Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SPORCU ÇOCUKLARA BESLENME REÇETESI

ÇABUK YORULMAMAK IÇIN KARBONHIDRAT DAHA FAZLA ENERJI IÇIN PROTEIN!

Okul çagindaki sporcu çocuklarda, hem büyüme ve gelismenin devami, hem de sporla harcanan enerjinin yerine konabilmesi için dogru beslenme programi sart! Sporcu çocuklar, gün içinde tüm besin gruplarini almali. Böylece; karbonhidratla erken yorulmazlar, proteinle enerji alirlar, demirle de performanslarini artirabilirler!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Emel Unutmaz; okul çaginda spor yapan çocuklar için saglikli beslenmenin reçetesini yazdi:

• SUSUZ SPOR OLMAZ: Tüm yas gurubu sporcularda; spor öncesi, sirasi ve sonrasinda, sivi alimi, performansi etkileyen en önemli noktadir. Vücudun sivi kaybetmesi sporcunun performansini düsürür. Sivi ihtiyacinin karsilanmasi için her 15 – 30 dakikada 100 – 200 ml sivi tüketimi yeterli olacaktir. Egzersiz sirasinda karbonhidrat ve elektrolit içeren sporcu içecekleri de sivi ihtiyacini karsilamada tercih edilebilir

• ARTAN ENERJI IHTIYACI IÇIN EN AZ 6 ÖGÜN: Çocuk sporcularin, yetiskinlere göre kilo basina duyduklari enerji ihtiyaci fazladir. Bir de bu dönemin aliskanliklarin kazanildigi, saglikli beslenmenin ögrenildigi bir dönem oldugu düsünülünce; bu ihtiyacin dogru kaynaklardan karsilanmasi ve bu konuda sporcu çocuga dogru egitim verilmesi çok daha büyük bir önem kazaniyor. Çocuklarin artmis olan bu ihtiyaci karsilayabilmesi için mutlaka ana ögünleri ve ara ögünleri atlamamasi gerekir. Beslenme; günlük 3 ana ögün, 3 ara ögün ve hatta gerekiyorsa 4 ara ögün seklinde planlanmali.

• ANTRENMAN PERFORMANSI IÇIN KAHVALTI: Sadece sporcular için degil tüm çocuklar için hatta tüm insanlar için kahvalti önemli bir ögündür. Gece boyunca aç kalan vücudun, düzenli çalisabilmesi için kan sekerinin belli bir düzeyde olmasi gerekmektedir. Güne zinde baslamak, antrenman/müsabaka performansi, okul basarisi, anlama ve hatirlama noktasinda kahvaltinin önemi çok fazladir. Ama tüm bunlarin saglanmasi için dengeli ve besleyici bir kahvalti etmek gerekir. Ayrica sabah erken saatlerde antrenmana giden sporcular için de bunu göz önünde bulundurarak bir beslenme düzeni olusturulmali.

• MÜSABAKA VE ANTRENMAN ÖGÜNLERI: Antrenman veya müsabakadan 2 – 4 saat önce ana ögün tüketmek ve antrenman veya müsabakaya kadar bol sivi tüketmek gerekir. Bu sivilari karbonhidrat ve mineralden zengin sporcu içecekleri ile de desteklemek uygun olacaktir. Müsabaka veya antrenmandan hemen sonra da karbonhidrattan zengin ve hemen ardindan da karbonhidrat ve proteinden zengin bir ögün tercih edilmelidir.

SPORCU ÇOCUKLAR IÇIN BESIN ÖGESI IHTIYAÇLARI

• ERKEN YORULMAMAK IÇIN KARBONHIDRAT: Antrenman performansi ve antrenman sonrasi bosalan glikojen depolarinin yerine konmasi için karbonhidrat, sporcu çocuklarin beslenmesinde önemli yer tutmaktadir. Sporcunun toplam almasi gereken enerjinin en az yüzde 50’sinin karbonhidratlardan gelmesi gerekmektedir. Karbonhidratlar temel enerji kaynaklaridir. Antrenman öncesi ve sirasinda karbonhidrat tüketimi, sporcunun performans düsüsünü engellemede ve erken yorulmalarin önüne geçmede önemli faktördür.

• ENERJI KAYNAGI PROTEINLER: Çocuklarin büyüme ve gelisiminin devami yeni doku olusumuyla birlikte olur ki bunun kaynagi da proteinlerdir. Çocuk sporcularda artan enerji ihtiyaci, beraberinde alinmasi gereken proteinin de artmasi anlamina gelir. Çocuk sporcularin günlük olarak süt, yogurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balik ve kurubaklagil gibi protein kaynaklarini düzenli bir sekilde almalari saglanmalidir.

• PERFORMANS IÇIN DEMIR: Sporcu performansinda demirin de önemi fazladir. Demirin minimal yetersizlikleri bile performansi etkiler. Demirin en zengin kaynaklarinda bas siralarda et, yumurta, kurubaklagiller gibi proteinli kaynaklar yer almaktadir. Demirin zengin kaynaklari arasinda yagsiz kirmizi et, hindi eti, deniz ürünleri ve kuru meyveler de yer alir. Bunlarin tüketiminde demir emilimini arttirmak için C vitamini de (limon, portakal, koyu yesil sebzeler ) demir içeren besinlerle birlikte alinmalidir.

• DOGRU KAYNAKTAN YAG ALSINLAR: Saglikli beslenmede günlük alinan enerjinin yüzde 25 – 30’unun yaglardan gelmesi istenmektedir. Yag kaynagi seçiminde de yogunlugun doymamis yag asitlerine verilmesi gerekmektedir. Çocuk sporcular için de saglikli beslenme ilkeleri geçerlidir. Sporcularin gün içinde kolaylikla yiyebilecekleri ceviz, findik, badem gibi yagli tohumlar almalari, gereken yag asitlerini karsilamakta yardimci olur.

• EKSTRA VITAMINE GEREK YOK: Düzenli beslenen, artan enerji ve besin ögelerini karsilayan sporcularin ekstra vitamine ihtiyaçlari yoktur.

• MINERALSIZ KALMASINLAR: Sporcular için en çok üzerinde durulmasi gereken mineraller; kalsiyum ve demirdir. Yine yeterli ve dengeli beslenen çocuk sporcular bu mineralleri yeterince almis olacaklardir. Mensturasyon (adet) gören kiz sporcular için demir daha fazla önem arz eder.

SPORCUYSANIZ TÜM BESIN GRUPLARINDAN ALIN

Sporcular performanslari için gün içinde tüm besin gruplarini almalidirlar. Kisiye göre degismekle birlikte ortalama olarak;

- Günde en az 2-3 porsiyon süt, yogurt, peynir

- 2 – 4 porsiyon et, balik, kurufasülye, yumurta

ve kuruyemisler

- 2 – 3 porsiyon sebze

- 2 - 4 porsiyon meyve

- 8 – 12 porsiyon ekmek, tahil, makarna ve pirinç grubundan tüketilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası