan daha fazla gida tüketmenin, düzenli ve dengeli beslenmemenin ve hareketsiz bir yasam tarzinin yattigi muhakkak. Diger taraftan, genlerin, hormonal ve metabolik bozukluklarin da kilo almaya ya da fazla kilolari verememeye yol açtigi biliniyor.

Oldukça iyi bilinen bir gerçegin altini çizmek gerek; 'kilo kontrolü' 'kisiye özel' olmali. Kisi, öncelikle, beslenme ve egzersiz aliskanliklarina yönelik sorulari cevaplamali. Kilo vermenin tam bir ekip is oldugun unutulmamali; endokrinolojik muayeneniz ve gerekli hormonal ve metabolik testler yapilmali. Dilerseniz, metabolizmanizi kontrol eden ve egzersize cevabinizi düzenleyen genlerinize yönelik testler yaptirmak da mümkün.

Bu asamadan sonra vücudunuzdaki yag dagilimi tespit edilip yasiniza, cinsiyetinize ve günlük aktivitenize uygun, kisaca 'size özel' bir saglikli beslenme ve egzersiz programi düzenlenmelidir.

Adim-ölçerlerin (pedometre) fiziksel aktiviteyi motive edici yönde çok ciddi faydalari oluyor. Düzenli araliklarla yapilan diyetisyen kontrolleri ve size özel beslenme ipuçlari programa uyumu artirma yönünde etkili oluyor. Gerektiginde, psikolojik danismanlik ve tamamlayici tip yöntemleri de (kuantum düsünce teknigi gibi) programa dahil edilebilir.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenleri listeyecek olursak;

 Beslenme programiniz sizin yasam standartlariniza ve ihtiyaçlariniza göre planlandigindan, önerilen besinlerin eksik veya fazla tüketilmesi basarinizi olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden besinleri özenle tüketin.

 Aylik saglikli kilo kaybi ortalama kilonuzun % 5’idir. Hizli kilo vermek kas ve su kaybina neden olarak bazi hastaliklara yol açabilir.

 Günde 3 ana, 3 ara ögün olmasi metabolizmanizi hizlandirir. Ögün aralarinda 2-4 saat olmasina ve en son ögünün yatmadan 2 saat önce olmasina özen gösterin.

 1 kg sebze yemegini ½ çay bardagi veya 3 yemek kasigi sivi yag ile pisirin. Bir sisenin 2/3'sine zeytinyagi, 1/3 ine ayçiçegi yagi veya misirözü yagi ilave edin ve yemekleri hazirlarken, bu yag karisimini veya kanola yagini tercih edin.

 Yetiskin insan vücudunun % 55-60’i su olmalidir. Bunu saglamak ve posanin vücutta kullanilabilmesi için günde 2-2,5 litre su tüketin. Reflü veya sindirim sitemi rahatsizligi yoksa, ögün öncesinde veya sirasinda su içmek, istahi frenleyecektir.

 Yemekleri yavas tüketip, bol çigneyin. Besinlerin kan sekerine karisip, tokluk sinyali için 20 dakika geçmesi gerekir. Hizli yendiginde bu süre geçmedigi için, daha fazla yemek yenmesine yol açar.

 Mevsim meyvelerini ve sebzelerini tercih edin.

 Alisverise çikmadan önce alisveris listesi olusturun, alisverisi tok karnina yapin.

 Vücut 20 dakikadan sonra yag yakmaya basladigi için, haftada 3-4 gün araliksiz 30-45 dakika egzersiz yapin.

 Yemek için küçük, salata için büyük tabak tercih edin.

Kisilerin siklikla basvurduklari zayiflama ilaçlari, bitkisel gida takviyeleri gibi ürünler, sadece ve sadece doktor kontrolünde, metabolizmasi çok yavas çalisan kisiler tarafindan kullanilabilir. Ama kendi kendilerine bu tip ürünleri kullanmalari ciddi saglik sorunlarina yol açabilir. Bu tür ürünlerin bazilari bagirsak çalistirici, basilari ise diüretik etkiye sahiptir. Hiçbirin yag parçalama etkisi yoktur. Ayrica unutulmamasi gereken; hiçbir bitkinin de zayiflatici etkisi olmadigidir. Aci ise zayiflatmaz sadece metabolizmayi hizlandirir ve fazla terlemeye yol açar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası