Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EBELIK EGITIMI LISE DÜZEYINE MI ÇEKILIYOR

Türk Ebeler Dernegi Baskani Yardimci Doç. Dr. Nazan Karahan, “Yapilan düzenlemelerle ebelik egitimini yeniden saglik meslek lisesi düzeyine çekilmek isteniyor” dedi.

Ülkemizde ebelik egitimi, 1992 yilinda YÖK ve Saglik Bakanligi arasinda imzalanan protokol geregince, üniversitelerin Saglik Yüksekokullari ya da Saglik Bilimleri Fakültelerine bagli Ebelik bölümlerinde sürüyor. Tüm ülke genelinde ise 31 adet ebelik bölümü bulunuyor. Türk Ebeler Dernegi Baskani ve Karabük Üniversitesi Saglik Yüksekokulu Ebelik Bölüm Baskani Yardimci Doç. Dr. Nazan Karahan, “Son yillarda ebelik okullarinin kapatilmasi çalismasinin baslatildigini, bazi yüksekokullarin ögrenci alimini durdurdugu, bazi yüksekokullarin ögrenci almamak için basvuruda bulundugunu üzülerek ögrenmis bulunuyoruz. Bu duruma, sahada ülkemiz gereksinimlerinden daha fazla sayida ebenin çalismasi, ebe fazlasi nedeniyle is bulamayan ebelerin hemsirelerin alanda çalismasi ve yüksekokullarda alt yapi ve akademisyen yetersizligi gerekçe olarak gösteriliyor” açiklamasinda bulundu. Baskan Karahan, durumun yeniden degerlendirilmesi gerektigini kaydetti. Saglik Dergisi

ikâyetlerini Dilekçelerle Anlatacaklar

Ebeler, saglik meslek yüksek okullarindaki ebelik bölümlerinin kapatilmasini protesto etmek için dilekçe kampanyasi baslatiyor. Konu hakkinda Saglik Dergisi’ne konusan Türk Ebeler Dernegi Baskani ve Karabük Üniversitesi Saglik Yüksekokulu Ebelik Bölüm Baskani Yardimci Doç. Dr. Nazan Karahan, kampanya hakkinda su bilgileri aktardi, “Iki ayakli bir kampanya bu. Ilk ayaginda ebeler, Sayin Basbakanimiza, Sayin Saglik Bakanimiza sorunlarimizin çözülmesi için, Cumhurbaskanimizin Sayin Esi’ne ve Kadindan Sorumlu Devlet Bakanina da desteklerini istemek için dilekçelerini yollayacaklar. Diger ayagi ise her yastan kadinlarimiz ebeleri geri istediklerini gösteren dilekçelerini Saglik bakanina yollayacaklar. Hedefimiz her ailenin bir aile hekimi oldugu gibi, bir aile ebesi olmasini saglamak, yasamizin bir an önce çikarilmasi ve bagimsiz rollerimizin tekrar kazanilmasi. ”

Ebelik Egitimi Üniversite Düzeyinde Sürmelidir.

Ebelik egitiminin üniversite düzeyinde olmasi gerektigi gelismis ve gelismekte olan ülkelerde kabul gördügünü belirten Karahan, “Ebelik egitimi yasa ve yasa niteligindeki direktiflerle hükme baglanmistir. Ülkemizin de onay verdigi, Dünya Saglik Örgütü Genel Kurul Tavsiye Kararlari ve Münih Deklerasyonu (2000) bu konu ile ilgilidir. Ayrica Avrupa Birligi’nin ebelikle ilgili 80/155/EEC sayili konsey direktifleri de, ebelik egitiminin lisans düzeyinde olmasi gerektigini isaret ediyor” dedi.

Dünyada Ebelik Egitimi

Dünyada ebelik egitimi incelendiginde iki modelin görüldügünü aktaran Karahan, “Ilk modelde, lise mezunlari için tam gün esasina dayali en az 4 yil süreli teorik ve pratik egitim ile ebe oluyor. Ikinci modelde ise, genel bakimdan sorumlu hemsireler, en az 2 yil veya 3 bin 600 saatlik tam gün süreli egitim alarak ya da 18 ay veya 3 bin saatlik egitim ve yetkili kurum tarafindan düzenlenen, bir yil meslekî uygulama yapildigini gösteren sertifika programi ile ebe olabiliyorlar” bilgilerini aktardi.

Türkiye’de Ebelik Egitimi

Türkiye’de ilk modele uygun olarak sürdürülen ebelik egitiminin Avrupa Birligi uyum sürecinde güncellendigini belirten Karahan, ögretim ve arastirma görevlisi düzeyinde ebe akademisyen bulunan okullarda, fizik ve akademik kosullar yetersiz oldugunu dile getirdi. Bu okullarda yönetim ve egitim hizmetleri çogunlukla hemsire akademisyenler tarafindan sürdürüldügünü söyleyen Karahan, ebe akademisyen yetisebilmesi için yüksek lisans egitiminin yayginlasmasi ve doktora programlarinin açilabilmesi gerektigini kaydetti. Uluslararasi düzeyde uzaktan egitimle tamamlanabilen ebelik doktora programlari bulundugunu bildiren Baskan Karahan, “Ülkemizde doktora programlarinin bir türlü açilamamasi, ebe akademisyen sayisinin azligini bir kisir döngü haline getirdi. Büyüksehirlerde bile yüksekokullarin ebelik bölümlerinde ciddi kadro sikintilari yasandigi bilinen bir durumdur” dedi.

Ebelik Egitimi Lise Düzeyine Mi Çekiliyor?

Her meslegin egitiminde, tam bir yapilanma saglanincaya kadar bir takim sikintilar yasanabilecegine isaret eden Karahan, “Bu sorunlarin çözülmesi için çalismak yerine, sorunlari gerekçe göstererek okullari kapatmak iyi niyetli bir davranis olarak görülmüyoruz. Ebelik bölümlerinin fiziki kosullarinin düzeltilerek, kadro tahsisi yapilmasi ve lisansüstü programlarin yayginlastirilmasi gerekirken, bu durumu gerekçe gösterip okullari kapatmak çözüm müdür? ” seklinde konustu. Karahan, yapilan düzenlemelerin ebelik egitimini yeniden saglik meslek lisesi düzeyine çekilmesinin hedeflendigini söyledi.

Yasal Düzenlemelerle Ebelerin Yetki Ve Sorumluluklari Belirlensin

Ebelerin kendi istekleri disinda hemsirelik alaninda istihdam edildigini söyleyen Karahan, “Ebelerin hemsirelik alaninda çalismasi, ülkede ebe fazlasi olmasindan daha çok sistemdeki bosluklardan kaynaklaniyor. Bu nedenle ebelerin büyük bir çogunlugu yillardir hemsirelige ait alanlarda çalisarak mesleklerinden koptu” seklinde konustu. Ebelik alaninda çalisan çok sayida hemsire oldugunu da belirten Karahan, “Bu durumun en çok ebelik meslegine zarar verdigi gerçegi, ülkemizde ebelik hizmetlerinin durumuna bakildiginda açikça ortadadir. Çözüm ebelik okullarini kapatarak ebe sayisini azaltmak degil, ebenin hemsire olarak, hemsirenin ebe olarak görevlendirilmesinin önüne geçmektir” dedi. Karahan, çözümün gerekli yAsal düzenlemelerin bir an önce yapilarak ebelerin yetki ve sorumluluklarinin belirlenmesi olduguna isaret etti.

Istatistikler Düzenlenirken Hemsirelik Yetkisi Alan Ebe Sayisi Göz Önüne Bulundurulmadi

Ebelerin uzun yillardir hemsirelige ait dâhili ve cerrahi birimlerde çalistigini söyleyen Karahan, “2006 yilinda degisen Hemsirelik Kanunu’nun ilgili maddesi uyarinca, hemsirelik yetkisi alarak görevlerini sürdürmektedir. Yüksekokullarin ebelik bölümlerinin kapatilmasina zemin hazirlayan istatistikler düzenlenirken, hemsirelik yetkisi alan ebe sayisi göz önüne bulundurulmamistir” dedi. Karahan, bu bilgilerin Türkiye’de Saglik Egitimi ve Saglik Insan Gücü Durum Raporu, 2010’da görülebilecegini sözlerine ekledi.

Her Gebe Kadina Bir Ebe

Sezaryen dogumu azaltmanin yolunun, ebeyi sistem içinde etkinlestirmekten geçtigini anlatan Yardimci Doç Karahan, “Tüm gelismis ülkelerde bunun örnekleri mevcuttur. Kadinlarimiz nitelikli ve kaliteli bir ebelik bakimini hak ediyor” dedi. aile hekimligi uygulamasinda oldugu gibi ‘her gebe kadina bir ebe’ tahsis edilebilecegini söyleyen Karahan, “Uluslar arasi Ebelik Konfederasyonu, Dünya Saglik Örgütü ve UNICEF, tüm dünyada ebe gereksinimi oldugunu ve ebelik mesleginin mutlaka güçlendirilmesi gerektigini beyanediyor. Ülkemizde ki çözülmemis ana çocuk sagligi sorunlarina ragmen ebe sayisinin fazla oldugu ve ebelik okullarinin kapatilmasi gerektigi düsüncesini yaymak toplum sagligina nasil etki edecektir? ” degerlendirmesinde bulundu.

“Hemsirelerle Uyum Içinde Çalisiyoruz”

Açiklamalarina “Meslegimize saygi duyan ve egitimimizde her türlü destegi veren hemsire hocalarimiza minnettariz ve onlarin ebelik tarihinin sayfalari arasinda, sonsuz saygi ve tesekkür ile anilacagini biliyoruz” diyerek devam eden Karahan, “Ortak pek çok sorunu paylastigimiz hemsire arkadaslarimizla, birlikte uyum içinde çalismaktan mutluyuz. Ayrica sahada birlikte çalistigimiz hemsire arkadaslarimizin meslegimizin bu zor günlerinde yanimizda olduklarini hissetmekten de büyük memnuniyet duyariz. Bunun aksi davranis ve söylemde bulunan kisilerin, talihsiz açiklamalar yaptigi düsüncesindeyiz” seklinde konustu.

“Mesleki Kimligimizi Korumanin Gerekliligine Inaniyoruz”

Karahan ayrica sunalri dile getirdi, “Bizler Türkiye’nin ebe ve hemsireleri, hekim disi saglik personelinin ortak sikinti ve sorunlarina birlikte çözüm bulmak için yan yana çalismanin fakat mesleki kimligimizi de korumanin gerekliligine inaniyoruz. Bunun disinda, hemsire ve ebeleri birbiri ile çatisan iki meslek grubu gibi algilatmaya yönelik tutum ve davranislari kesinlikle onaylayamayiz. ”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası