Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YÜZÜNÜZDEKI ALTIN ORANI KESFEDIN!

Yüzyillardir, gözlerin, burnun, kaslarin, dudaklarin birbirine mesafesindeki uyumla belirlenen altin oran, ideal güzelligin simgesi olarak gösteriliyor. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sinin altin oraniyla da popülerleserek günümüze gelen bu kavram, son yillarda büyük gelisme gösteren estetik cerrahi ile yüzünde genel begeniye ve kendi estetik anlayisina uygun bir görünüme sahip olmak isteyenlerin hayallerini gerçege dönüstürüyor…

Altin oran nedir?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, altin oran hakkinda; “Güzellik anlayisi kültürden kültüre degisse de, genel olarak güzellikte uzlasilan ve bilimsel olarak da açiklanabilen bir ölçü vardir. Leonardo da Vinci ile popüler olmus bir kavram olan ‘Altin Oran’ kabaca, büyügün küçüge orani olarak ifade edilir. Yüz estetiginde bu oran büyük organlarin onun alt organlari dedigimiz organlara oranidir. Örnegin; Yüzün, boyunun genislige orani, dudagin ve kaslarin birlesim yerine orani, burun boyunun yüzün boyuna, çene ucunun, kaslarin birlesim yerine ve agiz boyunun burun genisligine, burun genisliginin burun deliklerine ve göz bebekleri arasi ile kaslar arasindaki mesafeye orani gibi. Aslinda burnumuzu büyük, çenemizi dar, yanaklarimizi çökük bulup, plastik cerrahiden destek almak isterken, bilerek ya da bilmeyerek bu orana yaklasmaya çalisiyoruz. Plastik cerrahi artik bunu daha bilimsel yapiyor ve Profiloplasty ile tek bir bölgeyi düzeltmek yerine, onun diger bölgelerle, örnegin bir burun ameliyati söz konusuysa, burnun çeneyle, dudaklarla, yanaklarla, alin ve kaslarla orantisini da gözetip tamamini birbiriyle uyumlu hale getiriyor ve ideal orana yaklasan çözümler sunuyor’’ dedi.

Estetik ve Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, altin oran ve bu orana sahip olabilmek için uygulanan Profiloplasty isleminin ne oldugunu, nasil isledigini ve beklenen sonuçlari hakkinda su bilgileri verdi:

“Profiloplasty özetle yüzdeki herhangi bir uygulamanin diger tüm uzuvlarla da uyumlulastirilmasi ve kisinin yandan görünümünü düzeltmeyi amaçlayan islemlerin tümü olarak tanimlanabilir. Yandan görünümde asil belirleyici ve oran olarak düsünüldügünde en önemli faktör burundur. Oysa burun ameliyati oldugu halde hala kendisini güzel ya da daha yakisikli oldugunu hissetmeyen birçok kisi ile karsilasiyoruz. Iste altin oran farki da burada ortaya çikiyor. Profiloplasty hastanin sadece yüzünün yan ve karsi arasi durus görünümünü degerlendirmekle kalmaz bu görünüm üzerindeki etkisi olan ünitelerin kendi aralarindaki açi ve oranlari da dikkate alir bu da uygulama sonrasi dogal ve uyumlu yüz hatlarina imkân saglar.”

Profiloplasty’nin tek uygulanan plastik cerrahi islemlerinden farki…

“Profiloplasty, yüzü bir bütün olarak degerlendirir. Örnegin; burun ameliyati olmak isteyen hastada iri burun ve ayni zamanda iri bir çene varsa hastanin sadece burnuna yapilacak bir islem iki sekilde sonuçlanir. Hastanin burnu çeneyle orantili olacak sekilde iri birakilir ve sonuçta burun sekil olarak güzel olsa bile hastanin burnu ve çenesi eski iriliginde kalacagi için yüz hatlari kaba olur. Bu tür bir islem sonrasi hasta, operasyonun hiçbir ise yaramadigini düsünür çünkü burun hâlâ iri burundur. Diger uygulama da ise hastanin burnu çenenin iriligine göre ayarlanmaz ve küçültülür, sonuçta yüzle uyumlu olmayan çok güzel görünümlü olsa bile çok yapay görünen ve hastayi kesinlikle mutlu etmeyen orantisiz bir burun ortaya çikar.

Böyle bir hastada yapilmasi gereken islem ayni operasyonda belki de çene ucundaki kemigin hafifçe törpülenmesi ve yapilacak burnun yeni çeneye göre ayarlanmasi olmalidir ki hasta sonuç olarak yüzüne uyumlu ve hos bir burna kavussun.”

Profiloplasty’nin uygulandigi bölgeler…

Alin: Bu bölge çok düzse yag enjeksiyonlari ile konveks bir sekil verilir. Saç çizgisi çok asagida yerlesmis hem erkek hem de kadinlarda epilasyon ile saçlarin alinmasi saglanarak dar alin daha genis bir hale getirilir ya da saçlar dökülerek saç çizgisinin geriledigi durumlarda saç ekimi yapilir.

Kaslar: Düsük kaslara kas asma yapilarak kas ucunun lateral kantusa olan mesafesi artirilir ve gözler açiga çikartilir.

Burun: Rhinoplasty islemi ile burun küçültülebilir, büyültülebilir ucu kaldirilip indirilebilir veya burun uzatilip kisaltilabilir.

Yanaklar: Yasli yüzde sarkmis olan yanaklar asilarak kaldirilabilir ya da sisman görünümlü yanaklar daha zayif görünümlü hale getirilebilir. Elmacik kemikleri belirginlestirilebilir. Yanaklara dolgu yapilarak yüze daha dinlenmis bir ifade verilebilir.

Dudaklar: Anatomik olarak üst dudak hafifçe alt dudagin (1–2 mm) önündedir ve alt dudak üst dudaga göre daha kalindir. Bazen burun operasyonu yaptiracak bayanlar için islemin en önemli noktalarindan birisi dudagin dolgu maddeleri veya hastanin kendi yaglari ile kalinlastirilmasidir.

Çene: Profiloplasty’de burundan sonra en önemli etkili faktör çenenin degerlendirilmesidir. Ülkemizde en çok görülen sorun çenenin geride olmasi ve çene yüksekliginin kisa olmasidir. Bu kadinlarda yuvarlak bir yüze neden olurken erkeklerde de zayif yüz hatlarina neden olur.

Çene alti bölgesi: Submental bölgedeki yag fazlaligi hastanin çenesinin oldugundan daha kisa görünmesine yol açar. Bu bölgeye yapilacak basit bir liposuction çene kontörünü düzgünlestirir. Boyun bölgesindeki kirisik deri boyun germe operasyonu ile düzeltilebilir.

Prof. Dr. Erol Kislaoglu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası