Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HPV’NIN 100’Ü ASKIN TIPI VAR

40’i Sorun Çikariyor, 15’i Yüksek Risk Tasiyor

HPV virüsünün 100’ün üzerinde tipi var, ancak bu HPV tiplerinde 40’i genital bölgede çesitli olusumlara, rahatsizliklara neden olurken, 15’i de yüksek riskli tip olarak adlandiriliyor. Yüksek riskli HPV tipleri rahim agzi kanserinde görülebilen, kansere yol açan tipler. Rahim agzi kanserlerine iliskin çalismalarda tümör dokularinin arastirilmasi sonucunda hepsinde yüksek riskli HPV bulundugunu belirten Acibadem Kadiköy Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani, Jinekolojik Onkoloji Ünitesi’nden Doç. Dr. Serkan Erkanli, HPV virüsünü bulasan herkeste kanser gelismedigini, baska birtakim faktörlere de ihtiyaç oldugunu söylüyor.

Sigara kullanimi, hastanin genetik yapisi, bagisiklik sisteminin durumu, beslenme aliskanliklari, cinsel partner sayisinin fazlaligi gibi risk faktörlerinin, HPV virüsünü kapanlarda kansere giden yolu açabildigine deginen Doç. Dr. Serkan Erkanli, “En önemli risk faktörü, kalici enfeksiyon haline gelmesi. Genelde bu geçici bir enfeksiyon oluyor. Vücut iki yilda yüzde 90’ini bagisiklik sistemi yardimiyla uzaklastiriyor, yüzde 10’luk grupta ise HPV kalici hale geliyor” diyor.

SMEAR TESTI, ERKEN UYARI SISTEMINE BENZIYOR

Kanser olusunca hücreler kontrolden çiktigi için bulundugu bölgede çogaliyor, tümör haline geliyor, yeni damarlar ortaya çikiyor, tümör kendine ortam hazirliyor, siçrama potansiyeli olusuyor. Bulundugu yerden yakin ve uzak bölgelere siçrayabiliyor; beyin, karaciger, karin içinde de yayilabiliyor. HPV; CIN 1, CIN2, CIN3 adi verilen kanser öncesi lezyonlar olusturuyor. HPV’nin CIN3 asamasina geldikten sonra yüzde 12-50 oraninda kansere dönüstügünü belirten Doç. Dr. Erkanli, sunlari söylüyor:

“Kanser öncesi belirtileri kadinlar kendi kendilerine anlayamaz, bu yüzden servikal kanser tarama programlarinin uygulanmasi gerekiyor. 21 yasindan itibaren ya da ilk cinsel iliskiden sonraki üçüncü yilda rahim agzi kanser testlerinin baslamasi lazim. Smear testleri sayesinde kanser öncesi lezyonlar tespit edilebiliyor. Kanser lezyonlarinin tespit edilip biyopsi alinmasi sayesinde taniyi tam anlamiyla koymak mümkün olabiliyor. Smear ile sadece hücreleri degerlendiriliyor. Smear kesin tani vermiyor, bir nevi erken uyari sistemi gibi çalisiyor.”

Kanser öncesi olusumlarin tanisi için kullanilan bir baska yöntem ise kolposkopi. Rahim agzindan her an dökülen hücreler var. Rahim agzini 30 kat büyütüp, hücreler özel boyalarla boyaniyor ve rahim agzi damarlari, lezyonlari görünür hale getirilip süphe alanlarindan örnekler alinmasi mümkün oluyor. Her smear anormalliginde kanser çikacak diye bir kural olmadigini vurgulayan Doç. Dr. Serkan Erkanli, “Daha detayli arastirma yapildiginda tanisini biyopsi ile koyabiliyoruz. Biyopsi ile koyduktan sonra çikan sonuca göre doku anormalligini ortaya çikarmis oluyoruz. Yüzde iki oraninda kanser de çikabiliyor. Daha ileri lezyonlarda ara kanamalar, iliskiye bagli lekelenme tarzi kanamalar, durup dururken kanamalar olabiliyor. Ilerleyince agri görülebiliyor. Agrinin akinti ve enfeksiyonlar gibi baska nedenleri de var. Ayni sekilde bacaga vuran agrilar da olabilir ancak bu rahim agzi kanserinin mutlak belirtisidir diyemeyiz. Anormal kanama varsa, agri varsa muayene olmak lazim” diyor.

ASILARIN 4 YILLIK SONUÇLARI ÇIKTI

HPV’ye karsi dünyada kullanilan iki asi türü var. Biri dörtlü asi, digeri ikili asi olarak biliniyor. Dörtlü asi HPV’nin 6, 11, 16 ve 18 tiplerine karsi etkili, digeri ise tip 16 ve 18’e karsi etkili. Asilarla ilgili çalismalarin klinik sonuçlari dört yili kapsiyor. Doç. Dr. Serkan Erkanli, asilarla ilgili son gelismeler hakkinda su bilgileri veriyor:

• Dörtlü asiyla ilgili 4 yillik tecrübe var. Yaklasik 18-20 bin kisilik çalismalar 2008 ve 2010’da yayinlandi.

• Bu çalismalar bize gösterdi ki, asi dogru grupta yapilinca etkinligi çok yüksek, ama bu dogru grubu seçmek lazim. HPV ile daha önce ve o anda enfekte olmayanlar en iyi grup.

• Bunun içinde asilar cinsel iliskide bulunmayanlarda daha çok etkili oluyor.

• Bunu da yanlis anlamamak lazim, asi 11-12 yaslarinda öneriliyor. Bu yastaki insanlarda asi yapilinca koruyucu antikorlar daha fazla ortaya çikiyor.

• Erken yasta yapmak bu ideal grubu gösteriyor. Asi çalismalarina bakinca 16-26 yaslarinda yapilmis çalismalar var. Baslangiçta asinin içinde bulunan tiplerin hiçbiriyle enfekte olmamislar ve en güzel cevaplar alinmis.

• Kisiye asi yapiliyor ama kisi unutuyor, kartini kaybediyor, sordugumuzda asi tipini bilmiyor, o zaman herhangi biri yapilsa da sorun çikmiyor. Ama ideali hangi asiyla basladiysa onunla devam etmesidir.

• HPV asisi 122 ülkede kabul edilmis durumda. Türkiye’de de asiya lisans alinmis.

• Avrupa’da en son çalismalar 15-44 yas arasindaki kadinlarda yapildi. Yetiskin kisilerde de asinin HPV virüsüyle enfekte olmayanlarda daha etkili oldugu saptandi.

• Erkeklerle ilgili çalismalar var, 15-26 yas grubunda asi yapildiginda yüzde 75 civarinda koruyuculuk sagliyor. Sigillere karsi yüzde 100 etkinlik oldugu gösterilmis. Erkeklerde de izin veriliyor ama rutin olarak önerilmiyor, kadinlarda bu hastaligin yükü çok daha fazla, erkeklerde rutin yapilmasi gerekiyor demek mümkün degil. Erkek çocuklarina 11-12 yasinda yapilabilir deniliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası