Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CILT GÜZELLIGINIZ IÇIN SOGUK HAVADA NEMLENDIRICINIZI DEGISTIRIN

Cilt sagligimizi korumanin yolu; soguktan kendimizi sakinmanin yani sira; düzenli bakim ve dogru beslenmeden geçiyor. Peki soguk havalarda güzelligin anahtari cildimizi korumak için neler yapmak gerekiyor. Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, kis aylarinda cilt sagligini korumak için önerilerde bulundu.

Soguk havalar için nemlendiricinizi degistirin

Havalarin giderek sogumasiyla birlikte cildin içerdigi su miktari aniden düser. Dolayisiyla normal zamanlarda kullandigimiz cilt bakim ürünlerini degistirmek gerekebilir. Mevsim normallerinde sadece su bazli nemlendiriciler cildimiz için yeteli olabiliyorken, bu durumun ortadan kalkmasiyla artik yag içerigi ve onarici özelligi yüksek olanlari kullanmak gerekir.

Isinmak için çare olarak gördügünüz sicak su cildinizi kurutabilir

Kis aylarinin soguk günlerinde isinmak amaciyla vücudun sicak su ile yikanmasi uygulamasi son derece yanlistir. Çok sicak suyla yikamak yüzü kurutup matlastirici etki yapabilir. Sicak su ile saç yikanmasi ise saç kirilganligini artirir; saçi kurutur, matlastirir.

Islak saç ve yüz ile disari çikmayin

Islak saçla disari çikarken unutulmamasi gereken sey islak deriyle disari çikilmasinin zararli oldugudur. Islak deri kuru ve soguk hava ile temasta bulunursa deride hücreler arasi suyun kaybina neden olur ve kurumalar gelisir.

Soguk hava, damarlarin büzülmesine neden olarak derinin saglikli beslenmesini engeller. Bu da; soluk, mat ve kuru bir cilt olusturur. Rüzgar ise hem soguk havanin etkisini artirir hem de fiziksel travma ile egzama gelisimine neden olabilir. Soguk ve rüzgara karsi sadece atki ve bere ile kamuflaj yapilmadan disari çikilmamalidir.

Saglikli besinler de cilt sagliginizin dostudur

Vitamin ve mineraller cildimizi rahatlatir, deride daha parlak pürüzsüz bir görünüm saglar. Bunu da deri alti dokusuna gerekli olan nemlenmeyi saglayarak yapar. A, C, E vitaminleri ile taze havuç, kayisi ve domateste bolca bulunan Beta karoteni mümkün oldugunca çok tüketmek önemlidir. Bu vitaminlerin antioksidan degerleri çok yüksektir ve olumsuz hava kosullarinin cilde verdigi zararlarla savasip cilt hasarlarini onarir. Ayrica her zaman yedigimizden daha fazla taze meyve ve sebze yemeye gayret etmek gerekir.

Vücudunuzu sik sik nemlendirin

Her zaman yüz cildimiz ilk planda düsünüldügü için aslinda gerçekten su kaybi yüksek olan vücut derimiz ihmal edilir. Soguk havalarin gelmesiyle vücudu kapatan kiyafetler tercih edildiginden problemin varligi da görülmez. Oysa özellikle her gün banyo sonrasinda mutlaka vücut nemlendiricileri sürülmelidir. Deri henüz nemliyken sürülmeleri daha basarili sonuç verir. Nemlendirici krem ya da losyonlar gelisigüzel seçilmemeli, içeriklerine dikkat edilmeli, bu konuda Dermatoloji uzmanlarindan yardim alinmalidir. Özellikle vazelin, dimetikon, gliserin, linoleik asit, seramid gibi maddeleri içerenler tercih etmek gerekir.

Günes olmasa da koruyucusu mutlaka yaninizda olsun

UV sebebiyle gelismis kirisikliklar için acil önlem almak gerekir. Öncelikle sunun bilinmesi gerekir ki; sonbaharda da kis aylarinda da günes koruyucu ürünler kullanilmaya devam edilmelidir. Çünkü gün isiginin oldugu her mevsimde ve saatte cildimiz UV isinlarina maruz kalir ve gittikçe yaslanir. Yaslanmis ya da kirismis ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalinligini azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Özellikle ani hava degisikliklerinde bilinçli hareket etmek ve cilt sagligimiz için gerekli önlemleri almak çok önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası