Genel SağlıkHABERLER

YERYÜZÜ DOKTORLARI NİJER’E ELİNİ UZATIYOR

Yeryüzü Doktorları, sağlık hizmetlerini kapsayacak yardımları yapmak ve kurbanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak amacıyla Nijer’e 8 kişilik bir ekip gönderiyor.

Yeryüzü Doktorları, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile açlık ve hastalıklarla boğuşan Nijer halkının ihtiyaçlarına cevap vermek için Nijer’e gidiyor. 20 Ekim’de 1 üroloji uzmanı, 1 epidemiyoloji uzmanı, 1 genel cerrah, 1 jinekolog, 1 ebenin bulunduğu 8 kişilik bir ekip, sağlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde 2012 Kurban Organizasyonu için Niamey’e hareket edecek.

Tessaoua hastanesi, Tilaberi’deki sağlık ve beslenme merkezinde sağlık hizmetleri verecek Yeryüzü Doktorları ekibi, aynı zamanda Maradi, Tessaoua ve Tilaberi’deki Kurban Organizasyonunu da yönetecek.

Ülkedeki kritik sağlık sorunlarına merhem olmak amacıyla Yeryüzü Doktorları Nijer’deki ilk projesine 2007’de Maradi’deki bir hastaneye cerrahi müdahaleler yapmak için bir doktor ekibini göndererek başladı. O tarihten bu yana Yeryüzü Doktorları, yerel partneri Goulbi ile işbirliğiyle hem sağlık hem de acil gıda yardımlarıyla bölgeye yardım eli uzatıyor.

Yeryüzü Doktorları 2012 yılında ise son 2 yıldır başta Mali olmak üzere Sahil bölgesindeki ülkelerde devam eden kuraklıkla birlikte artan güvenlik sorunlarıyla da boğuşan Nijer’de yeni bir yardım operasyonu başlattı.

Birleşmiş Milletler uzmanlarına göre Sahil Bölgesi’ndeki 15 milyon insan ülkelerin içinde bulunduğu kuraklıktan direkt olarak etkilenmiş durumda. Nijer’de ise 5 milyon (nüfusun %35’i) kişi açlıkla karşı karşıya. Krizin şiddeti arttığı sürece daha fazla insan iş ve gıda bulmak umuduyla evlerini terk ederek şehirlere göç edeceği ve bu bölgelerdeki talebi yükseltecekleri öngörülüyor.

Yeryüzü Doktorları, Şubat 2012’de Tessaoua ve Tilaberi’de yardım operasyonları organize etmeye başladı. Gıda yardımları kıtlıktan en çok etkilenen gruba ulaşmak için şehir merkezlerine uzak bölgelerde yapıldı. Daha uzun vadeli bir yardım süreci sağlamak için Tilaberi’de Koria Haoussa Sağlık ve Beslenme Merkezi kuruldu. Merkezde, 1 doktor, 3 hemşire, 1ebe, 1 beslenme uzmanı ve 1eczacı görev yapıyor.

Yeryüzü Doktorları Derneği, önümüzdeki dönemde Nijer’de fistül ve katarakt kampanyalarıyla iyileştirme ve kalkınma perspektifli çalışmalar ve aynı zamanda var olan sağlık merkezlerinde kapasite artırıcı çalışmalar yapmaya devam edecek.