Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet neden sinsi bir hastalik

Insülin hormonunun (pankreas adli organdan salgilanir) yeterince salgilanamamasi ve veya bu hormonun etkisizliginden kaynaklanan kan sekerinin yükselmesi ile ömür boyu süren, ilerleyici bir hastaliktir. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Baskani Dr. Hasan Eraydin her yönü ile diyabet hastaligi hakkinda bilgi veriyor!

Insülin olmadan disaridan aldigimiz gidalari vücudumuz gerektigi gibi kullanarak ihtiyaci olan enerjiye dönüstüremez. Bugün çagimizin vebasi olarak da adlandirilmaktadir. Bulasici olmamasina ragmen hasta sayilarindaki yillik artis bulasici bir hastalik kadar dikkat çekicidir. Ayrica günümüzde doktor ve hastayi en sik karsilastiran hastalik olarak kabul edilmektedir. Sinsi baslar ve saglikli görünen kisiler olarak bazen karsimiza çikarlar ve kabullenmekte güçlük yasarlar.

2 TÜR DIYABET VARDIR ( TIP 1- TIP 2 )

TIP 1 diyabet: Insülin hormonu hiç yoksa olusur. Pankreas hiç hormon salgilayamaz. Genç yastaki hastalarda görülür. Her 10 hastadan biri TIP 1 dir. Insülin üreten hücrelerin %80 i ortadan kalktiginda belirtiler ortaya çikar. Pankreas organin tahribati, genetik yatkinlik nedenlerindendir. Insülin olmadigi için ilaç olarak insülin kullanmak zorundadirlar (insülin igneleri ) besinler enerjiye dönüsemedigi için vücut depoladigi yag ve kas dokusunu kullanir. Bulanti, kusma.karin agrisi,derin soluk alma,agizda aseton kokusu,bayginlik hissi, dalginlik,kilo kaybidir. Sik ve bol idrara çikma, sivi kaybi,susama,agiz kurumasi,ciltte kuruluk olur.

TIP 2 diyabet: En sik görülen tipidir. Gençlerde de görülmesine ragmen 40 yas üzerinde ortaya çikisi siktir. Hastalarin çogunlugu sismandir. Geç farkedilir çünkü insülin üereten pankreas organindaki hücrelerin yarisinin kaybinda kendini gösterir. Bazen de ileri yaslarda atesli hastalik, ani hizli kilo alinmasi, gebelik ve ameliyat gibi nedenlerle kendini gösterebilir. Tedavisi agizdan alinan haplarla bu yetersiz kalirsa insülin de eklenerek tedavi edilebilir.

KAN SEKERI tip 2 diyabetli hastalarda iki nedenle yükselir; 1- Insülin salgisinin yetersizligi 2-Insülin direnci(kanda yeterince insülin oldugu halde etkisini gösterememesidir. Hücreler insülini alamazlar ve seker kanda birikmis olur.

Tip 2 diyabet açisindan riskli hastalar: ailesinde diyabet olanlar, sisman kisiler,4 kilonun üzerinde bebek doguranlar,stresli is ve hayati olanlar. Ayrica pankreas hastaliklarinin bazilarinda, tümörlerinde ve bazi hormon hastaliklarinda ortaya çikabilir.

Diyabet hastaliginda sik bahsedilen GLUKOZ bir tür sekerdir. Glukoz vücudumuza karbonhidratli yiyeceklerle alinir ve sindirim sisteminden emilerek kana karisir. Iste insülin hormonu kandaki bu glukozu (sekeri) bir araci (hücrenin kapsini açan bir anahtar) gibi hücre içine sokar. Ancak diyabet hastaliginda bu mekanizma çalismadigi veya yeterli çalismadigi için seker kas ve diger hücrelerin içine enerji üretmek üzere giremez ve bu nedenle kisiler kendilerini yorgun hissederler.

Hücreler gerekli enerjiyi alamadiklari için sürekli açlik hissi yasanir ve çok yeme ihtiyaci gündemdedir. Bu çok yemeye karsi yinede kilo kaybi olur çünkü vücut ihtiyaç duydugu besini aldiklarindan degilde depoladigi yag ve proteinden karsilar.

Kanda biriken seker belli bir seviyeden sonra böbrekler tarafindan atilir. Bu arada bol miktarda sivi kaybi olur ( glukoz suyuda sürükler ,sik sik idrara çikma yasanir) Kaybedilen su nedeniyle agiz kururlugu ,susama hissi yasanir.

Bagisiklik sistemi iyi çalismadigi için sik hastalik geçirilir. Iyilesmeyen geçmeyen kapanmayan yaralar, geçmeyen nüks eden mantar hastaliklari haberci olabilir.

Kan sekeri yükseklikleri sinirlerde harabiyete neden olur ve ellerde karincalanma ve uyusmalar olur

Kan sekeri oynamalari göz içi sivisinin yogunlugunu degistirdigi için görmede bulaniklik yasanir.

Kan sekerinin sürekli yüksekligi cinsel organlarda ki damar ve sinirlerde hasara yol açarak cinsel sorular ortaya çikarir.

GIZLI SEKER NEDIR?

Kiside kan sekeri yüksek seyretmesine ragmen diyabet tanisi konacak kadar yüksek seyretmiyorsa gizli seker tanisi alir. Bu kisiler asikar seker hastasi olma olasiliklari yüksektir, kalp damar hastaliklarina yakalanma riskler 1.5 kat artmistir. Ancak kisiler bu durumlarini ciddiye alirlarsa ve yasam tarzlarini degistirirlerse asikar diyabet ya olmazlar yada geciktirirler.

GEBELIK DIYABETI NEDIR?

Ilk defa gebelik sirasinda saptana kan sekeri yüksekligidir. Gebelikten önce sorun yokken gebelikteki hormon degisikliklerine bagli yükseklikler olur. Özellikle 24-28 gebelik haftalarinda yapilan bir yükleme testle tanisi konabilir. Görülme orani % 2-4 dür

DIYABET TEDAVISI

Diyabette mutlaka bilinmesi gereken önemli noktalar vardir. Bunlardan birincisi: kisinin hastaliginin ne oldugunu ve ne gibi zararlara yol açabilecegini bilmesi gerekir. Ikincisi: Yasam tarzini degistirmelidir( diet-egzersiz-stresden uzak durma-sigara içmeme vb.) Üçüncüsü: ilaçlar ve kullanma uyumu. Görüldügü gibi ilaçlar anacak üçüncü sirada yer almaktadir.

Günümüzde kullanilan ilaçlar çok çesitlidir ve hala arastirmalar ve yeni ilaçlar için çalismalar devam etmektedir. Diyabet tam olarak iyilesen bir hastalik degildir, ömür boyu süren, ilerleyici tipte bir hastaliktir. Ancak etkin bir tedavi uygulanirsa kan sekeri normal sinirlarina çekilebilirse k hastalar diyabetin zararlarindan korunabilirler . Bu Zaralar diyabetin hedef aldigi önemli, organlar üzerindeki olumsuz etkilerin ortaya çikmasi ile meydana gelir. Bu organlar kalp-beyin-göz-böbreklerdir. Yüksek seyreden kan sekeri öncelikle kan damarlari ve sinirleri tahrip ederek organ zararlarini ortaya çikarir.

Diyabet hastalari maalesef yeni davranis sekillerine uymada güçlük çekerler eski aliskanliklarini birakmada zorlanirlar. Böyle olunca da hastaligin önlenebilir sonuçlariyla karsi karsiya kalirlar.

DIKKAT EDILMESI GEREKEN KONULAR

Yasam tarzi degisikliginin hayata geçirilmesi: beslenmenin, egzersizin, stressiz yasamin, sigaradan uzak durmanin, kilo vermenin önemi mutlaka doktor tarafindan vurgulanmali ve hasta uyumunun takibi yapilmalidir. Ilaçlarin zamaninda düzenli kullanimi saglanmalidir, her gün ayak bakimi yapilmali, çoraplarin lastik kismi alir almaz kesilmelidir. Göz kusurlari yasanmadan bir kez göz doktoruna muayene olunmalidir. Seker ölçümleri aç ve tok (ilk lokmadan 2 saat sonraki ölçüm) olarak takip edilmelidir. Ana ögünler atlanmamalidir ayrica 3 ara ögüne de gün içinde yer verilmelidir. Diyabet hastalari uzun süre aç kalmalidirlar. Haftada 5 gün günde 30 dakika yürüyüs yapilmalidir ancak ilk günlerde 10-15 dakikalarla baslanabilir. Bal, pekmez, reçelden uzak durulmali, meyveler etli yenmeli, meyve sulari tercih edilmemelidir. Hamur isleri börek, çörek, kurabiye gibi ikramlardan uzak durulmamalidir. Asansör yerine merdiven tercih edilmeli, yakin yerlere yürünmelidir.

Tuz azaltilmali, porsiyonlarin miktari gözden geçirilmeli, alkol durumunu doktorunuzla görüsmelisiniz, gün içi alinan kalori miktarini azaltiniz, fazla kilo tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir.fazla kilo vücudun insülin yapmasini ve kullanmasi konusunda olumsuzluklara neden olur.

HIPOGLISEMI (SEKER DÜSMESI)

Sekerin kanda normalin altina indigi durumdur ve bazi belirtilerle kendini gösterir herhangi bir zaman ve mekanda olabilir bu yüzden kisinin veya yakinlarinin belirtileri taniyip önlem almasi gereklidir. Ani açlik-huzursuzluk-ani yorgunluk-terleme-bulanik görme-solukluk-konsantrasyon güçlügü-çarpinti-uyku hali-hizli kalp atimi gibi belirtiler ön planda olur.

Düsük seker durumunda ölçümde yapilabilir ancak hemen seker alinmalidir. Örnegin 4 adet kesme seker, bir bardak meyve suyu,limonata veya 2 çay kasigi bal. Daima yaninizda seker tasiyin, eger egzersiz yapiyorsaniz öncesinde hafif bir ögün yapin, asla ögün atlamayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası