Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA ÇÜRÜK SÜT DISI GELISIM GERILIGINE NEDEN OLABILIR

Kimi ebeveynler süt dislerini “ne de olsa dökülecek ve yerine yenileri gelecek” diye önemsemeyebilir. Ancak dökülecek de olsa süt disleri aslinda çocugun saglikli bir birey olarak yetismesinde en önemli faktörlerden biridir. Çarpik dislerin, konusma bozuklugunun, uykusuz ve huzursuzlugunun sebebi tedavi edilmemis süt disleri olabilir. Memorial Suadiye Tip Merkezi Agiz, Dis ve Çene Hastaliklari Bölümü’nden Dt. Asli Tapan, çürük süt disleri ve tedavisinin önemi hakkinda bilgi verdi

Çarpik disler konusma bozukluguna neden olabilir

Süt dislerinde çürük varsa “nasil olsa süt disidir degisecek, düsecek” gibi düsünceleri bir kenara birakip, disleri tedavi ettirmek gerekiyor. Eger süt disi çürükse çigneme yetersiz olacak çocuk saglikli beslenemeyecek ve gelisim geriligi görülecektir. Çürük ilerlerse süt disi iltihaplanip, çocugu uykusuz huzursuz hale getirecektir. Ön süt disi çürükleri görüntüyü bozup çocugun konusmasini zorlastirir. Çürük dis, tedavi edilmezse komsu dislere de çürük geçebilir. Daha ileriki dönemlerinde tedavi edilmeyen disin intihabi nedeni ile yüzün o bölgesi siser ve gerçek dis etkilenip birtakim bozukluklar olusabilir. Erken süt disi kaybi çocugun kalici dislerinde çaprasikliga neden olabilir.

Süt disleri çikarken agri ve sislik olabilir

Disler hamileligin ilk aylarindan itibaren gelismeye baslar. Gebelik dönemi anne adayi için önemli bir dönem olup annenin beslenmesi, agiz bakimi bu dönemde önem tasir. Süt disi sürme döneminde çocuklarda hirçinlik, istah kaybi, huzursuzluk görülebilir. Süt disleri sürerken çocuklarda dis etlerinde kasinma oldugundan çocuk eliyle veya eline geçen birtakim objelerle dis etlerini kasir. Çocugun tükürük miktari artar, disin gelecegi bölgede yumusak dokuda renk degisikligi, sislik ve agri gözlenir.

Çocugunuzun süt disi hala çikmadiysa…

Süt disinin geç gelme nedenleri arasinda irsiyet, vitamin eksikligi özellikle D vitamin eksiklikleri hormonal bozukluklar, gebelikte annenin geçirdigi hastaliklar ve erken dogum sayilabilir. Süt disleri hamilelik esnasinda röntgen çekimi ve disin gelis yerinde olusan sürme kistleri nedeniyle de geç gelebilir.

Süt dislerinin çürümesini engelleyin

Süt dislerini erken çürümeden korumaliyiz. Bebek uykuya dalarken içi sekerli gidayla dolu biberonla uyutulmamalidir. Uykuda tükürük salgisi azaldigindan disin çürümesi kolaylasir. Sekersiz süt hatta anne sütü bile çürük olusturur. Gece uykuda bebek biberonla uyutulmamali, eger biberon kullanilacaksa biberona su konulmali. Bebeginizin dis ve dis etlerini gazli bezle silin daha büyük bebeklerde de yumusak dis firçasi ile temizleyin. Biberonu 9 ay-1 yas arasindan sonra yavas yavas biraktirin. Sekerli yapiskanli gidalar, sekerlemeler, bisküvi, kurabiye vs. gibi sekerli içeceklerin gün boyu tüketimi çürük riskini arttirir. Çocugunuzun ara ögünlerini daha saglikli hale getirmek için sebze, elma, sert meyveler, yogurt, süt, peynir gibi gidalarla besleyin. Çocugunuzun ana ögününden sonra ara ögün olarak bunlari vermek arkasindanda dislerini firçalamak yararli olur.

Vitamin eksikligi ve hormon bozukluklari sürekli dislerin çikmasini geciktirebilir

Büyük azi disi 6 yasinda çikar. Çocugun agza gelen ilk kalici disidir. Orta kesiciler 7 yas, yan kesiciler 8 yas, köpek disleri 10 yas, 1. küçük azi 9 yas, 2.küçük azi disi 11 yas, 2. büyük azi 12 yas. Süt disinin erken çekimi sonucu olusan yer kaybi, bölgedeki arti disler ve sürme kistleri, vitamin eksiklikleri, hormonal bozukluklar sürekli dislerin sürmesini geciktirebilir. Alttaki gerçek dis yoklugunda süt disi zamaninda düsmez, tedavi edilmeyen süt disi de geç düser. Bu gibi durumlarda dis hekiminize basvurmaniz gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası