Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“SPORA BASLAMADAN ÖNCE MUTLAKA CHECK-UP YAPTIRIN”

Kalp krizi geçirdigi için Acibadem Maslak Hastanesi’nde stent uygulamasi yapilan ve yogun bakim sürecinden çikan Ridvan Dilmen, Acibadem’e özel bir röportaj verdi. Dilmen, kalbiyle ilgili ilk sinyalleri daha önce yaptirdigi check-up’ta aldigini ancak doktorun önerilerini yeterince uygulamadigini söyledi.

Hali sahada arkadaslariyla futbol oynarken gögüs agrisindan yakinan ve 5 Subat 2011 tarihinde basvurdugu Acibadem Maslak Hastanesi’nde yapilan tetkikler sonucunda kalp krizi geçirdigi tespit edilen Ridvan Dilmen, sagligina yeniden kavustu. Tedavi gördügü Acibadem Maslak Hastanesi’nde bugün yogun bakimdan çikan spor yazari ve yorumcusu Ridvan Dilmen, aslinda 2 yil önce yaptirdigi check-up programinda kalbinin uyari sinyallerini aldigini belirtti. Ancak alinan sonuçlar dogrultusunda önerilen ilaç tedavisini düzenli olarak uygulamadigi ve spor yaparken bazi önemli kurallara dikkat etmedigi için bu rahatsizligi yasadigini belirten Ridvan Dilmen, “Bu bana ders oldu, ben de baskasina ders olmaliyim. Benim durumum herkese örnek olmali. Sporu mutlaka profesyonel olarak yapmaniz gerekmiyor. Amatörce de yapsaniz, spora baslamadan önce check-up’tan geçmenizde ve doktorunuzun önerilerini yerine getirmenizde yüzde 100 fayda var.” dedi.

CHECK-UP’TA BIR DAMARIN TIKALI OLDUGU TESPIT EDILMISTI

Gögüs agrisi yakinmasiyla basvurdugu Acibadem Maslak Hastanesi’nde yapilan tetkikler sonucunda kalbin alt duvarini besleyen damarin tikali oldugu tespit edilen Ridvan Dilmen’e, Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ahmet Akyol tarafindan stent uygulamasi yapilarak bu sorun giderilmisti. Takip altinda tutuldugu koroner yogun bakim ünitesinden çikarilan ve servise alinan spor yazari ve yorumcusu Ridvan Dilmen, bundan 2 yil önce yaptirdigi check-up’in sonuçlarini söyle aktardi: “Check-up sonucunda genetik olarak riskli grupta yer aldigim, kötü huylu kolesterol LDL’nin yüksek, iyi huylu kolesterol HDL’nin düsük ve bir damarimin da yüzde 30 oraninda tikali oldugu tespit edilmisti. Alinan sonuçlar dogrultusunda kolesterol için ilaç tedavine karar verilmis ve yasam aliskanliklarim için bana bazi önerilerde bulunulmustu. Ancak maalesef ilaçlarimi düzenli olarak kullanamadim ve spor yaparken bazi önemli noktalara dikkat etmedim.”

SPORUN KURALLARINA DIKKAT EDILMELI!

Profesyonel futbol hayatini biraktiktan sonra uykusuna ve beslenme tarzina özen göstermeye devam ettigini belirten Ridvan Dilmen, spor yaparken dikkat etmedigi noktalari söyle anlatti: “Futbol çok agir ve kisa dönemde kalbin çok yoruldugu bir spordur aslinda. Futbol hayatin sona erdiginde kalbin sana faydasi da olur, zarari da. Kendim önlem almadigim için bu rahatsizligi yasadim. Çünkü sporu dogru yapmiyordum. Mesela yürüyüs veya fitness yapmadan, ayda bir, dogrudan futbol müsabakasina katiliyordum. Bu da tabi saglikli degil, çünkü futbol agir bir spor oldugu için ön hazirlik yapmadan, hazimsiz bir sekilde müsabaka oynamak vücuda zarar verebiliyor.”

KALP KRIZI BANA DERS OLDU!

Geçirmis oldugu kalp krizinin kendisine ders oldugunu, bundan sonra düzenli olarak check-up yaptirmaya devam edecegini ve doktorlarinin önerilerini mutlaka uygulayacagini söyleyen Ridvan Dilmen, “Hem profesyonel sporcular hem de amatör spor yapan herkes, öncesinde mutlaka check-up’tan geçmeli ve doktorlarin önerilerini de mutlaka yerine getirmeli. Spor hayatina devam ederken de mutlaka doktor kontrolünde olmali” dedi.

ÇOCUKLARA DA SPOR ÖNCESINDE CHECK-UP YAPTIRILSIN!

Bir süredir futbol oynayan çocuklara da egitmenlik yaptigini ifade eden Dilmen sözlerini söyle noktaladi: “Ailelerden de çocuklarini spora baslatmadan önce mutlaka en ince ayrintisina kadar doktor kontrolünden geçirmelerini istiyorum ki onlarla rahat ilgilenebilelim, içimiz rahat olsun.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası