Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis Aylarinda aldiginiz kilolardan nasil kurtulabilirsiniz?

Kis aylarinda bol bol üsüdük, canlanmak için tatli ve hamurislerini yemekten çekinmedik. Aldigimiz fazla kilolari kolayca bol giysilerimizin altinda sakladik. Bahar kapimizi çalinca kilolarimizdan kurtulmamin yollarini aramaya basladik. Kisin kilo alip bahar aylarinda vermeye çalismak çogumuz için rutin bir kisirdöngüdür. Ancak önemli olan baharda kilo vermek degil, önemli olan ideal kilomuzu korumaktir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Burcu Erdöl ideal kilonuzu kalici olarak korumaniz için önerilerde bulunuyor!

Kis aylarinda neden genelde kilo aliyoruz ?

Kis aylarinda soguk havalar nedeniyle rahatça disari çikamadigimiz için, hareketlerimizin azligi kilo almamizin en temel sebeplerinden biri. Kis boyunca, vücudumuzu gizlemek zorunda olmayisimiz, daha genis, bol, üst üste kiyafetler giyerek vücudumuzu kamufle ediyor olusumuz bizi biraz da rahat davranmaya itiyor. Kisin kendimizi daha yorgun, kimi zaman halsiz hissediyoruz ve hemen tatlilara hamurislerine sariliveriyoruz. Tatli yiyecekler tüketerek salgilanan serotonin hormonu ile kendimizi daha mutlu hissediyoruz. Daha sik hastalanmamiz, metabolizmamizin degisiklikler göstermesine sebep oluyor. Ayrica kilo alimi, kisinin genetik, metabolik ve hormonal özellikleriyle de yakindan iliskili bir durum.

Bahar aylarina girerken, kisilere saglikli ve kalici biçimde kilo vermeleri için ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz ?

Tipta “obezite” olarak tanimlanan kilo fazlaliginin yüksek tansiyondan seker hastaligina, bazi kanserlerden kalp - damar hastaliklarina kadar oldukça ciddi saglik problemlerine yol açtigi tartismasiz bir gerçektir. Dahasi, obezite yaslanmayi hizlandiran tüm sebepler arasinda birinci sirada yer aliyor. Fazla kilolu olmanin beraberinde getirdigi psikolojik ve sosyal problemlerin hiç de küçümsenecek düzeyde olmadigini da göz ardi etmemek lazim.

Ideal vücut agirliginin üzerine çikmanin altinda bedenimizin ihtiyaç duydugundan daha fazla gida tüketmenin, düzenli ve dengeli beslenmemenin ve hareketsiz bir yasam tarzinin yattigi muhakkak. Diger taraftan, genlerin, hormonal ve metabolik bozukluklarin da kilo almaya ya da fazla kilolari verememeye yol açtigi biliniyor.

Oldukça iyi bilinen bir gerçegin altini çizmek gerek; 'kilo kontrolü' 'kisiye özel' olmali. Kisi, öncelikle, beslenme ve egzersiz aliskanliklarina yönelik sorulari cevaplamali. Kilo vermenin tam bir ekip is oldugun unutulmamali; endokrinolojik muayeneniz ve gerekli hormonal ve metabolik testler yapilmali. Dilerseniz, metabolizmanizi kontrol eden ve egzersize cevabinizi düzenleyen genlerinize yönelik testler yaptirmak da mümkün.

Bu asamadan sonra vücudunuzdaki yag dagilimi tespit edilip yasiniza, cinsiyetinize ve günlük aktivitenize uygun, kisaca 'size özel' bir saglikli beslenme ve egzersiz programi düzenlenmelidir.

Adim-ölçerlerin (pedometre) fiziksel aktiviteyi motive edici yönde çok ciddi faydalari oluyor. Düzenli araliklarla yapilan diyetisyen kontrolleri ve size özel beslenme ipuçlari programa uyumu artirma yönünde etkili oluyor. Gerektiginde, psikolojik danismanlik ve tamamlayici tip yöntemleri de (kuantum düsünce teknigi gibi) programa dahil edilebilir.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenleri listeyecek olursak;

 Beslenme programiniz sizin yasam standartlariniza ve ihtiyaçlariniza göre planlandigindan, önerilen besinlerin eksik veya fazla tüketilmesi basarinizi olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden besinleri özenle tüketin.

 Aylik saglikli kilo kaybi ortalama kilonuzun % 5’idir. Hizli kilo vermek kas ve su kaybina neden olarak bazi hastaliklara yol açabilir.

 Günde 3 ana, 3 ara ögün olmasi metabolizmanizi hizlandirir. Ögün aralarinda 2-4 saat olmasina ve en son ögünün yatmadan 2 saat önce olmasina özen gösterin.

 1 kg sebze yemegini ½ çay bardagi veya 3 yemek kasigi sivi yag ile pisirin. Bir sisenin 2/3'sine zeytinyagi, 1/3 ine ayçiçegi yagi veya misirözü yagi ilave edin ve yemekleri hazirlarken, bu yag karisimini veya kanola yagini tercih edin.

 Yetiskin insan vücudunun % 55-60’i su olmalidir. Bunu saglamak ve posanin vücutta kullanilabilmesi için günde 2-2,5 litre su tüketin. Reflü veya sindirim sitemi rahatsizligi yoksa, ögün öncesinde veya sirasinda su içmek, istahi frenleyecektir.

 Yemekleri yavas tüketip, bol çigneyin. Besinlerin kan sekerine karisip, tokluk sinyali için 20 dakika geçmesi gerekir. Hizli yendiginde bu süre geçmedigi için, daha fazla yemek yenmesine yol açar.

 Mevsim meyvelerini ve sebzelerini tercih edin.

 Alisverise çikmadan önce alisveris listesi olusturun, alisverisi tok karnina yapin.

 Vücut 20 dakikadan sonra yag yakmaya basladigi için, haftada 3-4 gün araliksiz 30-45 dakika egzersiz yapin.

 Yemek için küçük, salata için büyük tabak tercih edin.

Kisilerin siklikla basvurduklari zayiflama ilaçlari, bitkisel gida takviyeleri gibi ürünler, sadece ve sadece doktor kontrolünde, metabolizmasi çok yavas çalisan kisiler tarafindan kullanilabilir. Ama kendi kendilerine bu tip ürünleri kullanmalari ciddi saglik sorunlarina yol açabilir. Bu tür ürünlerin bazilari bagirsak çalistirici, basilari ise diüretik etkiye sahiptir. Hiçbirin yag parçalama etkisi yoktur. Ayrica unutulmamasi gereken; hiçbir bitkinin de zayiflatici etkisi olmadigidir. Aci ise zayiflatmaz sadece metabolizmayi hizlandirir ve fazla terlemeye yol açar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası